E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaYatırım uzmanlarının Omikron stratejisi---

Yatırım uzmanlarının Omikron stratejisi

Yatırım uzmanlarının Omikron stratejisi
30 Kasım 2021 - 16:57 www.borsagundem.com

Borsa yatırımcıları Omikron varyantının krize dönüşmesi ihtimaline karşı alternatif yatırım stratejileri arıyor. Uzmanlara göre söz konusu ortamda en başarılı strateji ise uzun süredir geride kalan büyüme odaklı hisselere yatırım olacak

BORSAGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

ABD’de geçtiğimiz hafta gerçekleşen Şükran Günü hafta sonuna ilişkin tüketici veriler oldukça karmaşık geldi. ABD Ulaştırma Güvenlik İdaresi’nin paylaştığı geçtiğimiz hafta Pazartesi gününden Pazar gününe kadar olan veriler 14 milyon kişinin seyahat ettiğini gösterdi. Bu rakam geçtiğimiz yılın iki katını işaret etmesine karşın halen 2019 yılı seviyelerinin az da olsa altında. Omikron varyantının ortaya çıkışı da hafta başında seyahat alanındaki hisse senetlerini yatırımcıların odağına taşıdı.

Perakende sektöründe ise Black Friday (Kara Cuma) satışları hayal kırıklığıyla sonuçlandı. 2019 yılına kıyasla bu yılki mağaza trafiği %30 oranında düştü. Ancak analistler halen genel Noel tatili harcamalarında sağlıklı bir büyüme bekliyor.

Borsagundem.com’un derlediği bilgilere göre karmaşık geri dönüş tablosu sinemaların gişe hasılatlarında da gözüküyor. “Gucci Ailesi” (House of Gucci) ve Disney’in “Enkanto: Sihirli Dünya” (Encanto) filmleri sayesinde ABD ve Kanada’da gişe hasılatları Şükran Günü hafta sonunda 142 milyon doları geçti.

CNBC’nin haberinde perakende alanına yatırım yapan borsa uzmanları Kovid sürecindeki yatırım stratejilerini aktardı.

Yatırım danışmanlığı şirketi Lido Advisors’ın Baş Yatırım Stratejisti Gina Sanchez röportajında, “Omikron varyantı mide bulandıran küçük bir sinek gibi. Zira tam olarak ne olduğunu henüz bilmiyoruz. Ekonomik geri dönüşe devam etme beklentimiz var. Örneğin bu süreçte yeni seyahat yasakları nedeniyle gözlerin üzerinde olmasına rağmen ciddi anlamda Delta Air Lines hisselerini seviyoruz” ifadelerine yer verdi.

Delta Air Lines hisseleri geçtiğimiz hafta %9 oranında düşüş gösterdi. Havayolu şirketinin hisseleri Mart ayındaki zirvesinden bu yana %31 oranında düştü.

Ancak Sanchez, ortaya çıkan Omikron tehdidinin korkulandan daha kötü olması durumunda, Lido'nun portföyünde bulunan daha savunmacı hisselerdeki yatırımların bazılarını iki katına çıkarmanın mantıklı olduğunu söylüyor.

Sanchez, “Walmart bu hisselerden biri. Walmart, tedarik zincirindeki krizin büyük bir kazananı olarak öne çıkan bir şirkettir. Bununla birlikte tedarik zincirlerini yönetebildiler ve rakiplerini ciddi anlamda geride bıraktılar. Bir diğer hamlemiz de dijitalleşme alanında, ki bu hisse de Amazon’dur. Bu yıl yeniden açılma ekonomisi nedeniyle zor zamanlar geçirdi. Ancak başarı hikayelerinin yok olduğunu düşünmüyoruz” dedi.

Walmart ve Amazon hisseleri bu yıl piyasaların geneline göre geride kaldı. S&P 500 Endeksi’nin %24 getiri sağladığı 2021 yılı boyunca Walmart hisseleri %1 düşerken Amazon hisseleri ise %9 yükseldi.

Bir diğer yatırım danışmanlığı şirketi Oppenheimer’ın Teknik Analiz Başkanı Ari Wald, Sanchez’in Amazon hissesi tercihine katılıyor. Borsa uzmanı Amazon hisselerinin birden fazla sebepten dolayı iyi durumda gözüktüğünü söyledi.

Wald röportajında, “Yukarıdan aşağıya doğru bir bakış açısına göre, makro eğilimlerin yüksek büyüme odaklı yatırımın desteklenmesi için bir kez daha birleştiği fikrini destekliyor. Kurlardaki ve emtialardaki yakın vadeli belirsizliklerden bazıları göz önüne alındığında, Amazon gibi yüksek büyüme odaklı hisse senedi tercihi fikirlerin göreceli güçlü görüyoruz. Amazon'un S&P 500'e göre trendine bakıldığında, aşağıdan yukarıya doğru bakış açısı gerçekten görebiliyor. Genel piyasa ortamına göre en son zirve yaptığı Temmuz 2020’den bu yana düşük performans gösteriyor ve şimdilerde dengeleme belirtileri gösteriyor” dedi.

Wald, S&P 500'e göre Amazon hisselerinin 200 günlük hareket ortalamasının hisselerdeki yükselişi daha da destekleyebileceğini sözlerine ekledi.

Küresel yatırımcılar Omikron varyantını hafife alıyor

 

Piyasalarda rallinin sonu Omikron mu?

 

Fitch'ten değerlendirme: Omikron riskleri artırıyor

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Bırakın Bu işleri30 Kasım 2021 18:17

    Borsa bir kere virüsü fiyatladı bir daha asla eskisi gibi fiyatlamaz kaç tane varyant çıkarsa çıksın o iş bitti abiler her zaman bahane üretir korku salarlar kiiiiii alsınlar malınızı yok zaten buraya kadarsa yarın şelale yeriz.