E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemUluslararası Af Örgütü: İran'da 106 kişi hayatını kaybetti---

Uluslararası Af Örgütü: İran'da 106 kişi hayatını kaybetti

Uluslararası Af Örgütü: İran'da 106 kişi hayatını kaybetti
19 Kasım 2019 - 20:16 www.borsagundem.com

Uluslararası Af Örgütü, İran'da başlayan gösterilerde 106 göstericinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Açıklamada binlerce kişinin de gözaltına alındığı belirtilirken olaylarda 3 güvenlik görevlisinin de hayatını kaybettiği bildirildi

Uluslararası Af Örgütü İran’daki protesto eylemleri sırasında 106 kişinin kişinin can verdiğini, binlerce kişinin de gözaltına alındığını bildirdi. İranlı kaynaklar ise üç güvenlik görevlisinin hayatını kaybettiğini ve bu kişiler için büyük bir cenaze töreni düzenleneceğini duyurdu.

“200’ÜN ÜZERİNDE DE OLABİLİR”

Af Örgütü’nden yapılan açıklamada İran’daki 21 şehirde 106 kişinin öldüğünün tespit edildiği ancak bazı raporlara göre gerçek sayının 200’ün üzerine çıkabileceği belirtildi.

Başkent Tahran başta olmak üzere ülkenin diğer kentlerinde de devam eden eylemler hükümetin benzine yüzde 50 oranında zam yapmasıyla başlamıştı. Gösteriler yol kapatmanın yanı sıra benzin istasyonlarını ve bankaları ateşe verme gibi salırgan olaylara da neden oldu.

Bazı yabancı haber ajansları protestoların lideri olarak tanımlanan kişilerin yakalanarak hapse atıldığını ileri sürdü.

60 MİLYON KİŞİYE PARA YARDIMI

Öte yandan hükümet, daha önce söz verdiği üzere, 60 milyon kişiye doğrudan para yardımının ilk ödemesini gerçekleştirdi. Hkümet kaynakları dün bu kapsamda 20 milyon kişiye hükümetin her ay verdiği yardımlara ek olarak kişi başına 8 dolar yardım ödendiğini duyurdu. Üç dilimde dağıtılacak olan yardımların ikinci ödemesi Çarşamba, üçüncüsü ise Cumartesi günü yapılacak.

Para yardımında 80 milyonluk nüfusun yoksul kesimi hedefleniyor. İran’da hükümet her ay kişi başı yaklaşık 10 dolar yardım veriyor. Asgari ücretin 120 dolar civarında olduğu ülkede yapılan bu son yardımın, hükümetin protestoların büyüklüğünden endişe duyduğunun göstergesi şeklinde yorumlanıyor.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Yılmaz20 Kasım 2019 01:56

    Aynı Suriye Irak Libya Mısır gibi yapacaklar İsrail Amerika ajanlarını arayıpta bulamadığı kaos ortamı Arap baharı altında bütün Ortadoğu’yu tarumar ettiler şimdi İran benzin bahane

  • Ahmet Numan KARATAŞ19 Kasım 2019 23:11

    iran halkı uyanık olun vatansız kalırsınız

  • canbey19 Kasım 2019 21:44

    ırandakı olaylarda amerıkanın parmağı var  çünkü abd ırana dış geçıremıyor ancak ısyan çıkararak ıranı dıze getırmeye çalışıyor buda ışe yaramayacak