E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıVolatilitede azalma ile dip oluşum çabası görülebilir---

Volatilitede azalma ile dip oluşum çabası görülebilir

Volatilitede azalma ile dip oluşum çabası görülebilir
10 Ağustos 2020 - 09:15 www.borsagundem.com

QNB Finansbank tarafından hazırlanan analizde endeksin yataya yakın bir başlangıç yapması bekleniyor.

BIST 100: Geçen hafta yaşanan çok sert volatilitenin ardından endekste dengelenme çabası görmeyi bekliyoruz. Endekste 1045 destek konumunda. 1066 ilk planda direnç konumunda. 1081 sonraki direnç olarak takip edilecektir…

TL Bonolar: TL tahvil faizlerinde yükseliş devam ediyor, fonlama faizinin yükselmesi ile gösterge tahvil %13 bileşik faiz seviyesine yaklaşırken, 10 yıllık tahvil için de %15 bileşik faiz seviyesi destek konumunda.

USD/TL: Dolar kuru yeni haftaya yükseliş ile başlarken, TL diğer gelişmekte olan ülke para birimlerine görece zayıf bir performans sergilemekte. Dolar kurunda tarihi zirve olan 7,38 direnç konumunda izlenecektir…

EUR/USD: Paritede tepki alımları ile yeniden 1,18 sınırına gelinmiş durumda. 1,1730 ara destek olarak geçerli. Dolar endeksi 93 seviyesinin üzerinde. ABD’de teşvik paketi konusundaki gelişmeler izleniyor…

Global piyasalarda haftanın açılışında nispeten olumlu bir ton var. Ancak geçen hafta da olduğu gibi endeks ve genel olarak TL varlıklar bu sürece birebir iştirak edemeyebilir. Dolayısıyla temkinli olunmalı görüşündeyiz, geçen haftaya kıyasla volatilitede azalma ile dip oluşum çabası görülebilir.

BIST 100 Endeksi oldukça volatil bir seyir izlerken, 985 civarına geri çekildikten sonra 1060 seviyesine tepki gösterdi. Bu sabah Asya borsaları karışık, ABD vadeli endeks kontratları hafif artıda işlem görüyor. Endeksin ise yataya yakın bir başlangıç yapmasını bekliyoruz.

Gün içerisinde TL’nin seyri etkili olmaya devam edecek. Teknik olarak endekste 1033 seviyesinin geçilmiş olması seans içi grafikte dip oluşumu açısından öne çıkıyor. 1045 ilk destek, 1066 ve devamında 1081 direnç seviyeleri olarak izlenebilir. 1033 seviyesi trade pozisyonları için stop loss olarak takip edilebilir.

ABD 10 yıllık tahvil faizinde %0,55 düzeyinde sakin bir seyir var.

Türkiye’nin 5 yıllık CDS risk primi 573 düzeyinde. Eurobond piyasasında kısmi kar satışları devam edebilir, kısa vadeli tahvillerde kalınmalı. TL tahvillerde ise kar satışları yabancı yatırımcı çıkış eğilimi ile sürebilir, 10 yıllık tahvilde %15 ilk planda destek konumunda.

GBP/USD 1,30 üzerinde kalırken, EUR/USD de 1,18 direncine yaklaşmakta. Dolar Endeksi 93,30 civarında yataya yakın. Gelişmekte olan ülke para birimleri dolar karşısında kısmi değer kazanırken, dolar kuru 7,30 üzerinde. Tarihi zirve olan 7,38 direnç konumunda.

Euro kurunda ise 8,50 destek seviyesi üzerinde 8,70 ilk planda direnç olarak izlenebilir.

Petrol fiyatlarında yükseliş sürüyor, Brent petrol 45 dolar varil seviyesi üzerinde. Altın fiyatlarında kısmi düşüş var, 2000 üzerinde kalınması önemli, 2048 direnç haline gelmiş durumda. Gram TL bazında ise 470 destek olarak izlenebilir, 485 direnç konumunda.

BIST 100 Endeksi’nde 1130 altında kısa vadeli görünüm zayıf. TL tahvil piyasasında da dalgalı seyir devam edebilir. Ağırlıklı olarak tahvil-bono yatırımı yaparak belli oranda hisse senedi riski almayı isteyen yatırımcılar ise bu dönemde değişken fonları tercih edebilir.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)