E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemTürkler gitmeyince fiyatlar dibe vurdu---

Türkler gitmeyince fiyatlar dibe vurdu

Türkler gitmeyince fiyatlar dibe vurdu
01 Temmuz 2020 - 14:12 www.borsagundem.com

Yunanistan'da Türklerin en çok tercih ettiği tatil bölgelerinde otellerin çoğunluğu boş kaldı. Fiyatlarda da yarı yarıya düşüş var.

Yunanistan 1 Temmuz itibariyle ziyaretçi kabul edilen ülkeler listesini AB ile yapılan görüşmeler çerçevesinde genişletti. Türkiye ile Yunanistan arasındaki uçuşlar ise henüz başlamadı. İki ülke arasındaki kara sınırları ise sadece AB vatandaşları, AB'de oturma izni olanlar ve diğer özel durumlara sahip ziyaretçilere açık, turizm amaçlı seyahatlere kapalı.

Ancak özellikle sınır bölgelerindeki ve adalardaki turizmciler Türkiye ile sınırların bir an evvel açılmasından yana. Batı Trakya Bölgesi'ndeki Taşoz (Thassos) Adası da Türkiye'den ziyaretçi bekleyen bölgelerden biri.

SADECE TAŞOZ'A 60 BİN TÜRK GELMİŞTİ
Taşoz Otelciler Birliği Başkanı Dimitrios Papadimitriu Türk turistlerin adaya gelebilmeleri için Yunan hükümetinin yakın zamanda gerekli adımları atacağına inanıyor.

Şu an adadaki otellerde doluluk oranının Romanya ve Bulgaristan'dan gelen turistlerle ancak %40'lara ulaşabildiğini anlatan Papadimitriu fiyatlardaki düşüşe de dikkat çekiyor. Turist çekmek ve turizme canlılık kazandırmak amacıyla oda fiyatlarında yapılan indirimin %25-40 civarında olduğunu aktarıyor.

Geçen yıl Taşoz'u 60 bin Türk turistin ziyaret ettiğini kaydeden Taşoz Otelciler Birliği Başkanı, Türkiye'den gelecek turistlerin sadece kendi adaları için değil Dedeağaç'tan Kavala'ya kadar tüm bölgedeki turizmciler için önemli olduğunu kaydediyor.

YUNANLILAR DA GİTMEK İSTİYOR
“Hükümetin soruna eğileceğini ve Türk müşterilerin ne kadar değerli olduğunu anlayacağına inanıyoruz. Öte yandan, benim de sağdıçlığını yaptığım Türk arkadaşım var. Ben de onları görmek istiyorum. Gökçeada'ya, Bozcaada'ya gitmek istiyorum ama gidemiyorum.” ifadelerini kullanan Papadimitriu Yunan ziyaretçilerin de Türkiye'ye gitmek için beklediklerini anlatıyor.

Dünyaca ünlü Yunan adası Santorini'de de turizmciler Türkiye ile sınırların açılmasının ve Türkiye'den uçuşların başlamasının kendileri için önemli olduğunu aktarıyor.SANTORİNİ'DE FİYATLAR YARIYA İNDİ
Santorinili Turizm İşletmecisi Petros Pelekanos “İstanbul Havaalanı kavşak niteliğinde. Turistler önce İstanbul'a, sonra buraya geliyor. Geçen yıl Amerika, Avustralya gibi AB dışındaki ülkelerden gelen turistlerin önemli bir çoğunluğu İstanbul üzerinden geldi Yunanistan'a.” diyerek Türkiye ile Yunanistan arasındaki uçuşların başlamasının Yunanistan turizmi için önemine vurgu yapıyor.

Pelekanos, Santorini'deki otellerin doluluk oranının şu an %20 civarında olduğunu, oda fiyatlarında ise %20 ile 50 oranında düşüş olduğunu kaydediyor.

Yunanistan ziyaretçi kabul ettiği ülkeler listesini AB ile yapılan görüşmelere ve ülkelerdeki vaka sayısına bağlı olarak 15 günde bir güncelliyor. Bir sonraki liste ise 15 Temmuz'dan itibaren geçerli olacak. (Derya Özcan /NTV)

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (7)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Vb01 Temmuz 2020 22:23

  bu turizm dengesi aleyhimize zaten ,  giden çok gelen az... kapalı kalsın , açmak için yalvarsınlar ,  ek bişey önermezlerse kapalı kalsın , aynı iklim aynı deniz , para türklerde , yunan fakir

 • Velican01 Temmuz 2020 18:53

  Yurtdışına çıkacak turistler 100, 200 $ fon alınmalı. Hep fukaranın cebine göz dikilmemeli.

 • muck01 Temmuz 2020 16:06

  yahu türkiyeden, otellerden daha ucuz  oluyordu. ondan gidiliyordu. şimdi türkiyede ucuz. ki kovid var ne gerek var.otur evnde

 • Kamil01 Temmuz 2020 15:46

  Yunan adalarında ne işimiz var. Ege'de Adalarımızı işgal ediyorlar, hükümetten tık yok. Bir de adalarına gidip para mı bırakacaksınız yunana. Beter olsunlar. Benim Turizmcim kan ağlıyor , turistik gezilerimiz içe olsun içe

 • Kabul müdürü01 Temmuz 2020 18:16

  Kabul edilemez dediler ya ayıp ettin tık yok olurmu her seferinde diyorlar ben şahidim ne diyorlar ? Kabul edilemez diyorlar.

 • 😆01 Temmuz 2020 15:10

  Kesin ondandır.

 • Nedim01 Temmuz 2020 14:31

  İyi olmuş deyyuslara;   Hem havla hem e ağzına kemik bekle, sonra yine havla!   Neyse dayanın biraz ''Kılıçdaroğlu sizi kurtarır.  Bir Yunan gazetesi başlık atmıştı vaktiyle  ''dayan yorgo K.oğlu geliyor diye.'' :D  :D  :D