E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaTeknik AnalizTürk Hava Yolları teknik analizi---

Türk Hava Yolları teknik analizi

Türk Hava Yolları teknik analizi
09 Mart 2017 - 08:42 www.borsagundem.com

Marbaş Menkul Değerler, Türk Hava Yolları için teknik analizde bulundu


Not: Görselin üzerine tıkladığınızda görüntü büyüyecektir.

THY

THY teknik anlamda uzun vadeli grafiklerde dalga yapısını özetleyerek çalışmamıza başlayalım.İki olasılık içerisinde hareket ettiğimizi düşünmekteyiz.1.Olasılık olumlu olan 2010 yılında 4.49 ile gerçekleştirilen tepe birinci ana dalga tepesi olarak 5 dalgadan oluşan bir hareketi göstermekte.Sonrasında ikinci dalga ve ardından 3.ana dalga başlamış.Eğer senet ana 3.dalga yapısı içerisinde ikinci dalgayı yapıyorsa geri çekilmelerde birinci şartımız %61.8 desteğimiz olan 5.07 lerin altına kaçmıyacak.İkinci şartımız ise 4.49 tepesi olan ana birinci dalganın altına kesinlikle inmeyecek. Eğer bu seviyelerde yatay hareketini devam ettirebilip güç toplayabilirse yukarı doğru ana üçüncü dalga hareketini görme ihtimalimiz yüksek olacaktır.Ancak elliot der ki %50 fibo desteği olan 6.11 lerin altına inerse bu hissenin kuvveti azalmış demektir ve kesinlikle bu seviyeye de STOP koymak gerekir.Eğer %61.8 desteği ve Ana birinci dalga tepesi olan 4.49 ların altına inersek o zaman ödalga sayımı değişecek ve ana 1.dalga tepesi A dalgası ana 2.dalga dibi B dalgası Ana 3.1.5 dalga tepesi de C dalgasını oluşturacaktır.Son yaşanan düşüş dalgası ise aşağı doğru A dalgası olarak etiketlenecek ve yukarı doğru başlayacak tepki dalgası B olarak gelişecektir.Ardından tekrar aşağı doğru hareket yaşanacaktır.Bu yüzden burası çok ama çok önemli 1.dalga olarak etiketlediğimiz sarı yatay çizginin altına inmemeliyiz.Turuncu çizgiyle gösterdiğimiz trend çizgisi de hissenin önünde önemli bir direnç olarak durmaktadır.Fiyatların bir türlü bu seviyenin üzerine çıkamadığını görmektesiniz.5.75 lerden geçen bu direnç seviyesini de önemsiyoruz.5.07 lerden geçen %61.8 desteği oldukça önemli destek seviyesidir.Bu tür önemli şirket hisselerinde %61.8 geri çekilme seviyesini dikkate almak gerekmektedir.Bu tarz bir örneğin aynısını Halkbank grafiğinde görmüştük.4.92 lerden geçen (yeşil) hareketli ortalama desteğini de çok önemli bulduğumuzu vurgulamak istiyoruz.

Not: Görselin üzerine tıkladığınızda görüntü büyüyecektir.

THY

Kısa vadeli grafiklerimizi incelediğimizde düşüş kanalının (turuncu) daha önce yukarı kırıldığına şahit olmuştuk.Ancak hisse bir türlü kuvvetlenemeyip kanal hedefine doğru hareket etme isteğinde olamadı.Bu hareket tarzında olumsuz bilanço beklentilerinin etkisi yüksek oranda olduğunu düşünmekteyiz. Bankacılık sktörü hisseleri bir sonraki 3.dalga hedefine ulaşmışken THY hala geride kalan hedef seviyelerinde zayıf bir görüntü çizmektedir.Geçtiğimiz yıllarda bütün borsa düşerken bu hissenin kuvvetli olduğu günleri hatırlatmak isteriz.2016 yılında yuriçinde ve yurtdışında yaşanan terör olayları,turizmin zayıflaması,finansal gider ve petrol fiyatlarına çok fazla bağlı olan bu şirket için hem faizlerin hem dövizin hemde petrol fiyatlarının yükselmesi yaşanan zayıflığın öncü sebepleri olmuşlardır.

Not: Görselin üzerine tıkladığınızda görüntü büyüyecektir.

Son dönemde 5.80 seviyesinin geçilemediğini ve bu bölgede önemli bir direnç oluşturduğunu gözlemledik.Yeşil çizgilerle kısa vadede oluşan düşüş trendini görmektesiniz.Bu trend yukarı doğru geçilmeden yükseliş hareketi başlamayacaktır.Aynı zamanda kısa vadede geçmişte oluşan düşüşe tepki amaçlı oluşan yükseliş kanalını (kırmızı) görüyoruz.5.54 lerden geçen bu desteğin aşağı kırılması halinde 1 Aralık tarihinden bu yana devam eden tepki yükselişi yerini düşüş dalgalarına bırakacaktır.Geri çekilmelerde 5.52,5.33 ve 5.18 destek seviyeleri tepki için değerlendirilecektir.

Tüm Analizler ve Sektör Raporları için: http://www.marbas.com.tr/sektorraporlari 

UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ie risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu rapor sadece bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. MARBAŞ Menkul Değerler A.Ş. ve personeli bu rapordaki bilgilerin eksikliğinden veya yanlışlığından dolayı hiçbir şart altında sorumlu tutulamaz.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Son Değer: 11,87
En Yüksek: 12,15
En Düşük: 11,83
Değişim -0,75 %
FK: 0,00
PD / DD: 0,49
İşlem Hacmi 284.636.370
Toplam Adet: 23.694.439
Ağırlıklı Ort.: 12,01
ETİKETLER :
YORUMLAR (4)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)