E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemVarank ve Ünal'dan Davutoğlu ve Gül'e tepki---

Varank ve Ünal'dan Davutoğlu ve Gül'e tepki

Varank ve Ünal'dan Davutoğlu ve Gül'e tepki
20 Ağustos 2019 - 05:43 www.borsagundem.com

HDP'li 3 belediye başkanının görevden alınmasını eleştiren 11. Cumhurbaşkanı Gül ve eski Başbakan Davutoğlu'na tepki geldi. Ünal: PKK'nın değil halkın desteğine talip olun. Varank: Birilerine şirin gözükme çabası

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal üç büyükşehir belediyesindeki görevlendirmelere ilişkin eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ile 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün açıklamalarına tepki gösterdi.

BAKAN VARANK: KENDİ KONFORLU ALANLARINDAN ÇIKIP RİSK ALAMADILAR

Varank, "Yıllarca devletin üst kademelerinde bulunup her konuşmalarında sözüm ona devlet adamlığından bahsedenler, bir kere olsun kendi konforlu alanlarından çıkıp risk alamadılar. Bugün de yine birilerine şirin gözükmek adına terör yandaşı belediyeler için destek mesajları yayınlıyorlar. Aslolan, seçme ve seçilme hakkını kullanan vatandaşlarımızın yaşam hakkını savunmaktır. Millet iradesini kandil’e peşkeş çeken; teröristler adına faaliyet yürüten; terör örgütlerine yardım ve yataklık yapanlardan hesap sormak, yasaların, hukukun ve demokrasinin gereğidir." ifadelerini kullandı.

ÜNAL: PKK'NIN DEĞİL HALKIN DESTEĞİNE TALİP OLUN

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerine yapılan kayyum atamalarına ilişkin sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından paylaşımda bulundu.

Paylaşımında 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun üç büyükşehir belediyesindeki görevlendirmelere ilişkin açıklamalarını değerlendiren Ünal şu ifadeleri kullandı: "Türkiye’nin uzunca bir zamandır ekonomide, iç ve dış güvenlikte dört ayrı terör örgütü ile verdiği kararlı mücadeleyi görmezden gelmek, Suriye’nin kuzeyinde, Doğu Akdeniz’de yapılmak istenen dizaynları yok saymak, bütün bunların sadece bir bileşeni olan 15 Temmuz saldırısı sonrası oluşan ölüm ve kalım mücadelesi. Bütün bu mücadelenin sembolü haline gelen ülke liderimiz Recep Tayyip Erdoğan düşmanlığının oluşturduğu hatta, maalesef uzunca zamandır karnından konuşan Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu da katıldı."

"BU NASIL BİR TENAKUZDUR!"

"Meselenin üç belediye başkanını görevden almak ve demokrasi duyarlılığı olmadığını biliyoruz. Kayyım atanmasının hukuki ve demokratik altyapısı bellidir. Gezi olayları esnasında “demokrasi sandıktan ibaret değildir” diyen Sn. Gül şimdi “seçimle gelen seçimle gider” demekte. Bu nasıl bir tenakuzdur! Demokrasinin ilkeleri duruma ve kişilere göre mi belirlenmektedir?" diye yazan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı şöyle devam etti: "Evet, seçilmiş olmak hukuku ve demokrasiyi yok etmek, terör örgütüne yardım ve yataklık yapmak hakkı vermez kimseye. İşte bu evrensel bir demokrasi ilkesidir. Demokrasi, ait olduğu ülkenin bütünlüğü ve bağımsızlığı aleyhine kullanılmaya başlanırsa artık o ülkeye ait bir değer ve gerçek anlamıyla demokrasi olmaz. Hukuk ise araçsallaşarak ait olduğu ülkeyi zaafa düşürmenin bir silahına dönüşürse o ülkenin hukuku olmaktan çıkar. Partiler ve siyasiler tabii ki belirli kesimleri kazanmaya dönük pozisyonlar alabilir. Ancak bu ülkede PKK ve onun güdümündeki yapıların gerçek yüzünü en iyi Kürt vatandaşlarımız bilir. Teröre destek çıkarak milletimizin gönlü kazanılmaz. Siz siz olun, PKK’nın değil, halkımızın desteğine talip olun."

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İçişleri Bakanlığı'nın kararının ardından "Daha yeni seçilmiş belediye başkanlarının bu şekilde görevden alınmaları demokrasimiz için doğru olmamıştır." mesajını paylaşmıştı.

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ise, "Belediye başkanlarının idari tasarrufla görevden alınması demokratik sistemin ruhuna aykırıdır." değerlendirmesinde bulunmuştu.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • B. Ekşioğlu20 Ağustos 2019 09:20

    bu belediye başkanları madem pkklıydılar da neden seçimde aday olabildiler? kayyum atayabilmek için mi?

  • KILIÇ20 Ağustos 2019 06:42

     TERÖR ÖRGÜTLERİNE SAHİP ÇIKANLAR BİR GÜN GELİR TERÖRÜN HEDFİ OLUR.

  • Urla20 Ağustos 2019 08:37

    Iside destek olan türkiye çok saldırı yedi. Acaba pkkya kim destek oldu da türkiye 30 yıldır bu bela ile uğraşıyor