E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemTürkiye Akdeniz'e deniz üssü kuruyor---

Türkiye Akdeniz'e deniz üssü kuruyor

Türkiye Akdeniz'e deniz üssü kuruyor
23 Ekim 2021 - 09:19 www.borsagundem.com

Türkiye'nin KKTC kıyılarına inşa etmeye hazırlandığı deniz üssü ile Doğu Akdeniz'deki sondaj gemilerine hızlı bir şekilde destek sağlaması hedefleniyor. Söz konusu üs ile birlikte, donanma Doğu Akdeniz'in kalbine inmiş olacak.

Türkiye, Doğu Akdeniz'deki sondaj gemilerine eşlik eden savaş gemilerinin bölgeye hızlı intikalini sağlamak için KKTC'ye deniz üssü inşa edecek. Üssün Karpaz Yarımadası'nın kuzeyine, yani KKTC'nin Türkiye'ye bakan kıyılarına inşa edileceği belirtiliyor. Müstafi Tümamiral Cihat Yaycı, donanmanın bu üs sayesinde Doğu Akdeniz'in kalbinde bulunacağını söyledi.

Yunanistan, Fransa ve Kıbrıs Rum Kesimi'nin Doğu Akdeniz'deki hukuk dışı adımlarına KKTC'den stratejik bir karşılık geldi. KKTC, Karpaz Yarımadası'nın kuzeyinde devasa bir deniz üssü yapılması için arazi tahsis etti. Askeri üs için saha çalışmalarına başlandı.

Geçitkale Havaalanı'nı İHA/SİHA'ların kullanımına da açarak Doğu Akdeniz'de stratejik bir adım atan KKTC'den hakimiyeti pekiştirecek hamle daha geldi. KKTC Bakanlar Kurulu, Dipkarpaz Zafer Burnu'ndaki 108 dönümlük araziyi askeri kullanım amacıyla 30 yıllığına KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı'na verdi.

KULLANIM HAKKI 99 YILA KADAR ÇIKABİLECEK

Arazi, Vakıflar İdaresi'ne ait olduğu için hukuken devredilmedi ancak önümüzdeki süreçte kullanım hakkının KKTC Meclisi'nin kararı ile 99 yıla çıkarılabileceği belirtildi. KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı'nın kurduğu üs Türk Donanmasına da hizmet verecek. Tahsis edilen alana üs kurulması için çalışmalar da başladı. Askeri bir heyet arazinin uygunluğunu analiz etmek için bölgede incelemelerde bulundu.

Üssün 2,5 yıla kadar tamamlanıp hizmete girebileceği ifade ediliyor. Söz konusu üssün faaliyete geçmesiyle, Doğu Akdeniz'deki sondaj faaliyetlerine eşlik eden savaş gemileri olası tacizlere daha hızlı cevap verebilecek. Ayrıca bölgede görev yapan gemilerin bakım-onarım-ikmal desteği de yine bu üs üzerinden sağlanacak.

"EGEMEN ÜS OLMALI"

Kıbrıs'ın Doğu Akdeniz'de uçak gemisi niteliğinde olduğunu savunan Yaycı, "Kıbrıs adası Süveyş Kanalı'nı, Ortadoğu'nun Akdeniz yüzünü kontrol eden aynı zamanda Bakü Tiflis Ceyhan Boru hattı çıkışından petrol akışını kontrol eden çok önemli bir konumda" dedi.

Yaycı Kıbrıs'taki üssün egemen üs statüsünde olması gerektiğinin altını çizerek, "Bu üsler Türkiye'nin toprağı sayılmalı. Bu üs toprakları içinde Türkiye Cumhuriyeti'nin kanunları geçerli olmalı ve bayrağı asılı olmalıdır. Egemen üs demek, bir takım haklarımızın o üs sınırları içinde kullanılması demektir." ifadelerini kullandı.

"YENİ BİR SET ÇEKECEK"

KKTC'de bir deniz üssü projesinin yıllardır gündemde olduğuna dikkat çeken müstafi Tümamiral Cihat Yaycı, "Bu üs yapılanması Türksüz bir Kıbrıs, Türkiye'siz bir Doğu Akdeniz hayallerinin önüne yeni bir set çekecek" dedi. Kıbrıs'ın ABD başta olmak üzere, İngiltere, Rusya, Çin gibi ülkelerin markajında olduğunu belirten Yaycı, "Bizim atalarımız bu adanın ne kadar kıymetli olduğunu 600 yıl önce tespit etti. Bugün Yunanistan, İsrail, İngiltere, Rusya, ABD, Çin adada konuşlanmak istiyorsa, Türkiye zaten haydi haydi çok daha konuşlanmalı" dedi.

Kıbrıs'taki askeri gücün Türkiye'nin gücüne güç katacağını söyleyen Yaycı, şunları kaydetti:

Bir kesim var, Kıbrıs'taki askeri varlığımızı güçlendirmemizi istemiyor. Ve 'Kıbrıs bize çok yakın üs kurmaya gerek yok diyorlar. Bilinmeli ki, KKTC'de deniz üssü çalışmaları çok eski yıllara dayanıyor. Bu Doğu Akdeniz'le, Kıbrıs'la ilgilenen herkesin çok önem verdiği bir konu, ben de görevdeyken bu konuda çalışmalarım olmuştu. Gazimağusa'ya 35-40 kilometre uzaklıktaki İskele Boğazı çevresinde sürdürülen bir başka çalışma var. Şimdi de Dikkarpaz Burnu'ndaki üs gündeme geldi. Bu iki bölge son derece stratejik öneme sahip. Karpaz Burnu'nda 30 dönümlük bir alanın daha alınması söz konusu. Adanın kuzey ve güney yüzlerine bakan noktalarda üslerin olması çok kritik bir hamledir.

RUM KESİMİ RAHATSIZ OLDU

KKTC'nin adımı hem Yunanistan'da hem de Rum Kesimi'nde büyük rahatsızlık yarattı. Rum ve Yunan basını bölgede Hristiyan dünyası için çok önemli olan Apostolos Andreas Manastırı ve eserlerin bulunduğunu iddia ederek projenin önlenmesi çağrısı yaptı. Kararın Rum Kesimi'nin egemenlik haklarına saldığı olduğu iddiasına yer verildi. Atina ve Rum Kesimi'nin konuyu Avrupa Birliği Dış İlişkiler Konseyi'nin gündemine sokmak için girişim başlattı.

Türkiye’nin hangi ülkelerde askeri üssü var?

Yunanistan adaları ABD üssü yapacak

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (16)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • ALİ HAYDAR YEZİDSEVMEZ24 Ekim 2021 12:05

  Bence Rusya dan 5 tane S 500 daha alınmalı bir tanesi de K.Kıbrıs a yerleştirilmelidir.biri tanesi eğe ye bir tanesi  trakya ya bir tanesi suriye sınırı na.bir tanesi de akdeniz e konuçlandırılmadır.

 • cahil profesör24 Ekim 2021 18:15

  koçuk benim,'' konuçlandırma'' değil, doğrusu ''konuşlandırma''dır. 

 • ALİ HAYDAR TANRIKULU23 Ekim 2021 17:34

  Rum kesimi neden rahatsız oluyorsun babanızın malımı burası.

 • Hehe23 Ekim 2021 15:31

  Ama oyle baslik olmazki ab ve abd tir tir titriyor diye yirtinsanizda malum canlilar gaza gelse

 • Bir yorum24 Ekim 2021 01:17

  Allah ın hödüğü  iki lafı bir araya getirmekten aciz!  İlber i Dilber in kuyruğuna yapışıp paçayı kurtaracak güya.  

 • Hehe23 Ekim 2021 20:29

  Seni ilber hocaya havale ediyom cahillere o bakiyor Siran ne zaman gelirse artik ölusu olan bir gun senin gibi mali olan hic durmasin zaten

 • Bir yorum23 Ekim 2021 17:28

  Ne oldu lan kırık?  Öyle bir başlık olmazmış!  Kaşındı mı bir yerlerin?  

 • Bir yorum23 Ekim 2021 13:41

  Çok güzel  Türk Ordusu güçlendikçe  bazı itler ne yapacağını şaşırıyor.  s400 lere İha siha diha  olmadık laflar eden bu itlere  yeni sürprizlerimiz olacak. 

 • Usa23 Ekim 2021 12:37

  Aman ha doğalgaz falan aramayın, her bulduk dediğinizde zammı yerleştirdiniz

 • AHMET ÖZBİR23 Ekim 2021 13:32

  "Usa"nın Fetoş'u geberseniz de TÜRK'ÜN YİĞİTLERİ GAZ'I BULACAK, vatan evlatları gülecek, ucuz ve de benim gazım böyle olur deyip şahlanacak.

 • AHMET ÖZBİR23 Ekim 2021 12:07

  AKDENİZ, KARADENİZ, EGE HER YERDE TÜRK'ÜN ÜSSÜ OLACAK KAHPELER KAÇACAK DELİK ARAYACAK. Bilhassa Yunan gavuru adımlarını dikkatli atsın, bu sefer DALARSAK BÜTÜN YUNAN ADALARINA ELKOYACAĞIZ, güvendikleri DOSTLARINI da TOZ-DUMAN EDECEĞİZ İNŞALLAH.

 • Adam 23 Ekim 2021 23:14

  Nasi bi yalakaain sen ozbir hwr haberin altinda

 • Hehe23 Ekim 2021 15:33

  Bu gazi 23 e de sakla bakalim gazoz gibi kalinca napcaniz

 • ASTOR23 Ekim 2021 10:37

  köprüyü bile kendi parasıyla yapamayan üssü nasıl yapacak . ha amerika yapar biz yaptık derler o başka.

 • Metin23 Ekim 2021 15:23

  Sanada cehapeye takiyim

 • Bir yorum23 Ekim 2021 15:20

  Yap İşlet  Devret metodu  Türkiye yi 50 yıl ileri götürmüştür.  Ama bunlar anlamaz!  Saçma sapan ne idüğü  belirsiz zırvalar ile itiraz ederler.  Soytarılar şehir hastanelerine olmadık laflar ettiler Kendileri ne yapsa beğenirsin  Tam teşekküllü sahra hastanesi diye bir garabet 8-10 çadır içine 2 yatak atınca hastane oluyormuş!  yahu siz mi çok aptalsınız milleti  kandırabildiğinizi  sanacak  kadar akıldaneleriniz mi çok sersem?  Yani bunların millete layık görükleri bu!  Afrika tarzı kamp vb. bir şey. Ahlaksız yalancılar.