E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıÜlker faaliyet kâr marjlarındaki artış ile dikkat çekiyor---

Ülker faaliyet kâr marjlarındaki artış ile dikkat çekiyor

Ülker faaliyet kâr marjlarındaki artış ile dikkat çekiyor
01 Ekim 2019 - 11:45 www.borsagundem.com

Ülker Bisküvi bisküvi, çikolatalı ürünler, çikolata, gofret kek, süt, yağ, mutfak ürünleri ve içecek gibi farklı alanlardaki ürün yelpazesinin üretiminde faaliyet göstermektedir.

Yıldız Holding çatısı altında 2006’da alınan Godiva, 2014 yılında alınan United Biscuits , Ülker ile beraber Pladis markası altında 2016 yılında birleştirilmiştir. Şirket 4 ülkede 10 üretim tesisiyle yaklaşık 1 milyon ton/yıl üretim kapasitesine sahiptir. Ülker’in %42’si halka açık olup, yaklaşık 1,2 milyar US$ piyasa değerine sahiptir.

Yurtiçi Faaliyetleri

Şirketin yurt içinde 6 fabrikası bulunmaktadır. Silivri, Hadımköy, Topkapı İstanbul içinde kurulu fabrikaları olup, İstanbul Silivri fabrikasında çikolata, çikolata kaplamalı bisküvi üretilmektedir. 53 bin ton yıllık üretim kapasitesi bulunmaktadır. Hadımköy 56 bin ton yıllık üretim kapasitesine sahip olup, mevcut fabrika da markanın kek üretimi yapılmaktadır. İstanbul Topkapı fabrikasında çikolata üretimi yapılmakta olup, 210 bin ton yıllık üretim kapasitesi bulunmaktadır. İstanbul dışı fabrikalar ise 3 şehirde bulunmakta olup, bunlar Ankara, Karaman ve Gebze’de bulunmaktadır. Ankara fabrikasında sadece bisküvi üretimi yapılmaktadır ve 146 bin ton yıllık üretim kapasitesi bulunmaktadır. İzmit, Gebze fabrikasında sadece bisküvi ve kraker üretilmekte olup, 137 bin ton yıllık üretim seviyesindedir. Şirketin en güneydeki fabrikası olan Karaman fabrikasında bisküvi, kek, kraker ve çikolata üretimi yapılmaktadır. Fabrikanın üretim kapasitesi yıllık 158 bin ton seviyesindedir.

Yurtdışı Faaliyetleri

Şirket yurt dışında Suudi Arabistan, Mısır ve Kazakistan olmak üzere 3 ülkede üretim faaliyetlerini sürdümektedir. Mısır fabrikası 2016 yılında satın alınmış olup, 44 bin ton yıllık üretim kapasitesi bulunmaktadır. Kazakistan fabrikası 2017 yılında satın alınmıştır ve yıllık kapasitesi 47 bin tondur. Suudi Arabistan’da 2 fabrika alınmıştır. 2016 yılında 57 bin tonluk FMC fabrikası, 2018 yılında ise 20 bin ton yıllık kapasitelik IBC (International Biscuit Company) fabrikası satın alınmıştır. Yurtiçinde toplam yaklaşık 760 bin ton yıllık atıştırmalık segmentinde üretim kapasitesi bulunurken yurtdışındaki toplam üretim kapasitesi yıllık yaklaşık 168 bin tondur.

Finansallar ile Operasyonel Bazda Ülker

Şirket 2012 yılından itibaren %28’lik FAVÖK bazında yıllık bileşik büyüme sahip olup, net satışlarda ise bu rakam %18 seviyelerindedir. 2018 yılı net satışlar yaklaşık 1 milyar US$ (6 milyar TL) seviyelerinde seyrederken 2019 yıl sonu hedefleri yaklaşık 1,3 milyar US$ (7,6 milyar TL) seviyelerindedir. Yaklaşık 1,457 milyon TL Haziran 2019 itibariyle şirketin borç seviyesi olup, şirketin Aralık 2018 döneminde bu rakamı 1,544 milyon TL seviyelerinde seyretmekteydi. Bu net borçların Haziran 2019 itibariyle %52’si uzun vadeli ve %48’i kısa vadeli borçlardan oluşmaktadır. Net satışlar geçen yılın aynı dönemine göre %58 artmış ve bu rakam brüt kar kalemi için %64 seviyelerindedir.

Ülker için piyasa çarpanları bazında global ve yurtiçi benzer şirketlerle karşılaştırmamız ve indirgenmiş nakit akımlarına göre yaptığımız değerleme çalışmamıza göre olması gereken hedef fiyat için tıklayınız.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)