E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemVakalar arttı, Bakan Koca'dan uyarı geldi---

Vakalar arttı, Bakan Koca'dan uyarı geldi

Vakalar arttı, Bakan Koca'dan uyarı geldi
08 Temmuz 2022 - 20:48 www.borsagundem.com

Sağlık Bakanı Koca, Omikron varyantına bağlı vakaların artış gösterdiğini belirterek, "50 yaş üstüyle risk grubundakilerin, son aşıları üzerinden 6 ay geçmişse hatırlatma dozu aşılarını olmalarını ısrarla öneriyoruz" dedi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kurban Bayramı mesajı yayımladı. Bakan Koca, mesajında Konya Şehir Hastanesi’nde görev yapan Dr. Ekrem Karakaya’nın görev başında katledilmesini ve artışa geçen korona virüsü vakalarına değindi.

“MEMLEKETİMİZİN NADİDE BİR EVLADI CANİCE HAYATTAN KOPARILDI”

Bakan Koca, mesajında şunları belirtti:

Aziz vatandaşlarım, Hepinizi saygıyla selamlıyorum. Yarın Kurban Bayramı. Bayrama buruk giriyoruz.

Çarşamba günü Konya Şehir Hastanesinde işlenen cinayet derin üzüntülere yol açtı. Memleketimizin nadide bir evladı, kalp doktoru Ekrem Karakaya, canice hayattan koparıldı. Dün cenaze törenine katılmak üzere memleketi Kayseri'deydim. Tanıyan herkes onun milletine yürekten bağlı, mütevazı ve kendini hastalarına adamış, örnek bir hekim olduğuna şahitlik ediyor.

“DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN BİR NOKTA VAR”

Fakat dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Gözü dönmüş katil zanlısı, Dr. Ekrem'in bir hastasının oğlu ve elimizdeki bilgilerden hastasının ölümünden doktoru sorumlu tuttuğu anlaşılıyor.

Aziz vatandaşlarım, ucu cinayete varabilen bu gibi tutumlar tamamen yanlış; olaydaki haliyle, insanlık dışıdır. Hekim, ancak tıbbın gereğini ve elinden geleni yapabilir, sonuç kimsenin mutlak iradesi altında değildir.

Sağlıkta şiddet sorunuyla mücadelemiz uzun bir süredir devam ediyor. 12 Mayısta çıkan Sağlıkta Şiddet Yasası, bu suçları affı olmayacak yere koydu. Teröre karşı verdiğimiz sınavı, hep birlikte sağlıkta şiddet için de vereceğiz. Devlet iradesi, bütün gücüyle yanımızdadır.

“VAKALAR BİZDE DE ARTIŞ GÖSTERİYOR”

Kıymetli vatandaşlarım, Kovid yeniden gündeme gelmeye başladı. Omikron varyantına bağlı vakalar, başka ülkelerde olduğu gibi bizde de artış gösteriyor. Sorunu alt etmekte tecrübe sahibiyiz.

Son dozun üzerinden 6 ay geçtiğinde aşının etkisi azalmaktadır. Bu süre dolmuşsa, yeniden aşı olunması önem arz ediyor. Buna bizim verdiğimiz önemi siz de verin.

“HATIRLATMA DOZU AŞILARINI OLMALARINI ISRARLA ÖNERİYORUZ”

50 yaş üstüyle risk grubundakilerin, son aşıları üzerinden 6 ay geçmişse, hatırlatma dozu aşılarını olmalarını ısrarla öneriyoruz. Bu grubun, temasın artacağı bayram günlerinden başlayarak kendilerini bilhassa koruması gerekmektedir. Maskeyi zaruri kılan durumları hepimiz biliyoruz.

“BİR TEK, CAN KAYBIDIR Kİ O, TELAFİ EDİLEMEZ”

Bugünlerde sıkıntılarımız, üzüntülerimiz var. Birbirimizi anlayarak, birbirimize güvenerek sıkıntıları aşacağız. Emin olun. Bir tek, can kaybıdır ki o, telafi edilemez.

Sağlıkta, çözülemeyecek sorunumuz yok. Çareleri ya uygulamaya konuldu veya konulmak üzeredir. Sağlık sistemimiz ve sağlık çalışanlarımız, salgından bu yana ağır şartlarda yıprandı; bunu siz de takdir edersiniz. Arkadaşlarımız için yapılan iyileştirmeler, 15 Ağustosta herkesçe gözle görülür hale gelecek. Sizler için de üstümüze düşeni hızla yapıyoruz.

Önemli işlerin başında karar, devamında ısrar, neticesinde memnuniyet ve huzur vardır. Bu neticeye birlikte çok yaklaşmış bulunuyoruz.

Bu inanç ve düşüncelerle, Kurban Bayramınızı kutluyorum. Her birinize, saygı, sevgi ve selamlarımı sunuyorum.”

Vaka sayısı bir haftada iki katına çıktı!

 

DSÖ: Kovid-19 vakaları 110 ülkede artıyor, salgın henüz bitmedi

 

Kovid-19 vaka sayısı yüzde 50 artış gösterdi

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Bik10 Temmuz 2022 12:04

    Son aşıdan 6 ay geçenlere aşı randevuları açılmış, Omicron alt varyantlarına eski aşıların faydası olmadığını doktorlar açıklıyor.