E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemYasa dışı ağaç kesme suçlaması Çevre Bakanı'nı istifa ettirdi---

Yasa dışı ağaç kesme suçlaması Çevre Bakanı'nı istifa ettirdi

Yasa dışı ağaç kesme suçlaması Çevre Bakanı'nı istifa ettirdi
24 Haziran 2021 - 05:57 www.borsagundem.com

Amazon'da yasa dışı ağaç kesimine karışmak ve kereste ticaretiyle suçlanan Brezilya Çevre Bakanı istifa etti

Brezilya Çevre Bakanı Ricardo Salles'in, Amazon ormanlarında yasa dışı ağaç kesimi hakkındaki polis tahkikatını engellediği öne sürülüyordu. Salles, kereste ticareti yoluyla yaklaşık 25 milyon dolarlık haksız kazanca yasal zemin oluşturmakla suçlanıyor.

Polis soruşturmasında, ticareti yapılan kerestenin yasa dışı şekilde elde edildiğine yönelik kanıtlar olduğu bildirildi.

İstifasını sunan Bakan Salles'in ABD'ye ve Avrupa'ya yasa dışı kereste ithalatına karıştığı hakkında başka bir soruşturma daha yürütülüyor.

Geçtiğimiz ay Yüksek Mahkeme, Salles'in banka hesaplarının incelenmesine izin vermişti. Salles ise iddiaları reddetmişti.

İstifasını açıklayan Salles, Amazon'un korunması ile madencilik ve tarım endüstrisi arasında denge kurmaya çalıştığını söylemiş ve yağmur ormanlarının korunması konusunda "başarılı bir iş çıkardıklarını" ileri sürmüştü.

2019'da BBC'ye konuşan Salles, "Brezilya harika bir iş çıkarıyor. Amazon'un yüzde 84'ünü koruma altına aldık. Bizi eleştiren diğer ülkelerde orman kalmadı" demişti.


Çevre Bakanı Salles, Devlet Başkanı Bolsonaro ile birlikte.

İstifa eden Bakan Salles, Devlet Başkanı Jair Bolsonaro'nun ideolojik olarak en yakınında bulunan figürler arasında yer alıyor.

Çevre koruma örgütleri ise Bolsonaro ve hükümetini, orman tahribatına ve yasa dışı ağaç kesimine göz yummakla eleştiriyor.

Salles, karşıtları tarafından "anti-çevre bakanı" olarak anılıyor.

Ormanlık alanları işgal ederek ağaçları yakan kişiler, bu alanları tarım arazisi olarak satışa çıkarıyor.

Bolsonaro hükümeti eleştiriliyor

Dünyanın akciğerleri olarak bilinen Amazon yağmur ormanları aynı zamanda küresel ısınmanın hızını yavaşlatan, yaşamsal önemdeki bir karbon deposu.

Bilim insanları orman arazisi kaybının, Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro'nun iktidara geldiği Ocak 2019'dan bu yana hızlandığını söylüyor.

Brezilya lideri, dünyanın en büyük yağmur ormanlarında tarım ve madencilik faaliyetlerini teşvik ediyor.

Amazon ormanlarının Brezilya sınırlarında kalan bölümündeki orman tahribatı, Mayıs ayında geçtiğimiz yılın aynı ayına oranla yüzde 67 artış gösterdi.

2020 yılında, Brezilya'da Amazon yağmur ormanlarındaki kaybın 2008'den bu yana en yüksek düzeylere çıktığı tespit edilmişti. (BBC Türkçe)

Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro’ya 'korona virüs' soruşturması

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • kullar24 Haziran 2021 11:45

    Aynı bizin çevre bakanı gibiymiş, tek fark bizimki istesede istifa edemez

  • Erol g.24 Haziran 2021 08:07

    AMAZON ORMANLARI KERESTE TÜCCARLARININ DEĞİL DÜNYANIN MALIDIR YERLI KABILELERINI SILAH ZORUYLA YERLERİNDEN BÖLGELERİNSE EDEN KERESTE TÜCCARLARINA BREZILYA DEVLETİ ADALETİ EN AZ 100 YIL HAPIS CEZASI ILE CEZALANDIRMALIDIR

  • Eee24 Haziran 2021 08:01

    5 milyon agac dik. 4 maas baglan...istifavedilir mi enayi?. Gel ulkemize axx partimizde staj yap, ulkendeki sayistay kurumun yok mu ? Nasil yakalandin haci...