E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaYaşam-MagazinUzun yıllar sorulacak: Virüs nereden çıktı?---

Uzun yıllar sorulacak: Virüs nereden çıktı?

Uzun yıllar sorulacak: Virüs nereden çıktı?
12 Ocak 2021 - 16:55 www.borsagundem.com

Kovid-19 virüsünün Çin'de görülmeden önce farklı ülkelerde ortaya çıktığına dair bilimsel çalışmalar giderek artıyor. Komplo teorilerine neden olan iddia çürütülüyor mu: Virüs Çin'den çıkmadı mı?

2020 yılında haberlerde en çok kullanılan giriş cümlesi: Çin'in Vuhan şehrinden dünyaya yayılan... Peki gerçek böyle mi?

Dünya çapında korona virüs vaka sayısı 91 milyon kişiyi aştı. Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenler ise 2 milyona dayandı. Bu süreçte tedavi edilen kişilerin sayısı 65 milyonu geçti. Kısaca dünya bir pandemiyle boğuşuyor. Bir yandan aşı ve ilaç çalışmaları sürerken, diğer yandan ikinci dalga tedbirleri sosyolojik ve ekonomik sorunlar yaratıyor. 

Rakamların hepsi resmi olsa da rakamlara yansımayan bilimsel çalışmalar bazı soru işaretlerine yol açıyor. Virüsün ilk görüldüğü günden bu yana bir çok teori ile komplo teorisyenleri gündemi değiştiriyor. Bir diğer gerçek de bazı ülkelerde yapılan araştırmalara göre, Çin'de resmi olarak açıklanan 20 Aralık tarihinden önce de Kovid-19 vakaları görüldü.

VİRÜS İTALYA'YA DAHA ÖNCE GELMİŞ OLABİLİR

Avrupa'da ilk olarak en çok etkilenen ülkelerden biri olan İtalya'da resmi kayıtlara göre ilk vaka 31 Ocak'ta tespit edildi. Roma'da bulunan iki Çinli turistin Kovid-19 test sonuçları pozitif çıkmıştı. İlk vakaların ardından ülkedeki salgın hızı gösterdiği artışla ülkenin sağlık sisteminde birçok tarrtışmaya neden olmuştu. Ancak Milano Üniversitesi'nin yürüttüğü çalışmanın, British Journal of Dermotology dergisinde yayınlanan sonuçlarına göre durum tam olarak da böyle olmayabilir.

Araştırma sonuçlarına göre 2019 yılının Kasım ayında genç bir kadından alınan deri biyopsisinde Kovid-19'un izleri görüldü. Bu sonuçlar ülkenin açıkladığı resmi sonuçlardan çok daha öncesinde, virüsün dolaşımda olduğunu ortaya koyuyor.

Milano Üniversitesi'nde Raffaele Gianotti’nin koordine ettiği araştırma ekibi, 25 yaşındaki kadından deri hastalığı nedeniyle alınan biyopside, immünhistokimyasal çalışma ve RNA-FISH analizi ile Kovid-19 saptadı.

Araştırmada, Kovid-19 hastalarında da yüzde 5 ila yüzde 10 ihtimalle deri patolojilerine rastlandığı belirtilirken, 25 yaşındaki kadın hastanın herhangi bir semptomu olmayıp, deri lezyonu ile başvuran ve iki farklı yöntemle Kovid-19 testi pozitif olan ilk vaka olduğu belirlendi.

ÖNCEKİ ÇALIŞMALAR DA BENZER SONUÇLAR VERMİŞTİ

Yine Milano Üniversitesi'nin “Emerging Infectious Diseases” (Ortaya çıkan bulaşıcı hastalıklar) dergisinde yayımlanan bir araştırmasına göre, Milano yakınlarında bulunan 4 yaşındaki bir çocuktan alınan sürüntü örneklerinin, Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan virüsün erken tür örnekleriyle yüzde 100'lük oranda uyum gösterdiği saptanmıştı. Diğer yandan başka bir araştırmada, Milano ve Torino kentlerinin kanalizasyonlarından 2019 yılının Aralık ayında alınan atık su örneklerinde Kovid-19 izlerine rastlanmıştı.

İLK VAKA 'SEHVEN'

Sağlık Bakanlığı ilk korona vakasının 11 Mart'ta görüldüğünü açıklamıştı. Ancak Sağlık Bakanı Yardımcısı Şuayıp Birinci'nin imzası olan bir makalede Şubat ayında Mersin'de Kovid-19 tanılı 24 kişinin tedavi altına alındığı yazıyordu. Birinci, sosyal medya hesabından 8 Ekim tarihinde yaptığı açıklamada tarihlerin yanlış yazıldığını söyledi ancak bir kaç saat sonra bu paylaşımını sildi. Aynı günün gecesinde ise bu kez bakanlıktan Fahrettin Koca imzasıyla bir açıklama yayımlandı ve yeniden 'sehven' vurgusu yapıldı.

AMERİKA'DA DA ARAŞTIRMALAR ERKEN TARİHİ İŞARET ETMİŞTİ

Amerika Birleşik Devletleri ilk Kovid-19 vakasını 21 Ocak 2020 tarihinde açıkladı. Ancak ilerleyen süreçte yapılan araştırmalar, virüsün ülkeye resmi olarak açıklanan tarihten önce giriş yapmış olabileceğini ortaya koymuştu.

ABD'de yürütülmüş bir araştırmada 9 eyaletten 7 bin 389 kan örneği toplandı. Amerikan Kızıl Haçı tarafından toplanan örnekler, test için ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine gönderildi. Amaç, bu örneklerde Kovid-19'a karşı antikor olup olmadığını tespit etmekti.

Çalışmada alınan kan örneklerinde izole enfeksiyonlar olduğu belirlendi. Bilim insanları, 84 örnekte Sars-CoV-2'ye özgü nötralize edici aktiviteye sahip olduğu belirlendiğinden dolayı, diğer virüsleri önlemek için geliştirilen antikorların olası olmadığını söyledi.

İLK VAKA ÇALIŞMASI HAKKINDA SORUŞTURMA

Türk Tabipler Birliği Merkez Delegesi Dr. Çiğdem Arslan, Sözcü'den Merthan Sümbelli haberine göre, Türkiye'de de 11 Mart öncesi vakaların olup olmadığını tespit etmek bir çalışma yapıldığını söyleyerek ('sehven' açıklaması yapılan çalışma), “Çok merkezli, Mersin ve İstanbul'dan araştırma görevlilerinin yaptığı bir çalışmaydı. Çalışmada tespit edilen vakalar, şubat ve mart ayının başına ait vakalardı. Oysa biz ilk vakayı 11 Mart'ta açıkladık. Ancak çalışmaya daha sonrasında erişim engellendi. Gerekçe olarak da tarihlerin yanlış yazıldığı gösterildi. TTB Etik Kurulları oda bazlı olarak bu konuda soruşturmaya başladılar.” ifadelerini kullandı.

FRANSIZ YETKİLİ: ARALIK AYI SONUNDA ZATEN YAYILMIŞTI

İlk vakanın 24 Ocak'ta tespit edildiği Fransa'da geriye dönük bir araştırma yapılmıştı. 27 Aralık'ta Kovid-19 semptomlarına benzer bir hastanın geriye dönük solunum örnekleri incelenerek, Kovid-19 hatalığına yakalandığı tespit edilmişti. 42 yaşındaki balıkçı iki gün antibiyotik tedavisi gördükten sonra taburcu edilmişti.

Fransa'nın Başkenti Paris şehrinin iki büyük hastanesinin yoğun bakım başkanı Yves Cohen, “Enfekte olan ilk hastayı belirlemek, Sars-CoV-2 ve ülkede yayılmasıyla ilgili bilgilerimizi çarpıcı bir şekilde değiştirdi. Çin ile bir bağlantının olmaması ve son zamanlarda seyahat edilmemesi, hastalığın aralık ayı sonunda Fransa'da zaten yayıldığını gösteriyor.” ifadelerini kullanmıştı.

SALGININ BAŞLANGIÇ NOKTASI ÇİN OLMAYABİLİR Mİ?

Oxford Üniversitesi'ndesi viral hastalıklar üzerine çalışan CEBM merkezinde görev alan Dr. Tom Jefferson'ın da katıldığı bir araştrmaya göre virüs Çin'de görülmeden önce İtalya, İspanya ve Brezliya'da görüldü. Jefferson'ın ortaya attığı bir teze göre virüs her zaman Çin'de vardı ve bir durum onun ortaya çıkmasını sağladı. Uzman ağustos ayında Telegraph gazetesine verdiği mülakatta bu ‘durum'un ne olduğunu anlamaya çalıştıklarını söylüyor.

Aşıda sona gelindi: Yarın son gün

Korona virüs aşısı ne kadar zaman koruyacak?

ABD'de 9 milyona yakın kişiye Kovid-19 aşısı yapıldı

Sağlık çalışanlarına iki ay daha ek ödeme kararı

Erdoğan aşı kampanyasının başlayacağı tarihi açıkladı

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Erdinç yılmaz 12 Ocak 2021 21:45

    Gündem para basma gündemi para bastıkça borsalara bişe olmaz maske gözle kulağıda kapatırsa borsanın yükselişi durur birileri kaybetmesi lazım.