E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaWall Street rekorunun ardından küresel borsalar durakladı---

Wall Street rekorunun ardından küresel borsalar durakladı

Wall Street rekorunun ardından küresel borsalar durakladı
26 Kasım 2020 - 10:54 www.borsagundem.com

ABD borsaları Salı günü rekor seviyeye ulaşmasının ardından küresel borsalar kötü gelen ekonomik verilerle birlikte ralliye ara verdi. Ancak uzmanlar Avrupa endekslerinde yükselişin devam edeceğini öngörüyor

BORSAGUNDEM.COM - DIŞ HABERLER SERVİSİ

Küresel hisse senetlerindeki ralli, ABD'de hayal kırıklığı aratan işsizlik verilerinin açıklanması ve İngiltere ekonomisinin sağlığına ilişkin yapılan ihtiyatlı değerlendirme sonrasında Çarşamba günü durakladı.

ABD’de korona virüs vakalarının artması sebebiyle uygulanan yerel kısıtlamaların ülke ekonomisinde oluşturduğu zarar ABD işsizlik maaşı başvurularında beklenmedik bir sıçrama olarak yansıdı ve Wall Street’teki S&P 500 Endeksi Salı günkü rekor seviyesinden %0,2 oranında geri çekildi.

Aşı haberleriyle birlikte bastırılan piyasa duyarlılığı ABD Merkez Bankası’nın (FED) bir önceki para politikası toplantısı tutanaklarının yayınlanmasının ardından genişledi. Yatırım firması Iınteractive Brokers’ın Baş Stratejisti Steve Sosnick Financial Times’ta yer alan yorumlarında FED tutaklarında yer alan tahvil alımlarını artırılması yönergesine ilişkin, “Sonuç olarak FED uzlaştırıcı olarak kalmak zorunda ve daha az uyumlu görünmemek için çok dikkatli olması gerekiyor” dedi.

Ekonomiye yönelik risklerin ön planda olduğu dönemlerde daha iyi performans göstermesiyle bilinen teknoloji odaklı Nasdaq Endeksi Çarşamba gününü %0,5 oranında yükselerek kapadı.

Teknoloji hisselerinden vazgeçmek doğru mu?

Bank of Amerika ABD Ekonomisi Birimi Başkanı Michelle Meyers geçtiğimiz hafta ilk kez 778 bine ulaşan işsizlik rakamlarındaki artışın cesaret kırıcı olduğunu belirterek genel olarak oldukça esnek görünen işgücü piyasasındaki iki haftadır üst üste gelen işsizlik başvurularındaki artışa dikkat çekti.

Commerzbank'ın Küresel Ekonomisti Peter Dixon, piyasaların önünde sonunda ekonomiye daha fazla destek sağlamak için merkez bankası yerine ABD hükümetine bakacağını söyledi. Dixon, “Birçok işletme hayatta kalmak için önemli bir gelir elde edemeyecek. Bu konuda para politikası ne yapabilir? Cevap pek bir şey yapamayacağı yönünde. Bu uzun vadeli mali bir sorun” dedi.

 

Avrupa borsalarında ralli sürecek

Avrupa borsalarında STOXX 600 Endeksi çarşamba gününü %0,1 oranında düşüşle geçirse de kıta endeksi ay başından bu yana %15 oranında yükselişle yılın en güçlü aylık performansına hazırlanıyor.

İngiltere’de ise Maliye Bakanı Rishi Sunak’ın bütçe açıklamalarının ardından geçtiğimiz gün FTSE 100 Endeksi %0,6 oranında düştü. Sunak Çarşamba günü son bütçe değerlendirmesini yaptı. Açıklamanın içeriğinde yer alan İngiltere Bütçe Sorumluluk Ofisi’nin raporları oldukça karamsar bir tablo çizdi. Rapora göre İngiltere yıl sonunda %11,3 küçülecek ve ekonominin pandemi öncesi haline gelmesi 2022’yi bulacak.

Ancak analistler genellikle İngiltere borsası için olumlu beklentiler gösteriyor. FTSE 100 Endeksi ayın başından bu yana %15 oranında yükseldi. Bu yükseliş küresel iyileşmeden yararlanan petrol üretimi, madencilik ve bankacılık sektörlerinin toparlanması sayesinde gerçekleşti.

Barclays Küresel Hisse Senetleri Birimi Eş Başkanı Paul Leech, “FTSE yatırımcıların yararlanmak istediği sektörlerde çok fazla yatırım imkanı sunuyor. FTSE’de uzun zamandır gördüğümüzden daha güçlü yatırım akışı öngörüyoruz” dedi.

 

Borsa İstanbul'da yeni rekorlar bekleniyor

 

Endekste yukarı seyir gücünü koruyor

 

Endeksin fiyatlamasını etkileyecek faktörler

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)