E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemÜcretsiz çiftlik arazisi fırsatı---

Ücretsiz çiftlik arazisi fırsatı

Ücretsiz çiftlik arazisi fırsatı
19 Eylül 2020 - 11:53 www.borsagundem.com

Hazine arazisinde çiftçilik için 6 pilot il belirlendi: 60 dönüme kadar ücretsiz verilecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın, topraksız ve yeterli toprağı olmayıp ekip biçmek isteyen çiftçilere yönelik 60 dönüme kadar hazine arazisini 10 yıl süreyle kiralama projesi, ilk etapta 6 pilot ilde uygulanacak. 6 ilde toplam 41,5 milyon metrekare yüzölçümlü tarım arazisi, çiftçilere kiralanmak üzere gelecek hafta ilana çıkılacak.

Türkiye'deki tarımsal üretimin artırılması ve tarımsal istihdamın desteklenmesi amacıyla topraksız ve yeterli toprağı olmayan çiftçilerin tarımsal faaliyette bulunmalarını sağlamak amacıyla, nüfusa kayıtlı oldukları veya ikamet ettikleri köy ve mahallelerde bulunan hazine taşınmazlarının kiralanmasına ilişkin Milli Emlak Genel Tebliği yayımlandı. Düzenleme ile topraksız veya yeterli toprağı olmayan çiftçilere 60 dönüme kadar hazine arazisini 10 yıl süreyle kiralama olanağı sağlandı. Kira süresi 10 yılın sonunda 10 yıl daha uzatılabilecek.

Önümüzdeki hafta ilana çıkarılacak

Proje kapsamında, tarım arazileri topraksız ve yeterli toprağı olmayan çiftçilere kiralanmak üzere önümüzdeki hafta ilana çıkarılacak. Hazine taşınmazları öncelikle; taşınmazın bulunduğu köy/mahalle nüfusuna kayıtlı olan veya o köyde/mahallede ikamet eden topraksız veya yeterli toprağı olmayan çiftçilere, nüfus kaydı, ikamet durumu, arazi varlığı, medeni durumu ve aile nüfusu kriterleri esas alınarak yapılacak puanlama sonucunda yüksek puan alanlar arasından başvuru sahibine kura çekmek suretiyle kiralanacak.

Başvuru kriterlerine göre yapılacak puanlama sonucuna göre en yüksek puanı alandan başlamak üzere, ilan edilen taşınmaz/bölüm sayısı kadar başvuru sahibi kura çekimine davet edilecek. Komisyon tarafından en yüksek puanı alandan başlamak üzere kura çekimi yapılarak taşınmazlara ilişkin hak sahipleri belirlenecek.

Uygulama altı pilot ilde başlayacak

Proje, ilk etapta 6 pilot ilde uygulanacak. 6 ilde hazineye ait toplam 41,5 milyon metrekare yüzölçümü tarım arazisi çiftçilere kiralanmak üzere ilana çıkarılacak. Konya'da 27,6 milyon metrekare, Aksaray'da 8 milyon metrekare, Kütahya'da 3,7 milyon metrekare olmak üzere Samsun, Eskişehir, Afyonkarahisar da dahil ilk etapta 6 ilde pilot uygulama başlayacak.

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (4)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • muck20 Eylül 2020 11:49

  Ankara belediyesi ve bası muhalif belediyeler, kendi üzerine olan arazileri işledi. ilk mahsulleri aldı. bazı yerlerde çiftçielre ata tohumu olarak dağıttı. gayette güzel fakir fukara erzak ile beslendi. Belediyelere bu arazılar verilmeli. Belediye ve koyluler ortak işleyebilir. iş sahası olur. kominist başkan bu işin tutuğunu zaten bizlere gösterdi. DEvletin öncü olasada, sornadan bu tip projeleri desteklemeye alması umut verici. mandemide en buyuk sorun, gelecekte yemektir, ekmektir, karat ambaryo yedi içecek sütü, yiyecek yemeği yoktu ama petrolu vardı... tarım olsun bizim olsun

 • Uyan19 Eylül 2020 21:48

  Bu arazileri belediye işlese ...kendi kendine yetecek şehirler olsa..ama nerede ..10 yıl sonra bu araziler işleyen kişilere çok uygun fiyata verilecek ....sonra değerinde satılisa çıkar.......devlet diyecekki bu araziler asla satılamaz üzerine beton arme ev yapılamaz tarım arazisi statüsünden asla çıkamaz...bunlar ne yapıyor arsaya çevirip parsel arsel satarlar

 • Nedim19 Eylül 2020 13:24

  Ziraat Mühendisi  gençler haydi iş başına  bu iş bilgi ve çalışma ile olur!  Bilgilerinizi  cesaret edip pratiğe dökün!  Biraz cesaret edip girişimci olma zamanı.

 • Hakan19 Eylül 2020 12:26

  Bu kadar arazi 100 yıldır boşmu duruyordu. Yuhhh.