E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaŞirket HaberleriUlusoy Un hisseleri emir paket tedbiri ile işlem görecek---

Ulusoy Un hisseleri emir paket tedbiri ile işlem görecek

Ulusoy Un hisseleri emir paket tedbiri ile işlem görecek
20 Haziran 2022 - 18:49 www.borsagundem.com

BİST, Ulusoy Un Sanayi hisselerinin 20 Temmuz 2022 tarihine kadar emir paketi tedbiri ile işlem göreceğini duyurdu

BORSAGUNDEM.COM

Borsa İstanbul, Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında bir hissede tedbir uygulanacağını açıkladı.

BİST tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) gönderilen açıklamaya göre, Ulusoy Un Sanayi (#ULUUN) payları 21/06/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 20/07/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecek.

Hissede halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbirleri) emir paketi tedbirlerinin uygulandığı süre boyunca devam edecek.

Emir paketi tedbiri, "piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması", "emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması" ve "emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması" uygulamalarını kapsıyor.

BİST'in açıklamasında ayrıca şu ifadelere yer verildi:

VBTS kapsamında getirilen tedbirler, payın işlem gördüğü pazarın/platformun işlem kuralları, pazar değişimi veya diğer nedenlerle uygulanan işlem esaslarından ayrı olarak değerlendirilir. Buna göre VBTS tedbirleri diğer düzenlemeler veya kararlarla uygulamaya alınan işlem esaslarının geçerlilik süresinden ayrı olarak tedbir süresinin sonuna kadar uygulanmaya devam eder.

SPK'nın 11/02/2021 tarihli kararı uyarınca Borsa İstanbul A.Ş. Pay Piyasalarında ikinci bir duyuru yapılıncaya kadar BIST-50 Endeksi dışında kalan paylarda açığa satış işlemleri yasaklanmıştır.

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) nedir?

Sermaye Piyasası Kurulu'nun ilgili kararları uyarınca, Borsa İstanbul Pay Piyasasında işlem gören paylarda işlemlerin adil ve dürüst bir şekilde gerçekleşmesinin sağlanması ve yatırımcıların aşırı volatilitenin getirdiği risklerden korunmaları amacıyla Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi devreye alındı. Bu kapsamda ilgili paylarda gerekli koşulların oluşması halinde kademeli olarak ve bir sonraki seviye tedbir uygulanırken önceki seviye tedbirin veya tedbirlerin uygulanmasına devam edilmek suretiyle;

1) 1 ay süre ile birinci seviye "Açığa Satış ve Kredili İşlem Yasağı" tedbiri

2) 1 ay süre ile ikinci seviye "Brüt Takas" tedbiri

3) 1 ay süre ile üçüncü seviye “Emir Paketi (Piyasa Emri ve Piyasadan Limite Emir Girişinin Kısıtlanması, Emir İptalinin, Emir Miktar Azaltımı ile Emir Fiyat Kötüleştirmesinin Yasaklanması ve Emir Toplama Bilgi Yayınının Kısıtlanması)” tedbiri

4) 1 ay süre ile dördüncü seviye “Tek Fiyat Yöntemi ile İşlem Görme” tedbiri

5) 1 ay süre ile beşinci seviye “Emir İletim Kanallarının Kısıtlanması (İnternet Emir Yasağı)” tedbiri uygulanıyor.

Hisselere ilişkin alınan tedbir kararları ise Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) duyuruluyor.

Borsa haftaya yükselişle başladı

 

Altında satış baskısı sürüyor

 

Dolarda yön yukarı

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Son Değer: 23,84
En Yüksek: 24,86
En Düşük: 23,58
Değişim 0,08 %
FK: 11,95
PD / DD: 4,49
İşlem Hacmi 72.369.408
Toplam Adet: 2.981.814
Ağırlıklı Ort.: 24,27
YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Fuzuli20 Haziran 2022 20:04

    Hayırlı olsun...Gerçek alıcı gerçek satıcı pazar koşulları tüm hisselerde bu şeklide olmalı...Eloğlu fiyatı etkilemek için satışa ya da alışa yüklü emir girip siliyor vs. piyasayı bozuyor. Bir hissenin hikayesi varsa cirosu, karı sürekli artıyorsa bu şekilde fake alış satış olmaması daha güzel...Bakalım bu hissede nasıl olacak...