E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemWashington'dan yine S-400 uyarısı---

Washington'dan yine S-400 uyarısı

Washington'dan yine S-400 uyarısı
29 Ekim 2020 - 08:08 www.borsagundem.com

ABD yönetimi ve Savunma Bakanlığı Türkiye’nin S-400 sistemini test etmesini kınadı. Dışişleri Bakanlığı’nın üst düzey bir yetkilisi, Türkiye’ye yeni yaptırımlar getirilmesi riskinin “çok ciddi” olduğunu belirtti


ABD Türkiye’yi Rus S-400 füze savunma sistemini aktif hale getirme yönünde başka adım atmaması yönünde uyardı. Washington, Ankara’yı Moskova’ya daha yakınlaştırma riskini yaratsa bile böyle bir adımın sonuçlarının olacağı uyarısında bulundu.

Washington ve Ankara arasında son yıllarda zaten birçok gerilime sahne olan ilişkiler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın S-400 sistemini test ettiklerini doğrulamasının ardından daha da bozuldu.

ABD yönetimi ve başta Savunma Bakanlığı Türkiye’nin S-400 sistemini test etmesini kınadı. Dışişleri Bakanlığı’nın üst düzey bir yetkilisi de Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Türkiye’ye yeni yaptırımlar getirilmesi riskinin “çok ciddi” olduğunu belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi ve Askeri İşlerden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Clarke Cooper gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’ye yaptırım seçeneğinin “masada yer aldığını ve ciddi şekilde
Cooper, S-400 sisteminin sadece Amerikan platformları değil NATO platformlarıyla da uyumsuz olduğunun altını çizerek, “Bu tür bir sistemi aktif hale getirmek başka yaptırım ve kısıtlama risklerini doğurur” dedi.

Türkiye 2017 yılında Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın almak için anlaşma imzalamıştı. Sistemin ilk teslimatları geçen yılın Temmuz ayında başlamıştı.

Bunun üzerine ABD Türkiye’nin F-35 savaş uçaklarının ortak üretimi ve satışı programına katılımını askıya aldı ve henüz hayata geçirmese de Ankara’ya defalarca yaptırım tehdidinde bulundu.

Ancak Cooper Çarşamba günkü açıklamasında, ABD’nin Ankara’ya karşı sabrının taşmak üzere olabileceğinin işaretini verdi.

Clarke Cooper, Türkiye’nin geçen yıl içerisinde ABD ve NATO ile “iyi bir yola dönme ve uzlaşma fırsatını” kaçırdığı değerlendirmesinde bulundu.

Amerikalı yetkililer, Türkiye’nin gelişmiş Rus radar teknolojisini kullanmasının NATO’nun askeri sistemlerini risk altına sokabileceği ve F-35’ler dahil Türkiye’deki NATO savaş uçaklarını hedef almak için kullanılabileceği uyarısını yapıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise bu uyarıları hiçe saydığı yönünde açıklamalar yapıyor.

Yaşanan çıkmaza rağmen ABD Ankara’yı ikna etmenin bir yolunu bulma çabasında pes etmiş görünmüyor.

Yunanistan ve Bulgaristan’ı ziyaretten yeni dönen Cooper, ABD’nin her iki ülkeyi ve diğer NATO müttefiklerini, “Türkiye’nin Batı’da kalmaya devam etmesini sağlamak için” ellerinden geleni yapmaya teşvik ettiğini söyledi.

Cooper, “Türkiye’nin ittifak içinde olmaması ittifakın zararına olur. Avrupa’nın ve bölgenin daha geniş boyutta güvenliği konusunda hala bizimle sahip oldukları önemli roller var” dedi.

Moskova’nın iki tarafı “birbirinden ayırmayı amaçlayan yıkıcı eylemlerine” izin verilmemesi gerektiğini kaydeden Cooper, aksi takdirde bundan ABD ve NATO kadar Ankara’nın da zarar göreceği mesajını verdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Clarke Cooper, “Türkiye’nin Batı’dan ayrılması ya da Avrupa’dan uzaklaşmasından fayda sağlayacak tek taraf Moskova olur” ifadesini kullandı. (amerikaninsesi.com)

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (7)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Erol g.29 Ekim 2020 15:59

  ABD/PENTAGON HER YAPTIRIM KELİMESİNİ KULLANDIĞINDA BİZ DE ABD'YI KARŞI YAPTIRIMLARI DİLE GETİRMELİYİZ İLK OLARAK PENTAGON/SENATO/TEMSİLCİLER MECLİSİ UYELERİNE YAPTIRIM +VİZE UYGULAMALIYIZ

 • Murteza29 Ekim 2020 12:25

  Kaç yildir elinizden geleni yapiyorsunuz zaten Amerikalılar. Hepsini görüyoruz. Halkbank davası bile surekli uzatılıyor. Sozde müttefik gibisiniz. Bizim dışımızda herkese yardım yapiyorsunuz. Bize gelince hep sopa hep yaptirim kelimeleri kullanıyorsunuz. Hepsini de görüyoruz. Utanmadan Ermeni tasarısını kabul ederiz diyorsunuz, arşiviniz bile yok. Gelin tartışalım diyoruz gelmiyonuz. Ege denizinde Yunanistan tarafi tutuyonuz. Suriye konusunda guvenli bolge en mantıklı çözüm şekli. Bundan daha iyi proje sunan zaten yok. Ama bizim tarafta degilsiniz. Yaptiklariniz bize değil, karşı taraflara yarıyor

 • HÜLYA KOBALT29 Ekim 2020 12:15

  ABD alışmış herkesi tehdit etmeyi ama hiç bir şey yapamıyor elinden de bir şey gelmiyor bir politika aracı yapmışlar.iran, venezualla çin vs.vs.ne yaptınız ki bize yapasınız..Türkiye tamamen kayıp edecek yakında tamamen Rusya ve Çin ile birleşecek o zaman ne yapacaksın bizlere .karadeniz e seni kormuyoruz gider top oynarsın.biz istesek bizlere çin ve rusya ücretsiz nükleer silahlar dahi verirler.

 • TAMİZ KARTALGÖZ29 Ekim 2020 12:12

  ABD ve AB , Rusya ülkeleri asla ve asla bizim dostumuz olmamış ve olmayacaktır.ülkemizdeki tüm pislikleri ekonomik kriz, kaos kargaşa, ihtilaller ve şehitlerimizi öldürenler bunlardır.suçu götürüp pkk ypg deaş vs.vs. terör örgütlerinin üstüne atıyorlar.bunları kuran yetiştiren ve silah veren kim sizler değilmisiniz.her gün tehdit üzerine tehdit yapıyorlar.diyorlarki benim kölem olun diyorlar.aynen yokluklar içindeki bir ülkeyi ATATÜRK ümüz nasıl kurdu ise bunlara karşı gelip çalışacağız daha fazla üreteceğiz, onların ürettiklerini üretip bizler bu girdabı kuracağız.ulan baş düşmanım dediğin rusya bize silahını verir iken sen bize silah dahi satmıyorsun paramızda bir küstahca tehdit ediyorsun.

 • Mucise Reis ;)29 Ekim 2020 12:11

  Askıda ekmek alan, otobüslerden keyif çayı içen bir milletin kaybedecek bir şeyi yoktur.. Elinden geleni ardına koyma savaş mı ilan edecen ? ye yapacan ey ABD ? : ))) 

 • Mehmet Yıldız29 Ekim 2020 10:14

  Bu ne ya benim ülkeme hertürlü teröristi musallat et bunun için adamlarden parasıyla silah iste vermesinler gelsinler sonra biz müttefikiz desinler. Daha osmanlı zamanında devredilmeyen girit dahil egedeki adaların yarısı hala bizim üzerimizde gözükmesine ragmen adaların üzelerine çöksünler oda yetmiyor kıbrısın yarısını istesinler. Musulu kerkükü geri isteyince onu geç desinler sonra biz seninle müttefikiz benim düşmanımdan silah alamazsın desinler. Rusya ile Abd hiçbir zaman düşman değillerdi sadece dünyayı ve bizi kandırıyorlar danışıklı dövüş yeter artık.

 • Kınacı Sülo29 Ekim 2020 08:33

  Birşey olmaz bizde hergün birilerini kınıyoruz onlar biz kınadık diye yaptıklarından dönüyormu ? Hayır demek ki bizde dönmeyeceğiz kimsenin kınamasından korkmuyoruz.