E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıTürkiye altın rezervlerini artırmada dünya birincisi---

Türkiye altın rezervlerini artırmada dünya birincisi

Türkiye altın rezervlerini artırmada dünya birincisi
09 Kasım 2019 - 17:59 www.borsagundem.com

Dünya Altın Konseyi raporuna göre Türkiye üçüncü çeyrekteki 71,4 tonluk altın alımıyla dünyada en fazla altın alan ülke oldu.

WGC'nin üçüncü çeyrek altın talebi raporuna göre, dünya genelinde altına olan talep artmaya devam ederken, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), dünya merkez bankaları arasında 3'üncü çeyrekte en fazla altın alan merkez bankası oldu.

Türkiye, üçüncü çeyrekte altın rezervlerine 71,4 ton ekleyerek bu alanda birinciliği göğüsledi. Merkez Bankası'nın toplam altın rezervleri 385,5 tona çıktı. Türkiye, ağustosta da 41,8 tonla altın alarak, tarihinin en yüksek miktarlı aylık altın alımını gerçekleştirmişti.

Rusya ve Çin de altın rezervlerini artıyor

Rusya aynı dönemde altın rezervlerini artıran ülkelerde ön sıralarda yer aldı. Bu ülke toplam altın rezervlerini 34,9 ton artarak 2 bin 241,9 ton seviyesine yükseltti.

Bir süredir rezervlerini çeşitlendirmek adına dolar varlıklarını azaltan Rusya Merkez Bankası'nın altın rezervlerinin toplam rezervler içindeki payı yüzde 20'ye yükseldi. Bankanın altın rezervlerinin dolar karşılığı yaklaşık 100 milyar Dolar seviyesinde hesaplandı.

Altın rezervlerini artıran bir diğer ülke de Çin olurken, bu ülke üçüncü çeyrekte 21,8 tonluk altın alımı gerçekleştirdi.

Altın fonları rekor kırmaya devam ediyor

Altın bazlı yatırım fonları (ETF), söz konusu çeyrekte 258,2 ton altın alarak, portföyündeki altın miktarını rekor seviye olan 2 bin 855,3 tona yükseltti.

Son dört yılda miktar bazlı en yüksek artışın sağlandığı üçüncü çeyrekteki altın talebinde merkez bankalarının genişleyici para politikası önemli rol oynadı.

Söz konusu çeyrekte Kuzey Amerikalı fonların ellerindeki altın miktarı 184,9 ton artış kaydetti. Üçüncü çeyrekteki altın alım miktarının yüzde 71,6'sına denk gelen bu alım, ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz indirimleriyle yakından ilgili olarak değerlendirildi.

Avrupalı fonlar, üçüncü çeyrekte 55,8 tonluk alım yaparken, Asya fonları rezervlerini bu dönemde 14,3 ton artırdı.

Merkez bankaları altın almaya devam ediyor

WGC'nin verilerine göre merkez bankaları altın talebindeki artışta kritik rol oynamaya devam ediyor. Bu yılın üçüncü çeyreğinde merkez bankalarının altın rezervlerinde 156,2 tonluk bir artış yaşandı. Yıl başından bugüne kadar toplamda 547,5 tonluk altın alımı yapıldı. Rapora göre son dönemde altın rezervlerini artıran merkez bankalarının başını Türkiye, Rusya ve Çin'in çekiyor.

Altın arzı üçüncü çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4'lük artışla 1222,3 tona çıktı. Bu durum geri dönüşümde yaşanan yüzde 10'luk artıştan kaynaklandı.

Madenlerdeki altın üretimi 2018'in üçüncü çeyreğinde 883,3 ton iken, bu yılın üçücü çeyreğinde yüzde 1'lik düşüşle 877,8 tona geriledi.

Yılbaşından bu yana geri dönüşümden kazanılan altın miktarı da 963,1 tona ulaştı.

Rapora göre jeopolitik riskler, altın fiyatlarını yukarı yönlü desteklemeye devam etti. Altının ons fiyatı için 1.500 dolar önemli bir seviye haline geldi. Küresel ekonomideki yavaşlama beklentisi ile ticaret savaşlarının ortaya çıkardığı belirsizlikler risk iştahını azalttı ve altındaki trende destek verdi.

Raporun ele aldığı dönemde yaklaşık 17 trilyon dolar seviyesine çıkan negatif getirili tahviller de altını yatırımcılar açısından cazip bir yatırım aracı haline getirdi.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (5)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • AAA10 Kasım 2019 01:44

  Aşağıdaki yorumlara bakımda altin için iyi bir haber yok . Çok iyi yorumculardir. Tam tersini yapiyom sürekli kazanıyom. Bu bir yatırım tavsiyesi değildir. Uyma zarar edersin.😊

 • BORSACI 09 Kasım 2019 21:03

  ALTIN SADECE TÜRKİYE PİYASALARINDA İŞLEM GÖRMÜYOR DÜNYA PİYASALARI ALTININ FİYATINI BELİRLİYOR GEÇERLİ FİYAT ONSDUR .ŞU ANDA FİYAT ZİRVEDE GEÇMİŞTE ONS 1200 LERDE İDİ ŞİMDİ 1480 LERDE YANİ ZİRVEDE SAYILIR TEKRAR SERT DÜŞÜŞE GİRDİ ONS FİYATI 1300 LERE GELEBİLİR.AYRICA ARAMKO ÇOK YÜKLÜ MİKTARDA HALKA ARZ EDİLİYOR YATIRIMCININ EN RAHAT ÇIKACAGI YER ALTINDIR .DÜŞEN BIÇAK TUTULMAZ SÖZÜ BOŞUNA SÖYLENMEMİŞDİR ALIM İÇİN ERKEN BEKLEMEDE KALINMALI.

 • Aloo10 Kasım 2019 01:33

  Haramko ile ne alaka kardeş

 • Vatandaş 09 Kasım 2019 19:50

  Altında düzeltme hareketi başladı, ilk etapta ons 1400 $ lı seviyelere inecek.

 • Tam komedi09 Kasım 2019 19:25

  Türkiye: 564,8 ton altını olduğu idda ediliyordu ! Hala halk böyle biliyor