E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemUkrayna Başbakanı: Ülkenin kalkınması için 750 milyar dolar gerekiyor---

Ukrayna Başbakanı: Ülkenin kalkınması için 750 milyar dolar gerekiyor

Ukrayna Başbakanı: Ülkenin kalkınması için 750 milyar dolar gerekiyor
04 Temmuz 2022 - 22:59 www.borsagundem.com

Ukrayna Başbakanı Denis Şmıgal, savaş sonrası ülkesinin kalkınabilmesi için 750 milyar dolar gerektiğini açıkladı

İsviçre'nin Lugano kentindeki Ukrayna Kalkınma Konferansı'nda konuşan Ukrayna Başbakanı Şmıgal, Ukrayna'da Rus saldırılarının oluşturduğu maddi hasara değindi.

Şmıgal, savaşın başladığı 24 Şubat'tan bu yana Ukrayna'daki altyapı zararının 100 milyar doları bulduğunu belirterek, Ukrayna'nın yeniden inşa edilebilmesi için 3 aşamalı kalkınma planı uygulanması gerektiğini kaydetti.

3 aşamalı kalkınma planı

İlk aşamada halkın günlük yaşamının normale dönmesinin sağlanması gerektiğine dikkati çeken Şmıgal, ikinci aşamada geçici konut edindirme, hastane ve okul inşaatlarının yapılması, üçüncü aşamada ise ülkenin kalkınma sürecinin başlamasının öngörüldüğünü söyledi.

Şmıgal, söz konusu kalkınma planı için 750 milyar dolar gerektiğinin altını çizerek, "Bu yenilenme planı için lazım olan parayı kim ödeyecek?" ifadesini kullandı.

Öte yandan konferansta konuşan Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Ukrayna'nın savaş sonrası yaralarının sarılması ve ülke ekonomisinin yeniden inşası için AB'nin özel bir platform oluşturacağını duyurdu.

"AB Ukrayna'ya 6,4 milyar dolar maddi destek gönderdi"

Von der Leyen, savaşın başlamasından bu yana AB'nin Ukrayna'ya maddi destek bağlamında 6,4 milyar dolar gönderdiği bilgisini paylaşarak, "Daha fazla maddi destek gelecek. Orta ve uzun dönemli yeniden inşa sürecine ciddi bir şekilde ağırlık vereceğiz." dedi.

Ukrayna Kalkınma Konferansa yarın sona erecek. Konferansta Türkiye'yi Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı temsil ediyor.

Türk ve Ukrayna askeri heyetlerinden kritik toplantı

 

Severedonetski'nin kaybı Ukrayna'yı nasıl etkileyecek

 

Zelenskiy, G7 liderlerinden daha fazla silah istedi

 

Zenginlerin sürpriz konuğu Zelenskiy

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • baran05 Temmuz 2022 09:36

    İçimizdeki Zelenskilere çok dikkat!  Bunlar da Nato ve Amerikan köpeği!  Malum işte 28 şubat ittifakı.  Ancak savaşın kaçınılmaz olabileceği durumlar var.  İşte bu soysuz takımı bu sefer içten içe fitne ateşini tutuşturmaya başlar.

  • Vatandaş 05 Temmuz 2022 07:06

    ABD ve AB savaşı tutuşturuverdi çekildi yazık

  • ALİ KODUŞ04 Temmuz 2022 23:20

     (6)  (6)  (6)  (6)  (6) hangi 750 milyar dolar bunun 4 katı falan para gerekir.abd nin tuzağına düştüler.gider palyacodan cumhurbaşknı seçerler ise olacağı bu.