E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaTeknoloji"Yandex'e operasyon" iddiası: Rus internet devi kamulaştırılabilir---

"Yandex'e operasyon" iddiası: Rus internet devi kamulaştırılabilir

Yandex'e operasyon iddiası: Rus internet devi kamulaştırılabilir
31 Temmuz 2019 - 05:14 www.borsagundem.com

Renaissance Capital uzmanları, Duma'da geçen hafta sunulan internet yasa tasarısının da "Yandex üzerinde baskıyı artırmaya" yönelik olduğunu savunuyor.

“Rusya’da internet ve teknoloji devi Yandex devlet kontolüne geçirilmek isteniyor.” Bu iddia ünlü yatırım şirketi Renaissance Capital’dan geldi. Şirket uzmanları, Duma'da geçen hafta sunulan internet yasa tasarısının da "Yandex üzerinde baskıyı artırmaya" yönelik olduğunu savunuyor. 

RBK’nın haberine göre Renaissance Capital uzmanları, Duma’da geçen hafta sunulan ve bilgi güvenliği açısından ciddi öneme sahip internet şirketlerinde yabancıların kontrolünün yüzde 20’yi geçmemesini öngören yasa tasarısının asıl amacının, Yandex'in kontrolünü devlet denetimindeki büyük şirketlerin almasına zemin hazırlmak olduğunu öne sürüyor. 

Şirketin devlet kontrolüne geçmesine yönelik müzakerelerde, bu şirketle ortak yatırım projeleri olan Sberbank CEO’su German Gref’in Yandex’ten yana tutum aldığı belirten uzmanlar, ancak Yandex’in hissedarları arasında bir kamu şirketinin yer almasına kesin gözüyle bakıldığını öne sürüyor. 

Yandex’in bugün en büyük hissedarı, yüzde 48,4 hisse ile şirketin kurucusu Arkadi Voloj. Rus basınında geçen sene yer alan haberlerde Sberbank’ın Yandex’in yüzde 30’unu satın almaya hazırlandığı iddia edilmiş, ancak banka bunu yalanlamıştı.

Rusya’da geçen hafta Duma’da sunulan yasa tasarısında, bilgi güvenliği açısından önem taşıyan internet şirketlerinde yabancıların payının yüzde 20 ile sınırlandırılmasını teklif edilmişti.

Yasa tasarısının gündeme gelmesinin ardından Yandex hisseleri değer kaybetti. 

Yandex'ten konuyla ilgili Business FM'e yapılan açıklamada, "Bu yasa tasarısının kabul edilmesi halinde Rusya'da internet dünyasının, yerel oyuncuların küresel şirketlerle başarıyla rekabet ettikleri eşsiz ekosistemi bozulabilir. Bunun neticesinde nihai tüketiciler zarar görür. Yasa tasarısının bu haliyle kabul edilmemesi gerektiğini düşünüyoruz" denildi.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)