E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaUstalardan ilk çeyrek portföyü---

Ustalardan ilk çeyrek portföyü

Ustalardan ilk çeyrek portföyü
13 Ocak 2020 - 15:13 www.borsagundem.com

Piyasalar ABD-İran krizi nedeniyle geçen hafta dalgalı seyretti. Aracı kurumların ilk çeyrek portföy önerisinde ilk sırada hisse yer aldı

Piyasalar ABD-İran krizi nedeniyle geçen hafta dalgalı seyretti. Aracı kurumların ilk çeyrek portföy önerisinde ilk sırada hisse yer aldı. Altın ve TL mevduat önerilerinde ise artış var.

Geçen hafta piyasalarda tüm dikkatler ABD-İran krizindeydi. ABD'nin hava saldırısıyla İran Kudüs Güçleri komutanı Kasım Süleymani'yi öldürmesiyle tırmanan gerilim piyasalara da yansıdı. 2020'nin ilk günleri, jeopolitik risklerin tetiklemesiyle sert kâr satışlarına sahne oldu. Olası bir İran-ABD çatışma riski nedeniyle tetiklenen global satış dalgasında BİST, benzer ülkelere göre daha olumsuz etkilendi. Salı gecesi İran'ın ABD'nin Irak'taki iki askeri üssünü füzeyle vurması da bu olumsuzluğu artırdı. ABD Başkanı Trump'ın İran'a yeni yaptırımlar getireceklerini ama diyaloga da açık olduklarını belirtmesiyle ise piyasalarda normalleşme görüldü.

BİST-100, geçen hafta 110.000'lere kadar geriledi. Petrol fiyatları yüzde 5'in üzerinde yükselirken altın da rekorunu tazeledi. Ons altın 1.600 dolara, gram altın 306 TL'ye kadar yükseldi. Trump'ın açıklamalarının ardından ise borsa 118.000'lere yükselirken ons altın 1.549'lara, gram altın 292 TL'lere geri çekildi. Söz konusu bu değişimler de portföy güncellemelerini beraberinde getirdi.

OYNAKLIK GÖRÜLEBİLİR

Ceren Oral Balaban’ın Ekonomist’teki haberine göre Gedik Yatırım yatırımcılara yüzde 40 hisse ve yüzde 30 mevduat önerirken, doların ağırlığını yüzde 20'de, altının ağırlığını yüzde 10'da tutuyor. Gedik Yatırım Genel Müdürü Metin Ayışık, Türk varlıklarının değerlemelerinin cazip seviyelerde olması, ekonomide beklenen toparlanmanın ülke risk primine azaltıcı etki etme potansiyeli gibi unsurları dikkate alarak borsanın orta-uzun vadede getiri potansiyeli taşıdığını düşünüyor. Bu nedenle 2020'de borsanın 125.000 ve üzeri seviyelere doğru hareketlenmesini olası görüyor.

Metin Ayışık, artan jeopolitik riskler nedeniyle BİST'te kısa vadede oynaklığın sürme riski bulunduğunu da belirtiyor. Endeksle korelasyonu yüksek olan ve uzun süredir iskontolu işlem gören şirket hisselerinin tercih edilebileceği kanaatindeki Ayı- şık, bu beklentilerle portföylerdeki hisse ağırlığını artırmanın yerinde olacağını aktarıyor. Ayışık'a göre, hisse pozisyonuyla edinilen riskin dengelenmesi için ise portföyde çeşitlendirmeye gidilmeli.

HİSSEYE TALEP ARTAR MI?

Ziraat Yatırım Genel Müdürü Uğur Boğday, ilk çeyrekte hisse senetlerinin cazip kalmaya devam edebileceğini, mevduat faizlerindeki gerilemenin de yatırımcıların hisseye talebini destekleyeceğini söylüyor. Boğday, yurtdışı piyasalardaki genişlemeci politikalar ve düşük faiz ortamı ile azalan küresel büyüme endişelerinin gelişmekte olan ülkelere (GOÜ) fon akışını hızlandırabileceği görüşünde. Bu nedenle portföydeki hisse ağırlığını yüzde 40'tan yüzde 45'e yükseltiyor. Boğday, ons altın ve kurda ilk çeyrekte yükseliş görülebileceğini kaydediyor ve altın ağırlığını yüzde 25'ten yüzde 30'a çekiyor. Uğur Boğday, faizlerdeki düşük seviyeler nedeniyle de portföylerdeki sabit getirili varlıkların ağırlığının düşük kalması önerisinde bulunuyor. Ziraat Yatırım'ın model portföyünde Hisse ve altın dışında TL mevduat ile tahvil-bono yüzde 10, ÖST fon ise yüzde 5 paya sahip.

"HİSSE, MEVDUAT VE DÖVİZ ÖNERİYORUZ"

Mehmet GERZ/Ata Portföy Genel Müdürü

YÜKSEK GETİRİ SAĞLADIK: 2019, fon getirilerimiz açısından çok iyi bir yıl oldu. Birinci ve ikinci hisse senedi fonlarımız isabetli hisse seçimiyle yüzde 45,7 ve yüzde 47,4 getiri sağladı. BİST-100'ün yüzde 25,4 yükselişine göre nispi getirimiz yüzde 20 ve yüzde 22 oldu ve son yılların en yüksek seviyesinde gerçekleşti. 2019'da dolar kurunun yüzde 12,5 yükseldiğini hesaba katarsak, Hisse fonlarımız 2019'da dolar bazında yüzde 35 getiri sağladı. 2020'ye başlarken model varlık dağılımında yüzde 45 hisse senedi, yüzde 35 faiz, yüzde 20 döviz varlık öneriyoruz.

GETİRİ HEDEFİNE UYGUN FONLAR: Hisse senedi riskini kurala dayalı bir stratejiyle yönettiğimiz Ata 1. Serbest Fon, 2019'da yüzde 35,1 getiri sağladı. Faizlerin * düştüğü 2020'de bu fonun yüzde 15-20 getiri sağlamasını hedefliyoruz. Hisse, faiz ve döviz karışımıyla mevduata alternatif getiri sağlayan Ata 1. Değişken ve Çoklu Varlık Fonlarımız 2019'u sırayla yüzde 35,9 ve yüzde 27,7 getiriyle tamamladı. 2020'de mevduat getirisinin yüzde 5 üstünü hedefleyen yatırımcıları 1. Değişken Fon'a, mevduatın yüzde 3 üstünü hedefleyen yatırımcıları ise Çoklu Varlık Fonu'na yönlendiriyoruz.

DOLAR BAZLI EUROBOND'LAR: Dolarda kalmak isteyen yatırımcılara dolar mevduata alternatif olarak döviz bazlı Eurobond Fon'umuz olan Ata 4. Serbest Fon'u öneriyoruz. 2019'da dolar bazında yüzde 20,2 getiri sağlayan fonumuzda büyük Türk bankalarının Dolar bazlı Eurobond'ları var. Bu fonun 2020'de getirisinin dolar bazında yüzde 6-8 olmasını bekliyoruz

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (10)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Devekuşu 14 Ocak 2020 23:29

  Thy dışında ölmüş eşeğe bile para yatıran kazandı.

 • teyyare7114 Ocak 2020 11:13

  borsa haramsa uzayın. helal işlere girin zorlamı hisse senedi satıyolar

 • Okie Dokie13 Ocak 2020 15:51

  Bomba filan aman bu ustalar ne diyor böyle?

 • AHMET ÖZBİR13 Ocak 2020 18:37

  TEŞEKKÜRLER Okie! Borsanın haram olduğu yalan. Alış satışta kâr ve de zarar varsa İslâmîdir, yüzde yüz kâr deniyorsa orada işler karışır. Borsada kâr ediyoruz, zarar da, ancak zarar ettiğimiz hisseyi uzun zaman beklersek çok güzel kâr edebiliriz. Kumar öyle değil, kaybettiğin para asla geri gelmez.

 • Okie Dokie13 Ocak 2020 17:02

  AVGYO ve IHLAS derim ytd...

 • AHMET ÖZBİR13 Ocak 2020 16:13

  Okie seni uzun zamandır takip ediyorum. Yorumların genelde suya sabuna dokunmamak üzerine. Şöyle önümüzdeki aylarda para kazandıracak hisse senedi tavsiyeni alabilir miyim? Haaa unutmadan TÜRKİŞ OLACAK, BİST! Öyle kalkıp da İsrail hisselerinden yazma!..

 • AHMET ÖZBİR13 Ocak 2020 15:46

  FON, BİST benim mantığıma uygun. Hisselerde her zamanki gibi seçici olmak, palavracıların kapalı alanlardaki dedikodularına değil, uzmanlarımıza danışarak karar almak en mantıklısı. ALTINDAN ZERRE BİZE PARA KAZANDIRMAZLAR ABİ! Kuyumcuların gr.'na 25-30 LİRA MARJ KOYMALARINA "DUR" DENMELİ! Aksi halde bundan sonra 1 gr. altın almam!..

 • AHMET ÖZBİR14 Ocak 2020 12:01

  ZEKÂT vermek farzdır, mü'minlerin hakkıdır. 40'da 1'ini yani alacak verecekler çıkıldıktan sonra % 2.5'unu zekâta ayırıp veririm. Rabbim şahid, evdekiler şahid. Ya sen?

 • ...14 Ocak 2020 09:28

  malının kaçta kaçıcını zekat verdin ümmetçi  kardeşim..

 • Okie Dokie13 Ocak 2020 16:09

  Borsa haramdır Ahmet Ozbir