E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmlakYabancıya gayrimenkul satışında artış---

Yabancıya gayrimenkul satışında artış

Yabancıya gayrimenkul satışında artış
11 Mayıs 2020 - 12:55 www.borsagundem.com

2020 ilk çeyreğinde yabancıya gayrimenkul satışı, 2019’a göre ikiye katladı. Konut satışı, bir önceki yıla oranla yüzde 13,8’lik bir artış gösterdi.

Yabancı yatırımcıların 2019 yılı 1. çeyrek dönemi ile 2020 yılı 1. çeyrek döneminde Türkiye’de gerçekleştirdikleri gayrimenkul alımlarını incelendi. Tapu Yabancı İşler Daire Başkanlığı verilerine göre; 2019 yılı 1. çeyreğinde 1 milyon 898 bin 694 metrekare olan yabancıların gayrimenkul edinimleri 2020 yılı aynı döneminde 3 milyon 035 bin 199 metrekare ulaştı.

EVA Gayrimenkul Değerleme tarafından yapılan araştırmada  konut satışı özelinde bakıldığında ise TÜİK tarafından açıklanan verilere göre, adet bazında 2020 1. çeyrek sonu itibarıyla Türkiye genelinde, toplam 10 bin 948 adet konut satıldı. Bu rakamla, 2019 yılının aynı dönemine göre yüzde 13,8’lik bir artış sağlandı. Yabancılara satılan konutların toplam konut satışları içindeki oranı 2019’ yılı 1. çeyrek döneminde yüzde 3,8 iken bu oran 2020 yılı aynı döneminde yüzde 3,2’ye geriledi.

GAYRİMENKULDE ÜRDÜN, KONUTTA İRAN İLK SIRADA

2020 yılı 1. çeyrek döneminde, yabancıların Türkiye genelindeki toplam hisseye isabet eden yüz ölçümü bazında tüm gayrimenkul yatırımları incelediğinde,  ilk sırada Ürdün yer alıyor.  Bu kategoride bir önceki yılın birincisi Suudi Arabistan’ın yerini alan Ürdün’ü de Filistin, Suudi Arabistan, Dominika, Irak, Katar, Afganistan, Mısır, İran ve Amerika Birleşik Devletleri takip ediyor.

2020 yılı 1. çeyrek döneminde Türkiye genelinde yabancılara yapılan toplam konut satış âdetinde ise İran ilk sırayı aldı. İran’ı, Irak, Rusya Federasyonu, Afganistan, Filistin, Yemen, Azerbaycan, Almanya, Libya ve Çin takip etti.

YATIRIMDA KONYA, MANİSA, İSTANBUL İLK ÜÇTE

Tüm gayrimenkul cinsinden en çok tercih edilen iller özelinde alımlara baktığımızda ise toplam hisseye isabet eden yüz ölçümü bazında 2020 yılı ilk çeyreğinde yabancıların gayrimenkul yatırımlarında en çok tercih ettiği il Konya olurken, Konya ilini sırası ile Manisa, İstanbul, Antalya, Edirne, Sakarya, Denizli, Muğla, Aksaray ve Bursa izledi.

İkinci elde satışlar azaldı, fiyatlar yükseldi

Aselsan'dan millileştirme hamlesi

İtalya'da sanayi üretimi tarihin en sert düşüşünü yaşadı

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)