E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaYabancı yatırımcıların topladığı yeni hisseler---

Yabancı yatırımcıların topladığı yeni hisseler

Yabancı yatırımcıların topladığı yeni hisseler
08 Temmuz 2021 - 09:06 www.borsagundem.com

Yabancılar hisse değişimi yaptı. Primli hisselerden daha avantaj gördüklerine kaymaktalar. Fonlar ise getirilerini artırmak için alternatifleri değerlendiriyor

Borsa İstanbul’da yabancılar oldukça temkinli hareket ediyor. Yılbaşından bu yana ağırlıklı olarak satış yaptılar. Martta 1.2 milyar dolarla en büyük satışı gerçekleştirdiler. Martta Merkez Bankası Başkanı değişimiyle yabancıların güçlü satışları, ağırlıklı oldukları hisselerde düşüşe yol açtı. Ocak - Haziran 2021’de yabancılar 1.8 milyar dolarlık satışta bulundu. Yabancılar satarken aynı zamanda hisse değişimine gidiyor.

Yaz hareketli geçiyor

Yabancı yatırımcı geçen haziranda en çok alımı Garanti Bankası ve Turkcell hisselerinde gerçekleştirirken, en yüksek satışı Arçelik ve Sasa hisselerinde yaptı. Yabancıların en çok alım yaptığı ilk 10 hisse ise: Garanti Bankası, Turkcell, Akbank, Tüpraş, Şok Marketler, ARD Bilişim, Şişe Cam, TAV Havalimanları, Koza Altın, Anadolu Efes.

Yabancıların en çok satım yaptığı ilk 10 hisse de: Arçelik, Sasa Polyester, Kardemir (D), Koza Madencilik, Tofaş Oto. Fab., Yataş, Sabancı Holding, Pegasus, Çelebi, Gübre Fabrikaları.

Piyasalarda yaz hareketli geçiyor. Borsada BIST 100 Endeksi’nde marjlar daralsa da endeks 1.389 seviyesinde ortalamalarda dengelenme çabasında. Dolar kuru 8.67; petrol 75.66; gösterge faiz 18.47 seviyesinde. Gözler turizm sektöründe ve pandemi ile ilgili gelişmelerde.

Bir yandan Fed’in alacağı kararlar izleniyor. Yatırımcılar için hem dışarıda, hem içeride gelişmelerin çoklu takip edildiği bir dönem.

Borsada ortalamalar 1.385 ile 1.414 aralığında. Endeksin bir haftalık ortalaması 1.385 seviyesinde. İki haftalık ortalaması 1.397 ve üç haftalık ortalaması 1.414. Bir süre mevcut seviyelerde sıkışma yaşanabilir. Ancak ağırlıklı olarak güçlü hisselerde taban oluşturma çabası gözleniyor.

Beklenmeyen bir gelişme yaşanmadıkça mevcut seviyelerden güçlenen hareketler öne çıkabilir.

Piyasada hakim olan 5 dinamik

1- Hisselerde el değişimi ile endeks yatay seyrini koruyor.

2- Yerli fonlar ve emeklilik fonları getirilerini yükseltmek için yurtdışı seçeneklere yöneldi.

3- Yerli ve yabancı kurumlar hedef fiyatlarını revize ediyor. Risk faktörlerini daha fazla öne çıkartıyor.

4- Borsa ortalamalarda dengelenmeye çalışıyor.

5- Yabancı beklemede.

Doların seyrini neler etkiliyor?

Dolar kuru 8.50 TL’nin üzerinde güçlü seyrini koruyor. Yurtiçi yerleşik yatırımcıların da ağırlıklı olarak döviz pozisyonlarını korumaları, özel sektörün döviz borcu, risk almak istemeyenlerin dövize yönelmeleri kurdaki güçlü seyri canlı tutuyor. Ancak en önemlisi faizlerin düşeceğine yönelik beklenti.
ABD dolarının 6 önemli para birimi karşısındaki değerini gösteren (DXY) Endeksi 92.56 seviyesinde bulunuyor. Endeksin 92.8’i aşması güçlü bir yükselişe başlamasına neden olabilir. Bu durum zorlu bir sürece işaret edecektir. (Zeynep Aktaş/Milliyet)

Erbosan Boru ve Asuzu Otomotiv sorusu

Günün önemli şirket haberleri 08/07/2021

Yabancı işlemlerinde öne çıkan hisseler

Kurlar kapanış seviyelerine yakın hareket ediyor

 

 

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (8)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Mehmet Erdem 10 Temmuz 2021 00:26

  Eylüle kadar böyle gider. Ekimde yükselir diye umut ediyorum.

 • Sefer bulut09 Temmuz 2021 06:49

  Ülkede yükselmeyen tek şey borsa patates soğana yatirsak parayı daha fazla kazanirdik ama gerzeklik bizde faiz haram dolar milli duygulara ters bize kaldı aq baramiz pula dondu kurtarır belki bizi milli duygular

 • Türkoğlutúrk09 Temmuz 2021 07:47

  Niye yükselsin.aldigin hissenin sahibine gece yarısı cokerlerse elindeki hisseyi ne yaparsın

 • Weren Alir09 Temmuz 2021 00:52

  Yabanci demeyin artik, kanmayin bu sozlere!

 • Tecrübe 08 Temmuz 2021 16:24

  Yabancı pegasusu satıyorsa banka ne diye pegasus için al veriyor. Bu bankalar ne zaman al verdiyse yabancı mali elimize verdi. Aklı olanın borsada ne işi var borsa kucuk yatirimciyi sövmüşleme yeri heleki pegasus

 • ALİ KODUŞ08 Temmuz 2021 10:25

  bizim borsa daha fazla düşmez.belki 1000-2000 puan düşsse bile artık borsamızda yabancı kalmadı.garibanlara hisseleri yıktıkları için onlarda korkularından satamazlar.bir de dolar bazlı borsamız tarihi dip fiyatlarda.

 • yunus08 Temmuz 2021 15:21

  Yabancı her hafta satıyor,,alıcı gelince veriyorlar.

 • 🤷🏻08 Temmuz 2021 11:32

  Öyle bir düşer ki afallarsın hala daha yüzde 42 oranında yabancı var tarihi yüksekler neresiydi 64 seviyeleri demek ki 20 puan satmışlar bunu kim karşıladı ? Milyonlarca açılan yeni yerli yatırımcı dendi değil mi,ona rağmen bak burada sürünüyoruz herifler satışa devam derlerse neye uğradığımızı şaşırırız öyle yerli merli de kurtarmaz,zaten alıcı bulunca köklüyorlar malı merak etme.