E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemVan'da belediye başkanlığı AK Parti'ye geçti---

Van'da belediye başkanlığı AK Parti'ye geçti

Van'da belediye başkanlığı AK Parti'ye geçti
02 Nisan 2024 - 15:10 borsagundem.com

Van İl Seçim Kurulu, seçilme hakkı geri alınan DEM Parti adayı Abdullah Zeydan'ın yerine AK Parti adayı Abdulahat Arvas'ı belediye başkanı olarak belirledi.

DEM Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Abdullah Zeydan'ın memnu hakkının Adalet Bakanlığı tarafından geri alınması üzerine, Van İl Seçim Kurulu, belediye başkanlığını ikinci sıradaki AK Parti adayı Abdulahat Arvas'a verilmesine karar verdi.

Van İl Seçim Kurulu tarafından yapılan açıklamada, "AK Parti Van Belediye Başkan Adayı Abdulahat Arvas'ın talebiyle yaptığı incelemeyi tamamladı. Seçimde kesinleşmemiş sonuca göre başkanlığı kazanan Dem adayı Abdullah Zeydan'ın seçilme yeterliliği olmadığına hükmetti. Mazbatanın en çok oy alan ikinci sıradaki aday Arvas'a verilmesine karar verdi" denildi.

31 Mart yerel seçimlerinde DEM Parti adayı Abdullah Zeydan 245 bin 573 oy sayısı ve yüzde 55,48 oy oranı ile birinci oldu. İkinci sırada da 120 bin 147 oy sayısı ve yüzde 27,147 oy oranı ile AK Partili aday Abdulahat Arvas yer aldı.

DEM Parti, Abdullah Zeydan’ın adaylığı hakkında YSK’ya itiraz edecek

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nden (DEM Parti) Eş Başkanı Tülay Hatimoğulları, Abdullah Zeydan’ın Van Belediye Başkanlığına yeterliliğinin kararı üzerine Yüksek Seçim Kurulu’na itiraz edeceklerini bildirdi.

Tülay Hatimoğulları ise konu hakkında YSK’ya itiraz edeceklerini ifade ederek, “İtiraz dilekçemiz şu anda hukukçularımız tarafından hazırlanıyor. Dilekçemiz YSK’ya yarın verilecek şu anda hazırlığı yapılıyor. Dilekçe Van’dan Ankara’ya iletilmek üzere verilecek” bilgisini akardı.

Hatimoğulları, bir gazetecinin, “Abdullah Zeydan’ın 2015 yılında Türkiye’nin birlik ve bütünlüğünü hedef alan terör örgütü PKK’yı öven sözlerine katılıyor musunuz?” sorusuna ise “Bunlar Manipülasyon oluşturmak için ortaya atılan şeyler. Abdullah Zeydan’a verilen ceza asla hukuki değildi” ifadelerini kullandı.

İşte illere göre seçim sonuçları

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (11)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • basri03 Nisan 2024 10:46

  Hukuk ayaklar altında, bu kafayla yatırım matırım çok bekleriz daha, adam eğer sakıncalı ise başta aday yapmayacaktı böyle ayak oyunları ali cengiz oyunları ülke adaletine yakışmaz

 • borsacı03 Nisan 2024 00:18

  dem-eşittir pkk resmen en tehlikeli terör örgütü bilindigi halede seçime katılması çok yanlış ayrıca tüm adaylarını pkk atamış yani pkk terör mrgütü mensubu olmasa zaten aday olamazlar tek çözüm dem kapatılmalı bu cennet vatanı ceheneme çevirmek için seçilen kim olursa olsun hemen el çektirilmeli.

 • vatandaş03 Nisan 2024 08:51

  tüm adaylarını pkk atadığına dair ispatın var mı. Belki diğer parti adaylarını da hizbullah, fetö atıyor olabilir.

 • Msc02 Nisan 2024 22:32

  İnançlı olmak böyle birşey Puta tapanlar ne yaparlar bu durumda Ataisler ne yapar Samanlar ne yapar En iyisi parti gibi tarikat kurmak,herkez size tapar

 • İstanbul 02 Nisan 2024 21:48

  Belediye seçimleri turkiye genelde 10 baraj olsun baraj geçemiyen kaldırın

 • Baran02 Nisan 2024 17:02

  Zate belli yerlerde tehditle oyları değiştiriyorklar.  Arada fark çok az olduğu için  yapılması gereken yapılmış. Chp medyası yine şerefsizlik peişinde bunlar yeminli Emperyalist köpekleridir. 

 • yatırımcı03 Nisan 2024 08:54

  bütün ilçelerini kazanmış bir partiden bahsediyoruz. dem partiyi sevmem. bütün ilçeleri de mi chp kazandırdı.  ayrıca bütün adaylar ysk dan kontrolden geçiyor. demek ki ysk işini yapmıyor. her zamanki gibi öfke nöbetine kapılmışsınız.

 • Baran02 Nisan 2024 17:00

  Terörist it beslemeye hazırlanırken görevden alınması isabet olmuş. Hala bunlara can suyu veren alçaktır. Bunları yapan da belli zaten. Buna rağmen bazı şeref yoksun yok akp falan zaman da şöyle yapmış ta trt de çıkarmış ta nağme okuyor.  BU ahlaksızlıkıtır. Pkk nın canına okuyan olması gerektiği gibi İMilletin seçtiği iktidardır. Katliam meydanlarından sırıtarak geçenler e ortaklarına yetki verenler de vebal altındadır.  

 • HASAN HÜSEYİN KIZILIRMAK02 Nisan 2024 16:00

  Nasıl olur da bizim CHP , DEM parti ile tüm belediyeleri bundan sonra ortak yönetim anlaşması yapar içimiz kan ağlamaktadır.

 • lodos03 Nisan 2024 07:10

  hadi ordan yalancı milet saf değil ne anlatıyon sen akp seni

 • Mucise Reis : )02 Nisan 2024 16:00

  Aslında bunların hepsi alınsın.Çünkü ulu önder ATATÜRK ve TÜRK BAYRAĞI nı tanımoyurlar.