E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıTürk Lirası ve gelişen piyasalar farklı yönde hareket etti---

Türk Lirası ve gelişen piyasalar farklı yönde hareket etti

Türk Lirası ve gelişen piyasalar farklı yönde hareket etti
12 Aralık 2019 - 13:38 www.borsagundem.com

Türk Lirası ile gelişen piyasalar ilişkisinde 1999'dan beri bu kadar derin bir ayrışma yaşanmamıştı.

Londra'daki TD Securities'de Gelişen Piyasalar Direktörü Cristian Maggio'nun görüşüne göre gelişen piyasalarla Lira arasındaki ayrışmada iç ve dış faktörlerin etkili olduğunu, Lira'nın kendine has etkilerle bu performansının devam edeceğini belirtti.

Maggio aynı zamanda, "jeopolitik gerilimler ve S400 alımına bağlı olarak politik tansiyonun artmasının Türkiye için spesifik risk oluşturdu ve para birimi gelişen piyasalardan ayrıştı" dedi.

Diğer gelişen ülke piyasaları bu dönemde küresel gelişmelerle hareket etti. ABD - Çin ticaret savaşı büyümeyi baskı altına alırken doların kalıcı olarak güçlenmesine katkıda bulundu. Merkez Bankaları'nın büyümeyi canlandırmak için faiz indirimleri etkisiz kalırken genişlemeci politikaların da sınırlarına ulaşıldı.

Geçen yılki türbülansın ardından Türk yetkililer kurdaki dalgalanmaya karşı likiditeyi sıkılaştırmak gibi bazı adımlar atmıştı. Lira Merkez Bankası'nın bu yıl son 3 toplantıdaki 1000 baz puanlık faiz indirimine rağmen Haziran ayından beri dar bantta hareket ediyor. (BloombergHT)

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • vatandas12 Aralık 2019 14:05

    b s g...tl dunyanin en ucuz parasi...bunu bizim beyinsiz vatandasa dolar kitleyenler de gayet iyi biliyor:)