E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemÜrdünlü vekilden Arap ülkelerine ABD çağrısı---

Ürdünlü vekilden Arap ülkelerine ABD çağrısı

Ürdünlü vekilden Arap ülkelerine ABD çağrısı
20 Kasım 2019 - 15:56 www.borsagundem.com

Ürdün Parlamentosu Filistin Komitesi Başkanı Yahya es-Suud, Arap ülkelerini, İsrail işgalini destekleyen ABD ile ilişkileri kesmeye davet etti.

Ürdünlü milletvekili Suud, AA muhabirine, ABD yönetiminin "İsrail'in Batı Şeria'da yer alan yasa dışı yerleşim birimlerini artık yasa dışı görmediği" yönündeki açıklamasını değerlendirdi.

 Suud, "ABD'nin İsrail yerleşimlerini yasal olarak kabul etme kararı, onlar açısından yeni bir şey değil. Bana göre ve Ürdün halkının nazarında ABD bölgede barışın destekçisi değil, işgalin ortağı olarak görülüyor." dedi. 

ABD'nin yerleşimleri yasal kabul ederek işgali destekleyen adımların sayısını arttırdığına dikkati çeken Suudi, "Kendisini bölgenin polisi olarak gören ABD’nin, karanlığın tarafında yer aldığını görüyoruz. Bu durum Arap ve Müslüman ülkelerle ABD’nin ilişkilerini etkileyecektir." diye konuştu.

Suud, ABD'nin söz konusu tutumunun terör odaklarını güçlendirdiğini vurgulayarak, "Ürdün ve Arap ülkelerinin ABD ile ilişkilerini yeniden gözden geçirmesi ve ilişkilerini tamamen kesmesi gerekiyor." ifadesini kullandı.

İSRAİL ÜRDÜN'Ü HER GÜN KIŞKIRTIYOR

Ürdün ve İsrail arasındaki ilişkilere de değinen Suud, "İki taraf arasındaki ilişkiler günden güne geriliyor, çünkü Siyonist taraf uygulamalarıyla Ürdün'ü her gün kışkırtıyor." dedi.

Suud, Ürdün ile İsrail arasındaki barış anlaşmanın iptali konusundaki tartışmalara da değinerek, bazı milletvekillerinin, Ürdün'ün çıkarına olmayan anlaşmanın feshedilmesi için mutabakat imzaladığını söyledi.

İsrail'in, kutsal mekanlara yönelik günlük saldırılarını hatırlatan Suud, "Siyonistler Müslümanların duygularını kışkırtıyor. Bu da Siyonizmin anlaşmaları umursamayan bir yapı olduğunu gösteriyor." dedi.

Suud, Filistin halkının topraklarını korumak için direndiğini belirterek, Arap halklarının Kudüs ve kutsal yerlere destek vermeleri için hükümetlerine baskı yapması gerektiğini ve Kudüs'ün tehlikede olduğunu vurguladı.

"TÜRKLERİN AKIN AKIN KUDÜS'E YÜRÜMELERİ ORADAKİ HALKA DAYANMA GÜCÜ VERİYOR"

Ürdün'ün Türkiye ile ilişkilerine de değinen Suud, "İki taraf arasındaki ilişkiler ayrı bir yere sahip. Türkiye Ürdün'ün kutsal mekanlar üzerindeki vesayetini kabul ediyor." diye konuştu.

Türkiye'nin Filistin davasındaki duruşu ve oynadığı rolü takdir ettiklerini dile getiren Suud sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türklerin namaz kılmak için akın akın Kudüs'e yürümeleri oradaki halkımıza dayanma gücü veriyor. Bizim Türkiye ile ilişkilerimiz köklüdür. Kral Abdullah ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın samimi ilişkileri vardır."

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan Yahudi yerleşim birimlerini artık yasa dışı olarak görmediklerini duyurmuştu.

İsrail'in 1967'de işgal ettiği Batı Şeria'da 250'ye yakın yasa dışı Yahudi yerleşim birimi bulunuyor. Bu yerlerde 400 binden fazla Yahudi yerleşimci ikamet ediyor.

Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki topraklarda bulunan tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (6)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • fafa20 Kasım 2019 21:10

  Onlarda Amerika'ya hayır diyecek yürek var mı?

 • Kamil20 Kasım 2019 20:49

  Arap ülkeleri İsrail'in işgal ettiği arazileri görüşmek üzere olağanüstü toplanma kararı almış. İşgali tanıma kararı alırlarsa şaşmam (6)  (6)  (6)  (6) 

 • belirsizlik20 Kasım 2019 19:50

  siyonistlerin kuklası arap rejimleri teker teker israile yem olacaksınız en başta da ürdün. Türk e ihanet ettiniz siyonist yahudiler ile beraber.

 • Evet20 Kasım 2019 19:21

  Onlar osmanliya zaninda iyi tokat vurmuslar ama bizim arap seviciler genede vazgecemezler arap seviciliginden...

 • Miroğlu 20 Kasım 2019 17:25

  Rabbim bu Siyonistlere Osmanli tokadini vurmayi görmeyi nasip eylesin.

 • var20 Kasım 2019 16:51

  hahaha.. araplar birlik olamamış osmanlıyıda sırtından vurmuş bir millettie.. azerikardeşime sonsuz güvenirim ama filistinliye bile güvenmem... türk başka yahu.. ırkçı deilim. bizimden olacak. benim dilimi konuşacak. gerisi traş