E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemTürk şirketlerin dev projeleri yankı uyandırdı---

Türk şirketlerin dev projeleri yankı uyandırdı

Türk şirketlerin dev projeleri yankı uyandırdı
25 Ağustos 2019 - 09:06 www.borsagundem.com

Dünyanın en büyük müteahhitleri sıralamasında ikinci sırayı koruyan Türk şirketlerin başarısı dev projeler ile sürdü.

Uluslararası inşaat sektörü dergisi ENR'nin (Engineering News Record), müteahhitlerin bir önceki yılda ülkeleri dışındaki faaliyetlerinden elde ettikleri gelirleri esas alarak yayımladığı “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi” listesi ekonomi çevrelerinde ilgi uyandırdı. Küresel ve ulusal ekonomideki kırılganlıklara rağmen Türkiye’den listeye giren 44 firmanın 40’ı, listedeki ilk 10 Türk müteahhitlik firmasının ise tamamı Türkiye Müteahhitler Birliği üyelerinden oluştu. Söz konusu ilk 10 firma sırasıyla Rönesans, Limak, Tekfen, TAV, Yapı Merkezi, Ant Yapı, Enka, Alarko, Gama ve Çalık Enerji oldu.

KUVEYT HAVALİMANI'NI TÜRKLER İNŞA EDİYOR

Türkiye listesinde Rönesans’ı, dünya sıralamasında 67'nci sırada yer alan Limak izliyor. Şirket son olarak bir Türk müteahhitlik firması tarafından kazanılan en büyük kontrat bedeline sahip olduğu ifade edilen Kuveyt Uluslararası Havalimanı Terminal II Projesi’ni sürdürüyor. İlk etapta 13 milyon yolcu kapasiteli olarak inşa edilecek olan yeni terminal binası’nın kapasitesi, 25 milyona kadar çıkarılabilecek.

KATAR OTOYOLUNA TEKFEN İMZASI

ENR listesinde önceki yıla oranla önemli bir atılımla 69'uncu sıraya yükselen TEKFEN’in Katar’da üstlendiği Al Khor Otoyol Projesi, sözleşme bedeli itibarıyla şirketin bugüne kadarki en büyük taahhüt işini oluşturdu. ENR’ın dünya listesinde 118'nci sırada yer alan Gama, son dönemde Bahreyn’in en önemli projelerinden birini yürütüyor. Devam eden Kombine Çevrim Doğalgaz Santrali Projesi tamamlandığında tesisin ülkenin en büyük ve bölgenin en verimli güç santrali olması hedefleniyor.

MOSKOVA'NIN YAŞAM MERKEZİNİ ANT YAPIYOR

Ant Yapı’nın üstlendiği Capital Towers Projesi, Moskova Nehri ile tarihi Krasnopresnenskaya Parkı’nın arasında bulunan 233 bin metrekare büyüklüğe sahip çok fonksiyonlu bir yaşam kompleksi. Ant Yapı, dünya sıralamasında ise 87'nci sırada yer alıyor. ENR’ın sıralamasında 119'ncu olan Çalık Enerji ise Türkmenistan’da sürdürdüğü Mary-3 Kombine Çevrim Elektrik Santrali Projesi ile öne çıkıyor. Proje 2018 yılında devreye alınmış en büyük Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali ve Orta Asya’da tek fazda tamamlanan en büyük Elektrik Santrali olma iddiasını taşıyor.

TİCARETİN KALBİ ENKA'YLA ATACAK

ENR’ın listesinde 92. sırada yer alan ENKA'nın, Moskova’da gerçekleştirdiği ticaret merkezi Kaşirskaya Plaza Projesi 196 bin metrekarelik bir alanı kaplayan entegre bir kompleks olma özelliğine sahip. Dünya sıralamasında 105. sırada yer alan Alarko’nun yine listede bulunan Makyol ile birlikte Kazakistan'da üstlenmiş olduğu Büyük Alma-Ata Çevre Yolu Yapımı ve İşletilmesi Kamu-Özel Ortaklığı Projesi dikkat çekiyor. Projenin inşaat yapım süresi 50 ay, işletme süresi ise 15 yıl 10 ay, sözleşme bedeli 1,6 milyar dolar.

Rönesans'ın Aşkabat tesisinin benzeri yok

Türkiye listesindeki liderliğini bu yıl da koruyan ve Avrupa’nın en büyükleri arasında 9'uncu, dünya sıralamasında ise 33'üncü sırada yer alan Rönesans’ın uluslararası projeleri arasında Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta yürüttüğü Doğalgazdan Benzin Üretim Tesisi Projesi dikkat çekiyor. Alanında en büyük olma iddiası taşıyan tesis tamamlandığında günlük ortalama bin 800 ton, yıllık ise ortalama 600 bin ton benzin ile 100 bin ton LNG (sıvılaştırılmış doğalgaz) üretim kapasitesine ulaşılacak.

Morogoro en hızlı demiryolu olacak

Darüsselam Morogoro Projesi

Yapı Merkezi’nin çeşitli uluslar arası projeleri arasında Doğu Afrika'da inşa edilen en hızlı demiryolu hattı olması hedeflenen Darüsselam Morogoro Projesi dikkat çekiyor. Geçtiğimiz günlerde ilk deneme sürüşü Tanzanya Ulaştırma Bakanı’nın katılımıyla gerçekleşen projede inşa edilen hat ülke için büyük öneme sahip. Yapı Merkezi, ENR’ın dünya sıralamasında 77'nci sırada yer alıyor. (Yeni Şafak)

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (8)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Deli25 Ağustos 2019 23:55

  Ekgyo ne yer ne içer

 • gokhan temiz25 Ağustos 2019 23:38

  bende basliga kandim haber yine fos cikti yol yapmislar bina yapmislar oda o binalarda kullanilan malzemeler bile bizim degil cunku bizde teknoloji urunu yok cok gulunc bir baslik olmus

 • Cakin3525 Ağustos 2019 16:19

  Trişkadan nağmeler

 • : )25 Ağustos 2019 10:22

  otoyol inşa edip, 1 otomobil yaamıyor..havalımanı yaypıp bir uçak yapamıyor..demir yolu yapıp tren üretemiyor... taş taşımayı iyi biliyoruz

 • Mustafa yasar25 Ağustos 2019 22:34

  Bu yıl yerli oto protyp sürülecek cumhur baskani tarafindan.

 • mehmet25 Ağustos 2019 18:12

  inşaat konusunda ustayız demek ki.. köprü ve depreme dayanıklı yapılar hususunda japonlar önde geliyor. araba üretiminde  alamanlar lider. normeldir

 • ...25 Ağustos 2019 16:50

  Zeki bir bir insan olsaydın yol ile arabanın, havaalanı ile uçağın, demiryolu ile trenin birbirinden farklı sektörler olduğunu anlayabilirdin.

 • South Park 25 Ağustos 2019 10:29

  Son derece haklı bir tespit.