E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaYatırım Finansman: BİST cazip seviyelerde---

Yatırım Finansman: BİST cazip seviyelerde

Yatırım Finansman: BİST cazip seviyelerde
25 Mart 2020 - 10:17 www.borsagundem.com

Yatırım Finansman, Kovid-19 salgının piyasalarda yarattığı etkileri dikkate alarak tahminlerini ve hedef fiyatlarını güncelledi.

Yatırım Finansman Araştırma Bölümü, piyasadaki dalgalanmaların sürebileceği noktasından hareketle oluşan Pay Senedi Model Portföyünde daha defansif iş modelleri ve yüksek temettü gibi kriterlere dayanarak değişiklikler yaptı. Dar işlem hacmi ve yüksek kaldıraçlı pozisyonlarını azalttı.

Yatırım Finansman Menkul Değerler, Kovid-19 salgının küresel ve iç piyasalarda yarattığı etkileri dikkate alarak, geçmiş dönemde yaşananlardan farklı bir krizle karşı karşıya olunması gerçeğiyle, 19 Mart 2020 tarihinde yayınladığı araştırma raporunda tahminlerinde ve hedef fiyatlarında revizyona gitti.

BİR ÇEYREK DURAKLAMADAN SONRA NORMALE DÖNÜŞ

Yatırım Finansman Araştırma Bölümü’nden yapılan açıklamada “Başlıca varsayımımız uzmanların ve yetkililerin açıklamalarına dayanarak ekonomik faaliyetlerin, sektöre bağlı olarak (seyahat, turizm hariç) bir çeyrek civarında duraklamadan sonra normale döneceğidir. Bu senaryoda Türkiye’de enflasyon (%10 seviyelerinde direnç), faizler (%13 uzun ve kısa vade ortalaması), kur (USD/TL’de yıl ortalaması 6.50) ve büyümede (GSYİH +2% civarında) riskler olacağını düşünüyoruz.

Borsada tavan marjı yeniden yüzde 20’ye çıksın

HİSSELERİN GETİRİ POTANSİYELLERİ

BIST-100 için 116 bin revize hedefimiz (önceki 134 bin) 36% yükseliş potansiyeline işaret ediyor. Bu rakama takibimizdeki hisselerin getiri potansiyelleri üzerinden ulaşıyoruz. BIST birçok tarihi değer seviyesi kıyaslamasına göre cazip seviyelerdedir. Tahmini F/K çarpanı olan 4.6x, Kasım 2008’de kaydedilen 5.3x seviyesinin altına indi. Nominal olarak Mart 2019 (83 bin) ve Ağustos 2018 (85 bin) seviyelerine yaklaşmış bulunuyoruz. Dolar bazında bakıldığında BIST Ağustos 2018 ve Kasım 2008 dip seviyelerinin sırasıyla %2 ve %10 altındadır.” görüşü belirtildi.

Borsa İstanbul FED ile coştu, zararlar azaldı

Yatırım Finansman olarak mevcut endeks hedefinin cazip seviyeleri işaret etmesi üstünde durulurken, Kovid-19 gündemli yaşanılan krizin daha önceki krizlere kıyasla kar tahminleri üzerinde daha fazla belirsizlik yarattığının ve normalleşme süresinin daha uzun sürebileceğinin de altının çizilmesi gerekliliği vurgulandı. Bir diğer risk faktörü de yabancı yatırımcılar açısından Türkiye’nin birlikte değerlendirildiği GOÜ hisse senedi piyasalarının petrol ve emtia fiyatlarına olan hassasiyeti sebebiyle sert düşüşler görmeye devam edebilecek olması görüldü.

Uşak Seramik ve Deniz GYO sorusu

Hareketlenmesi muhtemel 5 hisse 25/03/2020

Yükselişlerde de oynaklık sert olabilir

Borsalarda Fed rüzgarı esiyor

Yeni bir yatırım sistemi geliyor

Yabancıların en fazla işlem yaptığı hisseler

Wall Street'i takip eden Asya borsaları zirve yaptı

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • YÜZDE 10 BARAJ VAR25 Mart 2020 12:38

    YÜZDE 10 BARAJI YUKARI SERBEST BIRAKILMALI YÜKSELEMİYOR HİSSELER. ALMANYA AMERİKA TARİHİ YÜKSELİŞLER YAPTI BİZİMKİLER SADECE YÜZDE 10 GİDEBİLİYOR. BU BIST NEDEN HIZLI AKSİYON ALAMIYOR. YUKARIYA MARJI SERBEST BIRAKIN. YARIN GİDER TAM PİYASALARIN AŞAĞI DÖNECEĞİ GÜN MARJLARI AÇARSINIZ BU SEFER KAĞITLAR YİNE AŞAĞI YÜZDE 20 DÜŞER. ÇÜNKÜ SİZİN KAFANIZ HİÇBİRŞEYE BASMIYOR. MARJLARI YUKARI AÇIIIIINNNNNNNN

  • M25 Mart 2020 18:27

    Seyhin,sihin dizinin dibinden ayrilmayanlarin bu kadar dusunebilmeleri bile basari:) Tepitiniz cok dogru,madem amac kucuk yatirmciyi korumak cikisi serbest birak dususu sinirla..!

  • ERDİ25 Mart 2020 12:01

    Sasa çok düştü,,,sağlık gereçleri üretimini artırıyor.