E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemVergi sisteminde tarihi değişiklik---

Vergi sisteminde tarihi değişiklik

Vergi sisteminde tarihi değişiklik
25 Eylül 2021 - 09:37 www.borsagundem.com

AK Parti tarafından hazırlanan, vergi sistemini basitleştirip vatandaşın hayatını kolaylaştırmayı hedefleyen tasarı yakında meclise sunulacak

AK Parti'nin hazırladığı, vergi sistemini basitleştirip vatandaşın hayatını kolaylaştıracak paketin yeni detayları ortaya çıktı. Pandemi ile birlikte oldukça popüler hale gelen karavan turizminin teşviki için vergi indirimi, internet üzerinden ders vermek dahil çeşitli yollarla para kazananların yüzde 15 vergilendirilmesi gündemde.

Sabah'ta yer alan habere göre, AK Parti grubu ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığındaki heyet küçük esnafın vergi ödemesini düzenleyen ve yaklaşık 60 maddeden oluşan vergi paketi ile ilgili çalışmalarına hız verdi. Kısa süre içinde TBMM Başkanlığına sunulması planlanan pakette yer alan bazı düzenlemeler şöyle:

VATANDAŞIN HAYATI KOLAYLAŞACAK
Vergi ödemelerinde bürokrasi sadeleştirilecek ve azaltılacak. Böylece vatandaşın hayatı kolaylaştırılacak. Tüm mükellefleri kapsayacak şekilde 7/24 hizmet verebilen "Türkiye Dijital Vergi Dairesi" uygulaması hayata geçirilecek. Dijital Vergi Denetimi Sistemi geliştirilerek, vergi iade incelemeleri dahil olmak üzere inceleme süreleri kısaltılacak.

VERGİ MAHREMİYETİNİ İHLALE CEZA
Bu sistem içinde devyet yazılımlar için özel sektörden hizmet alımı yapılacak. Hizmet alımı yapılırken vergi mahremiyetinin korunmasına dönük önlemler alınacak. Mükellef ve mükellef ile ilgili kişilerin vergi mahremiyeti kapsamındaki bilgi ve belgelerinin açıklanması veya kullanılması, söz konusu bilgisayar yazılımlarını bakanlık adına yapan şirket çalışanları açısından da vergi suçu sayılacak.

KARAVAN TURİZMİNE DESTEK
Pandemi ile birlikte karavan turizminde önemli bir artış oldu. Karavan turizminin daha da yaygınlaştırılıp ekonomiye katkı sağlaması için düzenleme yapılacak. Karavana dönüştürülen araçların vergileri indirilecek. Üst model araçlara yüksek vergiler ödeniyor. Bunlara karavana dönüştürülürse vergiler de düşmüş olacak. Yerli üretim araçlardan karavana dönüştürülenlerin ayrıca desteklenmesi üzerinde de duruluyor.

İNTERNETE YÜZDE 15 VERGİ
Youtuber'lar başta olmak üzere internet üzerinde ders vererek ya da başka yöntemler ile gelir elde eden herkes yüzde 15'lik vergi ödeyecek. Sadece Google yıllık 2-3 milyar lira bu kişilere reklamlar için para ödüyor. Youtube ve diğer mecralar dikkate alındığında rakamlar çok ciddi boyutlara ulaşıyor.

YURTDIŞINA KOLAYLIK
Yurtdışında yaşayan vatandaşların vergi işlemlerinde kendisine verilmesi gereken belgelerin bakanlık bakanlık dolaşıp aylarca beklemesine gerek kalmayacak. Vergi daireleri bilgileri direk ilgili konsolosluğa gönderebilecek.

ÖZ SERMAYE TEŞVİĞİ
Şirketlerin sermaye yapısını güçlendirici ve öz kaynakla finansmanı teşvik edici düzenlemeler hayata geçirilecek. Bu kapsamda öz sermayesini arttıranlarda bazı vergi teşvikleri verilecek.

AMORTİSMAN VE TAŞINMAZLAR
Tam mükellefiyete tabi ve bilanço esasına göre defter tutan kollektif, adi komandit ve adi şirketler de dâhil olmak üzere ferdi işletme sahibi gelir vergisi mükellefleri ile kurumlar vergisi mükellefleri yeniden değerleme yapmasının yolu açılıyor. Yeniden yapılandırma paketleri kapsamında bir defaya mahsus olarak verilen bu hakkın paket ile birlikte sürekli hale gelmesi planlanıyor.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde vergilerle ilgili kritik toplantı

Asgari ücretlinin vergi dilimi bir ay erken yükseldi

Vergide dava açma süresi geçtiği halde dava açılması mümkün müdür?

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (5)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Tekno papaz25 Eylül 2021 22:35

  Karavana dönüştürülen araçların vergileri indirilecek. Üst model araçlara yüksek vergiler ödeniyor. Bunlara karavana dönüştürülürse vergiler de düşmüş olacak.  Vatandaş için mükemmel bir çözüm. Allah razı olsun. 

 • Berber Bekri 25 Eylül 2021 22:08

  Zırt pırt vergi affı çıkan vergi denetimi ve cezaların yeterli olmadığı ödemeyen ve vergi kaçıranın hep kazandığı vergisini ödeyenin keriz sayıldığı bir alışkanlıkta ne yaparsan yap boş koca koca şirketler holdingler zarar açıklıyor ama kişisel servetleri katlıyor da katlıyor vergi kaçırmak için vakıf ve üniversite kurmayana salak deniyor. Sadece bordro mahkumları vergi ödüyor vergi rekortmenlerine bakın nasıl çarpık koca fabrikanın yanına klube yap trilyon yaz gelirden düş vergiden düş zarar açıkla olay bu kimse ilk 100 zengini denetlemiyor vergilendiremiyor istihdam sağlıyorum ayağına milleti sömürüp devlete asıl vergilerini vermiyor...

 • Mucise Reis ;)25 Eylül 2021 22:07

  E devlet geliyor... hoopp hayatımıza girdi ne değişti ? trafik cezalarını öğrenebiliyorsun, tebligat yerıne geçerli bildirim gelıyor. :D teknolojı vergi sistemi ile birleşince bizlere yansıması ekstra ödeme oluyor : ))

 • Bağımsız Düşünce25 Eylül 2021 19:39

  Beyanname  her vatandaşın hakkı dır ! Maaşını eline almadan kesilen vergi HIRSIZLIKTIR.

 • Erol g.25 Eylül 2021 10:49

  KAYIT DIŞILIĞI ÖNLEMEK İÇİN BIR ADET DÜKKANDA FAALIYET GÖSTEREN KÜÇÜK ESNAFIN GELİR VERGİSİ ORANI %5 İ GEÇMEMELİDİR İŞLENMEMIŞ/İŞLENMİŞ GIDA ÜRÜNLERİNDE KDV ORANI YUZDE 3 GEÇMEMELIDIR ÜCRETLİLERDE İSE STOPAJ GELİR VERGİSİ ORANI YÜZDE 3 GEÇMEMELİDIR