Türkçe bilmediği için TÜİK anketine cevap vermeyen kadına ceza

11 Temmuz 2019 22:57
Türkçe bilmediği için TÜİK anketine cevap vermeyen kadına ceza

Batman’da yaşayan Tenzire Çetin’e TÜİK’in anketörlerine Türkçe cevap vermediği için bin 55 liralık idari para cezası makbuzu gönderildi. Tenzire Çetin, Türkçe bilmediği için soruları yanıtlayamadığını ve bu yüzden ceza aldığını söyledi

Batman Son Söz Gazetesi’nde yer alan habere göre, anketörler aracılığı ile sahada çalışma yürüten Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Siirt Bölge Müdürlüğü 2015 yılında Batmanlı Tenzire Çetin’e Türkçe sorular sordu. Habere göre, Türkçe bilmeyen ve okuma ve yazması olmayan Çetin, sorulara yanıt vermek istemediğini ifade etti.

Yaşanan durumun ardından geçtiğimiz hafta 6 çocuk annesi Tenzire Çetin’in evine Vergi Dairesinden ceza makbuzu geldi. Çetin, Siirt TÜİK Bölge Müdürlüğü Ekiplerince bütçe anketine katılmadığından ötürü kabahatler kanunu kapsamında bin 55 TL idari para cezasına çarptırıldığını öğrendi.

Konuya ilişkin TÜİK Siirt Bölge Müdürlü yetkilileri, “TÜİK anketörlerimiz, saha araştırmalarında evlere giderler. Ölüm, hastalık, evde olunmaması durumu hariç, ankete katılım zorunludur. Ankete katılmaması durumunda vatandaşın evine mahkemeden tebligat gider. 7 iş günü içinde o tebligata yanıt vermesi gerekiyor. Tebligata da yanıt vermemiş ise mahkemece Anket Kanunu kapsamında cezaya çarptırılır” ifadesini kullandı.

Yorumlar

 • ferhat yilmaz 13 Temmuz 2019 12:00

  Her turlu sektorlerde suriyeliler icin arapca secenekler var ornegin musteri hizmetini aradiginiz vakit turkcell disinda kurtce musteri hizmeti yok ama suriyeliler geldi die arapca musteri hizmetleri yetmezken onlara ozel tarifeler cikardilar turkiye farkli dilleri konuk eden bir ulke onun icin bolgeleredeki yogunluga gore calisanlarin dil bilmesi zorunlu hale gelmesi lazim yoksa irkci insanlar tarafindan boyle cezaya carpitilirir oraya giden memur bunu belirtebilir turkce bilmedigi icin veya o bolgedeki turkce kurtce bilen birisinden yardim isteyebilir

  Yanıtla >
  Katılmıyorum Katılıyorum
  % 0% 100
 • Vatansever 12 Temmuz 2019 05:53

  Siz o kadının Türkçe öğrenmesi için okulmu götürdünüz hastanene yaptınız Suriyelileri düşündüğün kadar kendi vatandaşını düşünseler Türkçe bilmeyen kalmazdı yıllardan beri güneydoğuyu sırf insanları Kürt oldukları için dışlandı sadece seçimden seçime gelip merhaba dediniz okul var öğretmen yok hastane var doktor yok güzelim ülkenin şehirlerini sırf insanları Kürt diye memurlar için sürgün yeri olarak gönderdiniz şimdi Suriyeli insanlara yaptığınız yardımları bu insanlara yapsak ne gençlerimiz yok olur nede cahil insan kalır

  Yanıtla >
  Katılmıyorum Katılıyorum
  % 50% 50
  • BİR DOST 12 Temmuz 2019 14:41

   Ben de bir Kürt olarak, hangi Kürt Kürt olduğundan ayrım görmüş örnek verseniz de kamuoyuda aydınlansa. Sloğan atarak konuşmak ABD tarzıdır, çünkü  vatandaşları ABD'li değil ve tarihleri yoktur. ABD li İnsanları sloganlarla kandırmak kolaydır çünkü hiç  bir şey çok ta önemli değildir. Bahsettiğiniz problemler İnsanların kürt olduklarından değil o bölgede terör diye bir problem olduğundandır.


   Katılmıyorum Katılıyorum
   % 50% 50
 • erol g. 12 Temmuz 2019 04:48

  YILLAR ÖNCE TÜİK'TEN HAZİRAN AYINDA ANKET YAPILACAĞINA DAİR MEKTUP GELMİŞTİ EMEKLİ MAAŞI ALDIĞIM BANKAYA 3 TL ÖDEYEREK EMEKLİ MAAŞIMIN MİKTARINI GÖSTEREN YAZILI BELGE ALIP MEMURUN GELMESİNİ BEKLEMEYE BAŞLADIM MEMUR GELMEYİNCE HAZİRAN AYI SON GÜNLERİNDEN BİRİNDE BİZZAT TÜİK'E GİDİP MÜRACAAT EDEREK MEMURUN ANKET YAPMAYA GELMESİNİ GÜNLERDİR BEKLEDİĞİMİ ANCAK GELMEDİĞİNİ BİLDİRMİŞTİM (Memur yıllık izine ayrılmış)

  Yanıtla >
  Katılmıyorum Katılıyorum
  % 0% 100
 • BİR DOST 11 Temmuz 2019 23:44

  Türkçe bilmiyorum diye ankete katılma, sonra ceza yazıldı diye tüiki mahkemeye ver. Basın açıklaması yap.

  Yanıtla >
  Katılmıyorum Katılıyorum
  % 72% 28

E-bültenimize abone olarak en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.