E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemWP: YPG'nin Afrin yenilgisi ABD'ye darbe vurdu---

WP: YPG'nin Afrin yenilgisi ABD'ye darbe vurdu

WP: YPG'nin Afrin yenilgisi ABD'ye darbe vurdu
20 Mart 2018 - 15:18 www.borsagundem.com

Washington Post gazetesi Türkiye'nin Afrin'deki operasyonlarına ilişkin ABD'nin operasyonları durduracak etkinliğe sahip olmadığını yazdı

Amerikan Washington Post gazetesi, Türkiye'nin Afrin operasyonuna dair bir analiz yayımladı.
Ishaan Tharoor imzalı analizde Türkiye'nin Suriye'deki ilerleyişinin bölgeye yeni bir DEAŞ'lı terörist dalgası getirmesinden korkulduğu belirtildi.

"YPG'nin yenilgisi ABD politikasına bir darbe daha vurdu" başlıkla analizde, Türkiye'nin "George Orwell eserlerinden çıkmışçasına" Zeytin Dalı adı verdiği operasyonun "Washington'ın Suriye'deki şaşkın rolünü de gösterdiği" vurgulandı.

BBC Türkçe'nin aktardığı habere göre terör örgütü YPG'nin ABD'de siyasetçiler, köşe yazarları ve entelektüeller tarafından gerici ve radikallerin etkin olduğu bölgede seküler ve "liberal" bir ekip olarak görüldüğünü belirten Tharoor, Türkiye'nin YPG'ye desteği sınırlarında bir Kürt devleti kurulmasına destek olarak gördüğünü yazdı.

'ABD, OPERASYONU SONLANDIRACAK ETKİYE SAHİP DEĞİLDİ'

Tharoor, "Operasyon başladığında Afrin'deki YPG'liler yalnız olduklarını fark etti" diye yazdığı analizine şöyle devam etti:

"ABD Ankara'da operasyonu sonlandırmak için gerekecek etkiye sahip değildi, haberlere göre Donald Trump operasyonu kınarken üst düzey yetkililer Ankara'ya ABD'nin YPG'ye desteğini gözden geçireceğini söylüyordu. Washington merkezli düşünce kuruluşu Center for a New American Security'den Nicholas Heras 'Afrin krizi ABD'li siyasetçilerin Suriye'de birden fazla işi aynı zamanda yapmasının ne kadar zor olduğunu gösteriyor. Şu anki durum işkembeden sallama politikasıdır' diyor. Beyaz Saray Suriye politikasında tutarlılık ve hüner sorunu yaşıyor. Trump yönetiminin Suriye'deki savaşa dair bağlılıkları arasında derin farklar var. Trump DEAŞ'ı bombalamaktan bahsederken bazı yetkililer bölgedeki ABD varlığını güçlendirip Esad'ı istifaya zorlamayı düşünüyor. Bir diğer yetkili ise Esad'ın savaşı kazanmakta olduğu fikrini reddediyor ve rejimin her zamankinden güçsüz olduğunu söylüyor. Bunun gibi fikir ayrılıkları Washington'ın bölgedeki faaliyetleri için sorun yaratmaya devam ediyor. Washington faaliyetlerini sonlandırmasa da Suriye'de inisiyatif alan bölgesel güçler tarafından sürekli köşeye sıkıştırılıyor. Tahrir Institute for Middle East Policy'den Hassan Hassan 'Türkiye göle bir taş attı' diyor ve ekliyor: Sudaki dalgalar kısa sürede dinecek gibi gözükmüyor."

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • GNÇLK20 Mart 2018 21:42

    ABD suriyede halkın istemediği, kendi istediği bir devlet kuracak. Suriye hakının olmadığı, sadece eli silahlı terörsitlerin olduğu ve baskı ile kurulan sözde bir devlet kuracak. bu devlet kürdistan, zürtdistan,murdistan,özsuriye adı önemli deil. Orada ABD nin suni kurduğu devlet olacak. Bu devletlerin milleti yok, sadece silahlı baskı var. ABD kurduğu bu devlet ve devletçiklerle, sadece ve sadece iran,rusya,yı adım adım köşeye çekecek. Hatta Türkiyeyide. O bakımdan ABD nin silahlı baskı ile suriye halkını yoksaydığı bir devleti TÜRKİYE kabul etmemeli. Bu tip suni devletler, Gelecekde orta doğuda çok kan akıtacak. Türkiyede bu emparyalistlerin hedefine bir gün girecek.. ABD burada desteklenmemeli. Atatürk gençliği Atasının yazılarıyla büyüdü. Bu oyunlara gelmez. sosyal medya ve forumlarda durum dillendiriliyor. 100 milyon türk...100 milyon iranLI...100milyon pakistanLI...en büyük askeri güç Natoda askeri güç kalmadı... GELECEKTETE TÜRK BİRLİĞİ KURULACAK...ALLAH TÜRKÜ KORUSUN...

  • Özer20 Mart 2018 19:02

    ABD li yetkililerin Suriye konusunda ayrı telden çalmalı esedin işine yarıyor, Türkiye gibi bir müttefiklerini kaybetmeleri demek oluyor.

  • Emekli20 Mart 2018 18:25

    Hadi ense traşınızı görelim