E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaYaşam-MagazinVücudun sıvı ihtiyacını gidermek için en iyi seçenek su mu?---

Vücudun sıvı ihtiyacını gidermek için en iyi seçenek su mu?

Vücudun sıvı ihtiyacını gidermek için en iyi seçenek su mu?
05 Ekim 2019 - 17:18 www.borsagundem.com

İnsan vücudunun temel fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için düzenli olarak sıvı tüketmesi gerektiği tartışmasız bir gerçek. Peki vücudun sıvı ihtiyacını karşılamak için su en iyi seçenek mi?

İskoçya'daki Saint Andrews Tıp Fakültesi profesörlerinden Ronald Maughan'a göre değil. Maughan ve ekibi farklı içeceklerin vücudun sıvı ihtiyacını karşılama performanslarını karşılaştıran bir çalışmaya imza attı.

 The American Jounal of Clinical Nutrition'da yayınlanan makaleye göre araştırmacılar suyun vücudun sıvı ihtiyacını hızlı bir şekilde karşıladığı fakat içerisinde az miktarda şeker, protein ya da yağ olan sıvıların uzun süreli etki gösterdiği sonucuna ulaştı.

72 gönüllünün idrarından alınan örneklerle 13 farklı içeceğin vücuda etkisini ölçen bilim insanları sütün sudan daha etkili olduğunu tespit etti.

Çalışmaya göre sütün içerisindeki laktoz gibi besin maddeleri suyun mide ve barsaklardan geçişini yavaşlatarak daha iyi emilmesini destekliyor ve içerisindeki sodyumun idrar oluşumunu azaltarak daha fazla suyun tutulmasını sağlıyor.

İçme suyu onuncu sırada
Vücudun sıvı ihtiyacını karşılama performansı sıralamasında su kendisine onuncu sırada yer bulabildi. Suyun önünde süt, ishal gibi hastalıklarda reçete ile kullanılan rehidrasyon sıvıları, portakal suyu, bazı gazlı içecekler, çay ve enerji içecekleri yer aldı.

 
Öte yandan içerisindeki şeker nedeniyle kola ve meyve suları emilimi artırsa da su yerine tercih edilebilir mi? İşte burada başka faktörler devreye giriyor. Çünkü vücudun bu şekeri sindirmek için de çok yüksek miktarda su tüketmesi gerekiyor. Yani aslında istenen şeyin tam tersine sebebiyet verebiliyor.

Bu nedenle Maughan ve ekibi yaşamımızı devam ettirebilmemiz için su tüketiminin hayati önemde olduğunu vurgu yaparak organların sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için buna ihtiyacı olduğunu belirtiyor.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (7)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • azmi06 Ekim 2019 12:30

  Bunlar bizi beyinsiz sanıyorlar herhalde. Kola,meyve suyu,gazlı içecekler,enerji içeceklerinin faydalı olduğu iddiasını pompalıyorlar. Su , su , su...

 • Koca karı erkekler06 Ekim 2019 02:22

  Adamlarda yılların birikimi, araştırmaları var. Bir sürü kritere göre araştırma yapmışlar. Bizde de ortaya cahilce sallayan tipler. Allah akıl fikir versin.

 • Kaçkar KAPLANI05 Ekim 2019 22:47

  sağlık için çay için & ayran için. Bu ikisi hem diüretik etkili hem de metebolizma düzenleyici. Diğerleri ile kafanızı karıştırmayın. hele kahveden uzak durun.

 • Aksaraylı05 Ekim 2019 22:31

  Hakketen gerçek MHP'li varsa aramızda bu satışa nasıl ses çıkarmıyorlar merak ediyorum.Bu durumu hangi parti dile getirmiş şeyimde de değil. Sadece Milliyetçiler.? Çakma olmayanlara sorum.

 • JBT 05 Ekim 2019 21:08

  Böyle salakça bir araştırma yapan emperyalist güçlere lanet olsun.

 • Ahmak group sizi 06 Ekim 2019 11:57

  Senin akıllı güçlerin ne buldu kıbleyi bile yeni keşfettiniz 😂😂😂

 • Bika05 Ekim 2019 17:36

  Sütün önünde belki de ayran vardır, karşılama  performansına bakılmış olsaydı.