E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPara PiyasaUluslararası piyasalarda risk iştahı artıyor---

Uluslararası piyasalarda risk iştahı artıyor

Uluslararası piyasalarda risk iştahı artıyor
02 Mart 2016 - 15:26 www.borsagundem.com

Uluslararası piyasalar, ekonomik veriler sonrası artan risk iştahınden destek buldu

Avrupa hisse senetleri, dünyanın en büyük ekonomilerinin yavaşlamakta olduğuna ilişkin endişelerin hafiflemesi ile birlikte, yükselişini beşinci güne taşırken, gelişen piyasa hisseleri iki ayın zirvesine çıktı. Bakır Kasım ayından bu yana en yüksek seviyesine çıktı ve şirket tahvillerinin temerrüte karşı sigorta maliyetleri (CDS'ler) düşüşünü beşinci güne yaydı. Ancak son üç günde ilk kez düşen ham petrol iyimserliğin biraz azalmasına neden oldu ve ABD endeks vadeli kontratlarını aşağıya çekti.

Piyasalar yönünü, merkez bankalarının teşvikleri artırabileceği beklentileri ve piyasalarda yılın ilk iki ayında hakim olan kötümserliğin biraz abartılı olduğu düşüncesi ile buluyor. ABD'de Salı günü açıklanan Şubat ayı imalat sanayi göstergesi tahminlerden dha az daraldı ve verilerin tahminleri aştığını ya da tahminlerin gerisinde kaldığını gösteren Citigroup Inc.'nin ABD Ekonomik Sürpriz Endeksi Kasım ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Çin'de, bir defalığına yuan devalüasyonu olasılığının ortadan kaldırılması ve sermaye piyasaları regülatörü başkanının değiştirilmesi gibi hareketler de güvenin bir miktar artmasına yardımcı oldu.

Sydney'de AMP Capital Investors Ltd. dinamik piyasalar müdürü Nader Naeimi, "Paniğin büyük kısmı geride kaldı," dedi ve "İnsanlar, merkez bankalarının elinde kalan cephaneyi küçümsüyor. ABD büyümesi düşük ancak istikrarlı" şeklinde görüş bildirdi.

Küresel hisse senetlerinin göstergesi MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi, Salı günü yüzde 1.8 sıçradıktan sonra, New York saati ile 07:08'de yüzde 0.6 yukarıda seyrediyordu. Endeks, petrol fiyatlarının 10 yılı aşkın sürenin en düşük seviyesinden toparlanmasının da yardımıyla, Şubat ayı ortasında gördüğü 2.5 yılın en düşük seviyesinden yaklaşık yüzde 8 toparlandı. Endeks bu yıl hale yüzde 4 aşağıda.

Stoox Europe 600 Endeksi, bankaların öncülüğünde yüzde 0.2 tırmandı.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (7)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Broker02 Mart 2016 21:21

  Bu satış fiyatlarını kaçıranlar yanacak 16 martta fed faiz arttıracaktır.

 • koydum paramı bankaya, rahatım.02 Mart 2016 16:17

  petrol yükselirse gelişmekte olanlarda enflasyon artar zaten karlar kalmadı,maliyet de artarsa!dünyada ekonomiler durmuş,çinin notları düşmüş yani 1.3milyar nüfus zor şartlarda ise kimse çine mal satamayınca dünyada ekonomiler de iyi mi olur,rusya zaten bitik,diğerleri de nanay,boşvermeli algı operasyonuyla borsalara gaz verip taşıtacaklar yaz boyunca hammallara dünyada.zaten bu yaz en sıcak yaz deniyorsa gıda fiyat enflasyonları da olacaksa ..!!borsalar mı!!

 • pala02 Mart 2016 16:16

  sabahki boşluklu açılışımız düşeceğimizin göstergesidir. bende sattım çıktım

 • fener02 Mart 2016 16:15

  kaç gündür garanti yükselmiyordu. bugün bankaları ayakta tutarak sanayi şirketlerinde mal verme operasyonu başladı. satışlar hızlanacak sanki.

 • herhalde02 Mart 2016 16:09

  moodys çinin notunu düşürdü piyasalar onu kutluyor..

 • bir gün yukarı sonra aşağı..02 Mart 2016 16:07

  kağıt almakla şirket karları dünyada artmaz,borsalar 2.eldir yani hisse fiyatları şirketlerin karını etkilemez sadece alır satarsın biri kar eder biri de zarar birileri de uzun süre esir gibi zararla taşır.dünyada karlar artacak gibi değilse taşıma uzun sürecektir.

 • düzeltme02 Mart 2016 15:51

  sıkı tutunun 77 binden düşüyoruz