E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemTürkiye, NATO, İsveç ve Finlandiya: Madrid'de 4'lü zirve---

Türkiye, NATO, İsveç ve Finlandiya: Madrid'de 4'lü zirve

Türkiye, NATO, İsveç ve Finlandiya: Madrid'de 4'lü zirve
26 Haziran 2022 - 22:53 www.borsagundem.com

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Habertürk TV’de katıldığı programda İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Sözcü Kalın'ın konuşmasından öne çıkanlar:

"Biz İsveç ve Finlandiyalı muhataplarımızla iki toplantı yaptık. Ankara ve Brüksel'de. Dün Cumhurbaşkanımızın NATO Genel Sekreteri ile yaptığı telefon görüşmesiyle binaen biz Sedat Bey'le yarın Brüksel'e gidiyoruz. Bize göre müzakere ettiğimiz konuları bir yere getirdik. Buradan geri adım atmamız mümkün değil. Oradan Madrid'e geçeceğiz. Salı günü NATO Genel Sekreteri'nin ricası üzerine Cumhurbaşkanımızın katılımı üzerine Türkiye, NATO, İsveç ve Finlandiya zirvesi yapılacak. NATO zirvesinden önce bu zirve olacak. Bu zirveye katılmak pozisyonumuzdan geri adım atacağımız anlamına gelmiyor. Bir müzakere yürütüyoruz.

Ben orada Finlandiya ve İsveçli mevkidaşlarıma şunu söyledim; siz 200 yüzyıllık tarafsızlık politikasından vazgeçiyorsunuz, büyük bir paradigma değişikliği yaparak bir askeri konsepte katılma kararı alıyorsunuz. Bu uyumu sağlayabilmek için sizin hem İsveç hem Finlandiya'da çok ciddi değişiklik yapmanız gerekecek. Mevzuat, kanun, Anayasa değişikliği gerektirecek. Aynı değişimi PKK ve onunla iltisaklı olan yapılara karşı göstermenizi istiyoruz. Bu diğer büyük paradigma değişiminden daha zor ve imkansız değil. Onlar birtakım adımlar atacaklarını söylüyorlar. Taahhütlerini not ettik. Taahhütte bulunmakla somut adım atmak arasında fark var. Bunların hepsinin kayda geçirilmesini istiyoruz. Büyük oranda mutabakat sağladık, anlaşamadığımız birkaç konu var. Doğrudan PKK, PYD, YPG gibi yapılara karşı açık ve net tavır almalarıdır. Bu Suriye'deki PYD ile YPG ile ilişkiyi de kapsıyor.

Müzakereleri yürüttüğümüz 25 Mayıs günü, İsveç devlet televizyonu Salih Müslim'le mülakat yayınladı. Türkiye, İsveç'i rehin almak istiyor, İsveç bizi satmayacak gibi açıklamalar yaptı. Ben onlara bunun ne manaya geldiğini biliyor musunuz dedim. PKK'yı terör örgütü olarak gördüğünü söylüyorlar. PKK, PYD'den ayrıdır diye bize bir yalanla gelmeyin diyoruz. Bir paradigma değişikliğine gitmelerini istiyoruz. Kalkacak adam Stockholm'da gösteriler yapacak, terörü romantize edecek, biz buna nasıl evet diyebiliriz ki.

Biz NATO'daki diğer müttefiklerimizle bu konuda anlaşamadığımız için sürekli gündeme getiriyoruz. Aslında İsveç ve Finlandiya ile gündeme gelmesi daha büyük tartışma olsun istiyoruz. Biz NATO'nun dilinden memnun değiliz, PYD, YPG'nin PKK olduğunu hepiniz biliyorsunuz, inkar etmeyin dedik. ABD'nin resmi yazışmalarında PKK'nın PYD'nin uzantısı olduğunu herkes biliyor. Bizim aklımıza hakaret etmeyin. Bu konuda bizi ikna edemezsiniz diyoruz."

Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile görüştü

 

NATO: Türkiye'nin endişelerini gidermek için çalışıyoruz

 

İsveç ve NATO'dan Türkiye açıklaması

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • MUSTAFA TEZEL 27 Haziran 2022 20:50

    Salih müslim denilen iti siz sınırlarımızdan davul zurnayla törenle geçirdiniz yedikleri lahmacunların parasını bile TÜRK MİLLETİNE ödettiniz şimdi çıkmış isveçi suçlarsınız finlandiyayı suçlarsınız

  • Ali27 Haziran 2022 00:10

    😀icimizdeki fretovu okklilar natocular gibi okknin da hamisi natoculr afise oluyor...tr hic bi sey yapmadan tum dusmanlarinin kjendini acik acik afise etmesine sahit oluyor davostan bu yana...bizi natodan cikarmak icin devletlere atilmis en buyuk kazik f35 projesinden ciskartilmamiz gibi zorlama bi surec yasanack..tr ntodan cikarsa avrupa rusyaya acik hedef haline gelcecek cunku abd de sonbahrda dmeokrastlr gomulecek...btmis bati cokerken biz xaten yukselecegiz...sabirla izle!eyw devm...icerdeki temizlik disardakindan daha gpbuyuk capli olack kac asirlik temizlik olcak

  • Söyleminizde26 Haziran 2022 23:41

    Samimi iseniz bu zirveye katılmamanız gerekiyor, bekleyip görelim :)