E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaÜnlü borsacı: Piyasaların sonu iyi değil---

Ünlü borsacı: Piyasaların sonu iyi değil

Ünlü borsacı: Piyasaların sonu iyi değil
13 Ocak 2021 - 10:35 www.borsagundem.com

Wall Street’in milyarder yatırımcısı Leon Cooperman, piyasaların “sonu iyi değil” diyerek uyarıda bulundu. Ancak ünlü yatırımcı, iyi risk yönetimiyle fırsatların yakalanabileceğini düşünüyor

BORSAGUNDEM.COM - DIŞ HABERLER SERVİSİ

Milyarder yatırımcı Leon Cooperman, 2021 yılında borsalarda yükseliş ihtimaline şüpheyle yaklaşıyor. 77 yaşındaki serbest fon devi piyasalarda hala fırsat görse de, aşırı spekülasyona ve “aşırı iyimserlik” sinyallerine karşı uyarıda bulunuyor. Cooperman özellikle, ABD’nin borç seviyeleri ve bütçe açığı göz önünde bulundurulduğunda, piyasalarda uzun vadeli görünüm konusunda endişeli.

Ünlü yatırımcı, “bence geleceğimizden borç alıyoruz” dedi. Açıklamasının devamında, “ABD Merkez Bankası (FED) insanları risk eğrisine yönelmeye zorluyor ve hisse fiyatlarını yükseltiyor… bunun sonu iyi değil” ifadesini kullandı.

Cooperman FED’in gelecekte de düşük faiz oranları sözü veren “gemi kaptanı” olduğunu düşünse de, yatırımcı güveni ve ekonomik büyümenin iyiye gitme ihtimalinin düşük olduğunu öne sürüyor. Cooperman, “fiyat kazanç oranları, bu üçünün bir fonksiyonu ve bence iki tanesi şu anda negatifte” dedi.

Efsanevi yatırımcı Cooperman, 1991 yılında kendi serbest fonu Omega Advisors’ı kurmadan önce, Goldman Sachs’ta 25 yıl geçirdi. Fon kısa zamanda yüksek performansıyla tanınır hale geldi. 2018’de yaklaşık %12’lik getiri sağladı. Forbes’a göre, Cooperman’ın net varlığı 2,5 milyar dolar seviyesinde.

Cooperman, bugün piyasalarda “çok fazla boğa piyasası yanlılığı” olduğunu düşünüyor ve S&P 500’ün değerlemesinin yüksek olduğunu ve gelecekte çok fazla getiri sağlamayacağını iddia ediyor. 

Yatırım uzmanı, “bir kişi bile 2021’de borsalarda düşüş beklemiyor” diyerek, S&P 500’deki ortalama tahminlerin 4,000 puan seviyesinde olmasına dikkat çekiyor. Endeks 2020 yılını 3,700 puan seviyesinde kapatmıştı. Cooperman, “herkes geminin aynı tarafında, bence bu konuda endişe duymalıyız” dedi.

FED Başkanı Jerome Powell’ın, gelecek iki ila üç yılda düşük faiz sözü vermesi nedeniyle, piyasalarda, “değerlemelerin oranını mantıksallaştırarak ve bunu faiz oranlarıyla açıklayarak”, aşırı spekülasyon ortaya çıktı. 

Cooperman, “şimdi temkinli olma zamanı. Tesla’nın hisselerine, Bitcoin’e, opsiyon işlem hacimlerine ve halka arz faaliyetlerine bakın, bunların hepsi Wall Street’teki aşırı spekülasyonun işaretleri” açıklamasında bulundu.

Milyarder serbest fon devi özellikle özel amaçlı satın alma şirketleri (SPAC) patlaması konusunda şüpheci ve bu yolla halka arz furyasını, “aşırılığın bir başka işareti” olarak tanımlıyor. Cooperman, “bu günlerde herkes SPAC’lara yöneliyor” diyerek uyarıda bulundu ve 2020’nin sonlarına doğru bir açık çek şirketine sponsor olma teklifini geri çevirdiğini söyledi. Uzman yatırımcıya göre, “insanlar çok dikkatli olmalı.”

Cooperman’ın bakış açısıyla bugün üç hisse piyasası var. Bunların birincisi, Facebook, Amazon, Apple, Netflix ve Google gibi teknoloji devlerinin içinde bulunduğu “FAANG piyasası”. Bu piyasa ise, korona virüs pandemisinde insanlar evde kalırken fayda gördü.

Bu büyük teknoloji hisseleri dev değerlemeler ve getiri çarpanlarıyla işlem görse de, Cooperman, talebin devam etmesi nedeniyle bu hisselerin başarılı olduğunu söyledi. Cooperman, “ancak faiz oranlarının düşük seviyelerde olması nedeniyle FAANG’ler aşırı değerlenmiş değil. Hiçbir şey pahalı görünmüyor” dedi.

İkinci piyasa ise Cooperman’ın “Robinhood piyasası” adını verdiği, “sıfır komisyonlu aracıları kullanan genç perakende yatırımcılarının içinde” bulunduğu piyasa. Cooperman’a göre, “insanlar pandemi sürecinde evde kalırken, bu yeni yatırımcıların bir çoğu borsalarda oynayabilmek için Robinhood gibi platformlara yöneldi. Hertz, Eastman Kodak ve birçok büyük havayolu şirketi gibi batık ya da zorluk içindeki şirketlerin hisselerini aldılar ve bu hisseler korona virüs sürecinde değer kaybetti.”

Uzman yatırımcı, “bu piyasada, mantığa aykırı birçok şey yapılıyor. Bu piyasanın sonunda gözyaşı var” dedi. Cooperman’ın tanımladığı üçüncü piyasa ise, “halen bir çok değer bulabileceğiniz, piyasaların geri kalanı.” Milyarder yatırımcı, iyi risk yönetimiyle, piyasalarda hala fırsatların olduğunu düşünüyor.

Yükseliş eğiliminin sürmesi bekleniyor

 

Küresel vadelilerde Avrupa karışık

 

ABD, SPK'sının başına Biden kimi getirecek?

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (10)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Ali14 Ocak 2021 20:14

  Katılıyorum

 • Hasan can14 Ocak 2021 18:34

  Karşılıksız para basıp borsaya akıyor Bir gün kalkınca her şeyin değeri 0 sıfır olursa ki korkum bu.Sadece bizim borsa değil tüm borsalar böyle.

 • Cello14 Ocak 2021 17:40

  Bunlar dünyanın falcılar ..kendi söyler kendi dinler... kendi portföyü neki bir aciklasin bakalım.

 • Fuat14 Ocak 2021 10:47

  Demekki hisse toplayamamis , kotuluyor

 • Brkhkn14 Ocak 2021 08:43

  Haklılık payı şüphesiz ki çok büyük. Ama borsa mızdaki şirketler henüz dolar kuru, enflasyon farkı ve pandemi öncesi fiyatları ve fiyat değer kaybını bile alamadı. Bunları almadan da durmaz bence... Kaldı ki milyonlarca yerli yatırımcı, milyarlarca lira hala akıyor. Her gün yeni sermayeler girmeye başladı.. Bu adamın dediği gün, umarım yakın günler değildir :))

 • BORSACI14 Ocak 2021 08:05

  tam tersini düşünüyorum ülkemizde borsaya halkı çekmeye halkda borsayla tanışmya yeni başlamışdır.

 • ALİ HAYDAR YEZİDSEVMEZ14 Ocak 2021 00:04

  borsa sezonu bitmiştir.haklı buluyorum bu zatıııııı

 • birader13 Ocak 2021 17:30

  piasalarin sonu dedi herif yaa. olm geldi o son, sen daha halen yok gelmedi biraz daha siksak birkac damla daha cikar diyorsun. hirsa bak herifte ..

 • AGOP SEMİZYAN13 Ocak 2021 11:37

  isa seni korusun neden böyle yapıyorsunuz.donuma kadar satıp borsayım.

 • Eskici13 Ocak 2021 10:46

  Şimdilerde moda borsanın 2021 icin iyi değil açıklamaları satsakmi beklesekmi banka semtleri sürünüyor