E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaOtomotivVolkswagen'in Türkiye yatırımında ufak pürüzler kaldı---

Volkswagen'in Türkiye yatırımında ufak pürüzler kaldı

Volkswagen'in Türkiye yatırımında ufak pürüzler kaldı
30 Ağustos 2019 - 13:37 www.borsagundem.com

Alman otomobil devi Volkswagen’in Doğu Avrupa’da kurmayı planladığı fabrika konusunda Türkiye’nin favori ülke olduğu ve anlaşmanın önünde sadece ufak pürüzler kaldığı öne sürüldü.

DW'nin haberine göre, Alman otomotiv devi Volswagen'in (VW) Doğu Avrupa'da kurmak istediği yeni fabrikası için yer belirleme çalışmalarında sona gelindiği ve Türkiye'nin buna en yakın ülke olduğu iddia edildi. 

Habere göre, VW ile Türk yetkililer arasında yürütülen görüşmeleri takip eden ancak isminin açıklanmasını istemeyen iki kişi, konuyla ilgili olarak Reuters haber ajansına açıklamalarda bulundu. Buna göre Volkswagen Türkiye'ye bir milyar euro çapında yatırım yapmaya büyük ölçüde hazır.

VW ile Türk makamları arasında sürdürülen görüşmelerde sadece bir noktanın açık olduğunu ifade eden kaynaklar, bunun da Türkiye'deki Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ile ilgili olduğunu belirtti. VW'nin bu konuda ne gibi bir talepte bulunduğunu dile getirmeyen kaynaklar, yerel otomobil üreticilerini mağdur etmeyecek bir çözüm üzerinde çalışmaların sürdüğünü bildirdi. 

KONUYU ERDOĞAN'A GÖTÜRME PLANI 

Türkiye'de geçerli olan ÖTV gereği, büyük hacimli motorlu araçların sahipleri oldukça yüksek bir vergiye tabi tutuluyor. Bu yüzden Türkiye'de yeni araç piyasasındaki otomobillerin yüzde 90'ından fazlası, 1,6 litre ve daha altındaki hacimli araçlardan oluşuyor. 

"Açıkta olan bir konu var, o da vergi sistemi" diyen kaynak, bu konuda yakın bir zamanda çözüm bulunamaz ise resmi makamlardan vergi sisteminde ileride değişiklik yapılacağına dair söz alınmasının da VW için yeterli olacağını dile getirdi. Bu önerinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a götürülmesinin planlandığını aktaran kaynağa göre, fabrikanın yeri ile ilgili nihai kararın açıklanmasına çok az bir zaman kaldı.

YENİ FABRİKA, VW, SKODA VE SEAT ÜRETECEK

Volkswagen'in Almanya'nın Wolfsburg kentindeki merkezi, ismini vermek istemeyen iki kaynağın bu açıklamaları hakkında yorum yapmmadı. 

Alman otomotiv devi VW'nin kuracağı yeni tesiste Volkswagen'in yanı sıra, holding bünyesindeki diğer markalardan Seat ve Skoda'nın da üretimi yapılacak. Söz konusu fabrika ile ilgili olarak VW'nin Türkiye'nin yanı sıra Bulgaristan'ı da düşündüğü belirtiliyor. Ancak geçtiğimiz ay ortaya atılan bazı iddialara göre Volkswagen yönetimi fabrikanın Türkiye'de, İzmir'de kurulmasına büyük ölçüde karar vermiş durumda.
 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (13)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • mezarci 31 Ağustos 2019 09:48

  sakin ha,birnci dunya savasi oncesi verilen gemi hikayesine benzemesin....

 • Ferit30 Ağustos 2019 23:00

  Yerli otomobil projesi çöpe gitti.kanal istanbul gibi

 • YUSUF MÜFTÜOĞLU30 Ağustos 2019 22:49

  almanlar otomotiv pazarlarını bir bir kayıp etmeye başladı yeni pazarlar lazım, zaten yakında bizlerde elektrikli otomobil yaptığımız zaman ab ülkelerinden bizlere otomotiv artık zor satarlar.ticarette ilk pastayı kapan büyük kar elde eder .bu büyük bir deyim ve ticaretin olmazsa olmaz kuralıdır.elleri mecburdur almanlar burada otomotiv fabrikasını kuracaklar.asıl amaç vergi yi sıfıra yakın kabul ettirebilirler ise bizler büyük zarar elde ederiz.o yüzden hükümetin uyanık olması lazım.ben olsam almanlara üreteceğiniz tüm araçlar elektrikli olması şartı getiririm eğer diğer araçları üretecekler ise yurtdışına satsınlar.

 • Ateş by30 Ağustos 2019 19:23

  DOAS PAZARTESİ TAVAN

 • Almanci 30 Ağustos 2019 18:38

  Herseye politika olarak bakmamak gerek erdogan bu ülkenin secilmis baskani türkiyenin menfatine ne gerkirse onu yapar siyasete gerek yok

 • Tersi Seven30 Ağustos 2019 16:54

  Borsaya da girer mi peki

 • ...30 Ağustos 2019 16:37

  düz ovaların, tarım arazilerinin çektidi nedir bu ülkede böyle...

 • Lale30 Ağustos 2019 16:18

  Almankar yerli otomobil projesini engellemek için hamle yapıyor. Vergi indirimi, yatırım istihdam teşviki diye hükümetten taviz koparmaya çalışıyorlar. Böylece hem kaliteli hem de ucuza üretip yerli otomobile rekabet şahsi tanimayacaklar Anyisini 3. Havalimaninda da yaptılar. Asfaltı türkler döktü ama asansör, yürüyen merdiven otomatik kapı kule teçhizatı komple alman malıydı.

 • Vatandaş30 Ağustos 2019 15:56

  Topraklarının %92 si tarıma elverişli olan bir ilimizi otomobil sanayiine kurban etmeyin. Başka çorak arazi yok mu Eskişehir gibi. https://manisa.ktb.gov.tr/TR-151849/manisadan-yetisenler.html

 • Vatandaş 30 Ağustos 2019 14:46

  İnşallah olur, VW den resmi açıklama yapmadan çok fazla gaza gelmeyelim.

 • Çakals30 Ağustos 2019 14:34

  Yeni yerli ve milli araba VW piyasayı darma dağın edecek ihracatı düşünen adam böyle taleplerle gelmez.

 • bugatti30 Ağustos 2019 13:55

  şimdi sayın erdoğan çıkar, bakın fabrika kurduk der, havasını atar

 • Ali veli30 Ağustos 2019 15:33

  Yerli ve milli demezse bari