E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemTürkiye'den Mısır'a Akdeniz teklifi!---

Türkiye'den Mısır'a Akdeniz teklifi!

Türkiye'den Mısır'a Akdeniz teklifi!
18 Eylül 2020 - 09:39 www.borsagundem.com

Hürriyet yazarı Hande Fırat "Mısır ile süren görüşmelerin perde arkası" başlıklı yazısında, Ankara ile Kahire arasında yürütülen görüşmelerin içeriğine değindi. Fırat, Mısır'a teklif edilen anlaşmanın içeriğiyle ilgili çarpıcı bilgilere ulaştı.

İşte Fırat'ın yazısının ilgili kısmı:

Aslında biliyorduk, Türkiye ve Mısır arasında istihbarat örgütlerinin görüştüğünü Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamıştı. Ancak Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu CNN Türk’te Ahmet Hakan’ın yönettiği Tarafsız Bölge’de bu görüşmelere ilişkin önemli bir açıklama yaptı. Çavuşoğlu, “Mısır ile görüşülmüyor değil. İstihbarat düzeyinde görüşmeler var. Mısır’a ‘Libya ile yapılan anlaşma gibi bir anlaşma imzalayabiliriz’ dedik” açıklamasını yaptı. Ben de Mısır’a önerilen anlaşmanın peşine düştüm. Önce Ankara, Mısır’ın Doğu Akdeniz’deki durumunu nasıl yorumluyor ona bakalım:

- Yunanistan, Mısır’ı kullanıyor. Başka hiçbir konuda ortak paydaları bulunmadığı halde Türkiye karşıtlığı üzerinden Mısır’ı yanına çekiyor.

- Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır’a para aktarıyor, nakit akışı sağlıyor. Mısır’dan isteği ise Türkiye ile görüşmemesi. Yunanistan ile Türkiye karşıtlığında buluşması.

Bu durumun farkında olan Ankara, Mısır ile bir süre önce başlattığı arka kapı diplomasisini sürdürüyor. İki örgütün istihbarat örgütleri üst düzeyde görüşüyor. Peki Mısır’a teklif edilen anlaşma ne?

MISIR'A TEKLİF EDİLEN ANLAŞMA
Kaynaklarım bu teklifi şöyle özetlediler:

“Teklif edilen anlaşma Mısır’a üç Kıbrıs adası büyüklüğünde bir alan yaratıyor. ‘Yani deniz yetki alanları konusunda bizimle anlaşırsan, üç Kıbrıs adası büyüklüğünde bir alanı ekonomine katarsın’ denildi. Açık şekilde Mısır’ın çıkarı Türkiye ile hareket etmektir mesajı verildi.”

Birleşik Arap Emirlikleri’nin parasıyla bu görüşmeleri ve anlaşmayı engellemeye çalışmasına rağmen Mısır ve Türkiye arasındaki arka diplomasisi işliyor.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (12)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Kaçan Grup18 Eylül 2020 16:30

  mısır , yunanla anlaşma yapmadan önce yapılmalıydı, ne yapıyorsunuz anlamak mümkün değil

 • tuhaf18 Eylül 2020 14:29

  Arap-İsrail ülkeleri arasında ard arda barış ve normalleşme anlaşmaları geliyor, buna ise itiraz eden 2 ülke var. İran ve Türkiye. Düştüğümüz şu hale bak. Hani Yurtta Sulh, Cihanda Sulh idi? Barış ne şekilde olursa olsun, köstek olmak, çözümsüzlüğü savunmak ne zamandan beri dış politika oldu?

 • arifhan'a18 Eylül 2020 17:39

  Türkiye'ye inat Arap-israil dostluğu git gide artıyor. Niye zorunuza gidiyor? Filistin içinmişmiş. Yaw hadin ordan be, hadin ordan! 

 • arifhan'a18 Eylül 2020 17:37

  Senin gibilere acıyorum. Bahsettiğin yıllarda, Balkan Paktı, Afganistan,İran ve Irak ile Sadabat Paktı, Yunanistan Kralı tarafından Atatürk'ün Nobel Barış ödülüne aday gösterilmesi, Rus-Türk dostluğu hepsi aynı anda yaşandı. Atatürk'ün önünde hepsi saygıyla eğilip önünü ilikliyordu. Haddini bil. Beğenmiyorsan tarihini eğer, defolup git.

 • arifhan18 Eylül 2020 16:17

  sen onu yanlış anlamışsıın 1930 lu yılların korkaklık  politikasıydı bu. yurtta  sus vatandaslarını sustur çok sesini çıkaranı as dünyada sus ise sesini çıkarma hiçbirşeye hegomonik güçlüler herşeyi yapsın sen ezik gibi bak burnunu sokma

 • Ahmet18 Eylül 2020 14:17

  Bencede Misir deniz yetki alani ile çok şey elde edebilir. Türkiye de kazançlı çıkacaktır. Tabi Misir kabul eder mi bilinmez. Batılıların etkisinde kalabiliyorlar bazen

 • BlackEagle18 Eylül 2020 13:48

  Bırakın kardeşim darbeciymiş Sisiymiş. Onlar adamların kendi iç meselesi. Biz ülkemizin çıkarlarına bakalım. Milletin iç işleri ile ilgilenip devletlerle küs olmayalım. Herkes kendi çıkarına bakar. Sen devletlerle küs olursan yanında 1 tane devlet bulamazsın

 • Kamil18 Eylül 2020 13:25

  İsrail ile Arap Ülkeleri anlaşıyorlar. Lojistik anlamda Mısır'ın para kazandığı Süveyş Kanalını pas geçip kendi topraklarından Akdeniz'e inecekler. Mısır'a ağır darbe demek. Mısır Yönetimi ile irtibat kurmanın tam sırası ;)  ;) 

 • Rabia18 Eylül 2020 12:54

  Darbeci sisi ile her ne şekilde de olsa görüşülmemeli

 • HASAN TOSUN18 Eylül 2020 10:56

  artık mısırla,suriye ile barışılmalı

 • Tosun'a18 Eylül 2020 12:24

  Niye ilişkiler bozuldu peki? Var mı izahı? Darbe ile iktidara gelen Mali ile diye diplomatik ilişkiler devam etti? İzahı olmayan eylemler ve kararlar alındı ve bunun faturasını ülke çekti. Hepsi bu. Dış politikada iktidarların kararıyla eksen değişiklikleri olamayacak şekilde bir sistem gelmelidir. Veya başkanın kararlarını değiştirebilecek bir dışişleri bakanlığı... Bak pentagona. Dediğim dedik diyip çıkıyor. Koskoca AMERİKA! Kişisel kin uğruna Türkiye 10 yıldır debelenip duruyor Akdeniz'de Suriye'de... Halbuki bu 2 ülke Türkiye'nin müttefikidir. Batının sosyal medyadaki propagandalarını belge olarak kabül edip, bütün ilişkileri kopardık. Hataydı. 

 • Mucise Reis ;)18 Eylül 2020 10:31

  muhalif gazete ise, içeriye bir kaç kişi atılır. Milli sırdır bunlar. Ama iktidar yanlısı gazete ise bilerek sızdırılan haberdir. en güzeli diplomasının kendisinin böyle şeyleri açık açık anlatmasıdır. görüşmelerimiz var. çok yavaş ilerlesekde karşılıklı diyalok kanallarımız her daim açık, gibilerinden... bu tip söylentiler yunan ve fransa baskısını düşürür... geçmişde aşanan bu tip diyalok kanallarına gidin taaa kurtuluş savaşı sonrasına. hepsi yaşanmış daha kötü ortamlarda hemde. bide meydanlarda asarım keserım 280 yere sererim gibi açıklamalardan uzak dursunlar...