E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıUkrayna gerilimleri piyasalarda düşüşe hız kazandırdı---

Ukrayna gerilimleri piyasalarda düşüşe hız kazandırdı

Ukrayna gerilimleri piyasalarda düşüşe hız kazandırdı
25 Ocak 2022 - 08:41 www.borsagundem.com

A1 Capital Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende küresel piyasalar mercek altına alınıyor.

Girişimiz biraz basın bülteni olacak ama ne yapalım. NATO dün yaptığı açıklamada, Rusya'nın Ukrayna sınırına asker yığmasına tepki olarak , Doğu Avrupa'ya daha fazla gemi ve savaş uçağıyla takviye ederek hazır hale getirdiğini ifade ederken, Washington'daki ABD Savunma Bakanlığı da yaklaşık 8500 Amerikan askerinin yüksek düzeyde alarma geçirildiğini ve Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesi durumunda bölgeye konuşlanma emrini beklediklerini söyledi.

Transatlantik birlik için bastıran Başkan Joe Biden, dün Ukrayna krizini görüşmek üzere bir dizi Avrupalı liderle 80 dakikalık güvenli bir görüntülü görüşme yaptıktan sonra Beyaz Saraydan yapılan açıklamada " Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırganlığını daha fazla caydırmak için ortak çabalarını, bu tür eylemler için Rusya'ya ağır sonuçlar ve ağır ekonomik maliyetler getirme ve NATO'nun doğu kanadında güvenliği güçlendirme hazırlıkları da dahil olmak üzere ortak çabalarını görüştüklerini" yönünde açıklama geldi. NATO'nun şimdiye kadar Estonya, Litvanya, Letonya ve Polonya'da tanklar, hava savunma ve istihbarat ve gözetleme birimleri tarafından desteklenen çok uluslu taburlarda yaklaşık 4.000 askeri bulunuyor. Haberleri verdik sıra piyasalarda .

Zaten ABD'nin daha hızlı faiz artırımlarına ilişkin endişeler, artan enflasyon ve yüksek petrol fiyatları piyasaları sallarken, Ukrayna üzerindeki artan gerilimler de piyasalarda düşüşün hızlanmasına neden oldu. 07.07 itibariyle MSCI'nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisseleri endeksi %1,2 düşerek bir ayın en düşük seviyesine, Japon Nikkei %2 kayıpla Ağustos'tan bu yana en düşük seviyesine gerilerken, Hong Kong %1,64 ve Kore'nin KOSPI %1,67 değer kaybında. Düşüşler fırsat yaratır bazı yatırımcıların yorumlarında , değerlemeler daha çekici hale geliyor ve bazı sektörler için kazanç artışı hala güçlü yorumlarını okumaktayız ki bu da piyasanın olumlu habere hızlı reaksiyon göstereceğinin yansıması.

FED’in iki günlük toplantısı bugün başlıyor. Bu yıl içinde beklenen faiz artırımlarının zamanlaması ve hızıyla ilgili herhangi bir ipucunu merakla bekleniyor. Para piyasaları, Mart ayında, yıl sonuna kadar üç çeyrek puanlık artışla ilk faiz artırımını zaten fiyatladı, hatta 4 bile kısmen içine girdi gibi gibi. ABD 10 yıllık getirileri sabit kalarak %1.76 seviyesinde, Dolar endeksi, 95.922'de yatay, ABD ham petrolü %0.5 artışla varil başına 83.73$'a ve Brent ham petrolü %0.65 artışla 86.83$'a yükseldi. Spot Altın fiyat, gün için sabit, ancak geçen haftanın iki ayın en yüksek seviyesi olan 1.847.7$'a yakın, ons başına 1.843$ ‘dan işlem görüyor.

Dün ; Dolar/tl %0,45 aşağıda , tahvil faizleri %1 aşağıda, CDS’ler 3 puan yukarıda 532’deydi, ama Borsamız da yine devre kestik ve yine eşleşme olamadı .

Gözlerin Fed'e çevrildiği piyasalarda altın yatay seyir izliyor

 

Asya borsalarında sert düşüş

 

Bitcoin'de yön yukarı döndü

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)