E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaYaşam-MagazinUcuz dönerde yeni hile yöntemi---

Ucuz dönerde yeni hile yöntemi

Ucuz dönerde yeni hile yöntemi
06 Aralık 2019 - 16:08 www.borsagundem.com

Kimi yerlerde 100 gramı 8 ile 10 lira arasında satılan et dönerlerde yağ hilesi olduğu ileri sürüldü. Bu iddiayı değerlendiren Prof. Dr. Canan Karatay, "Eğer bir şey ucuzsa mutlaka içerisinde katkı maddesi vardır" dedi.

Kimi yerlerde 100 gramı 8 ile 10 lira arasında satılan et dönerlerde yağ hilesi olduğu ileri sürüldü. Bu iddiayı değerlendiren Prof. Dr. Canan Karatay, "Ucuz etin yahnisi olmaz. Onun için eğer bir şey ucuzsa mutlaka içerisinde katkı maddesi vardır" dedi. Döner ustası Yusuf Yaka da, kullanılan yağın normalde mezbahalarda çöpe atıldığını belirtti.

Prof. Dr. Canan Karatay dönerde çeşitli hilelerin olduğunu belirterek, "Anadolu'da bir laf vardır; Ucuz etin yahnisi olmaz. Onun için eğer bir şey ucuzsa mutlaka içerisinde katkı maddesi vardır. Dönerde ve hazır köftelerde soya ve katı yağlar çok fazla kullanılıyor. Hayvansal yağlar tehlikeli değildir" dedi.

Karatay şöyle devam etti:

"Çünkü hayvansal yağlar, katı yağ değildir. İnsan vücudunda ve hayvan vücudunda katı yağ olmaz. Hayvansal yağ kullandıklarını sanmıyorum çünkü çok değerli bir yağdır. Ancak ucuz diye de bunların kullanılması doğru değil. Başından beri tavuk dönere karşıyım. Tavuk döner olan büfelerin önünden geçerken bile midem bulanıyor. Tavuk, zaten tavuk değil. Bildiğiniz bir yerden pahalı da olsa istediğiniz kadar döner yiyebilirsiniz."

"Mezbahalarda çöpe atılan yağ"

Döner ustası Yusuf Yaka dönerde nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlattı. Yaka, "İlk olarak dönere bakmanız gerekiyor. Zaten baktığınız zaman anlaşılıyor. Bir de fiyatına bakacaksınız. Fiyat da çok önemli. Dönere baktığınız zaman kendini belli eder. Dönerde gömlek yağı kullanılır. Bu asırlardır böyledir. Hayvanın derisinin üstünden çıkan yağdır. Maliyetten kaçmak için böbrek yağı dediğimiz hayvanın alt tarafından olan yağı alıyorlar. O yağ kalitesiz bir yağ. Normalde mezbahalarda çöpe atılan yağdır. O yağı sosluyorlar dönere takıyorlar" ifadelerini kullandı.

"Vatandaşın ne yediğini bilmesi lazım"

Bir başka döner ustası Hayri Taş ise şunları kaydetti:

"Kavram yağı dönerde kullanılmaz. Bazı dönerciler piyasanın altında satmak, daha fazla sirkülasyon sağlamak için bunları kullanıyor. Bu da insan sağlığına çok zararlı ve tehlikelidir. Kuyruk yağı ya da kuzu döşü dediğimiz yağ kullanılır. Bunun dışında kesinlikle başka yağ kullanılmaz. Olursa da ucuz olur. Piyasada 5 liraya 8 liraya satılır. Bunlar da yenilmez. Vatandaşın ne yediğini bilmesi lazım. Piyasaya baktığın zaman ekmek 1.5 lira, döner nasıl 8 liraya satılsın. Karşıdan baktığınız zaman döner canlı olacak. Kavram dediğimiz yağ, sürekli aşağı akar zaten. Gerçekten çok sağlıksız. Dönerin fiyatının 15 liradan aşağı olmaması lazım."

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (6)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • mustafa06 Aralık 2019 21:23

  45 lira et bunu35 den alırlar %50  de yağ ilavesi  dönerin kilosu al sana 20 lira  100 gr  10 liradankilosu 100  tl  ne eder %500  ben anlamıyorum 100 gr ı 30 falan mı satılacak abartmayın 1kilo tavuk  17 lira  göğüs eti

 • Ahmet tan06 Aralık 2019 18:32

  Etin kilosunun 45 TL olduğu yerde dönerin 90 TL ye satılıyor olmasını az buluyorlar. 90 TL. ucuz olduğundan hileli olurmuş diyor haberdeki dönerci. Hadi ordan!! Yüzde yüz kar var. Hadi bunun yüzde 60 şı masraf olsun. Yüzde 40 kar neyinize yetmiyor da 90 tl lik döneri kötülüyorsunuz!!! Hadi ordan!!

 • Mahallenin Delisi06 Aralık 2019 21:17

  Kesinlikle haklısınız. Etin kğ vatandaşa 45 TL tabi toptan alım illaki daha uygun alacak ayrıca bunun KDV'si vergi indirimi satışta fiş kesmeme vs vergisel yönden yaptıklarını eklersen 45 TL maliyetli dahi gözüken etin kg ı 35 TL ye rahat iner. Ayrıca 100 gr her daim koymuyor bazı tezğahkar...Yani 10 TL sağlıksız diyemezsin. Hele hele 15 sağlıklı vs demek hepten cahillik. Etin içinde yağ luyruk yağı mı iç yağmıdan ziyade hangi şartlarda kesildi şişe ne şartlarda dizildi, pişirilene kadar hijyenik mi? Kesen iş saglığı kontrolü yapılıyor mu kişiselhijyene uyuyor mu vs çok konu var...

 • Bay kus06 Aralık 2019 17:43

  Biz yiyoruz o 8 10 lira fiyatli yerden Gayette guzel ve memnunuz.karalamayi birakin adam hakkiyla kazaniyor

 • KERİM06 Aralık 2019 16:42

  BU DÖNERCİLER TÜMDEN AÇGÖZ VE FIRSATÇI.100 GR LIK DÖNERİ HİÇBİRİ 15 TL YE SATMAZ 100GR DÖNERİN HEPSİ ET OLSA 5-6 TL ETMESİ GEREKİR

 • ...06 Aralık 2019 16:39

  ben haber spikeri olsam ... ucuz döner...orta döner.. pahalı döner alırım... kediye bir kapta veririm.. kedi bile ucuz döneri yemiyor. kokluyor bırakıyor. denemesi bedava. et dönerde test edın haber yapın