E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemTürk düşmanı hain Araplar iş başında---

Türk düşmanı hain Araplar iş başında

Türk düşmanı hain Araplar iş başında
13 Şubat 2020 - 12:27 www.borsagundem.com

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)’nin, Türkiye karşıtı lobicilik faaliyetleri için dev bir fon ayırdığı ortaya çıktı. BAE, FETÖ terör örgütü ile ilintili platformların da aralarında yer aldığı Türkiye karşıtı kuruluşlara milyonlarca dolar aktarıyor

Son dönemde Türkiye karşıtı lobi faaliyetleri yürüten Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)’nin dünden bugüne ne tür karalama kampanyalarına nasıl destek sağladığına ilişkin Kriter dergisinin Şubat sayısında çarpıcı bir yazı yer aldı.

Gökhan Ereli tarafından kaleme alınan yazıda, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) lobi faaliyetleri ayrıntılarıyla ele alındı. BAE’nin askeri müdahalelerle sağlayamadığı güç ve statüye ulaşmak amacıyla alternatif yol olarak lobicilik faaliyetleri gibi araçları yoğun bir şekilde kullandığı kaydedildi.

İLLEGAL YOLDAN DESTEK

Hükümetler arası lobicilik faaliyetleri BAE’nin Londra ve Washington’daki büyükelçilikleri tarafından yapıldığı vurgulayan Ereli’nin yazısında şu ifadeler yer aldı: “BAE son dönemde Türkiye, Katar ve İran’ın Ortadoğu’daki etki alanlarını doğrudan veya dolaylı olarak sınırlandırmak ve kendisinin Yemen ile Libya’da devam eden angajmanlarına uluslararası kamuoyu desteği oluşturmak amacıyla lobi faaliyetlerini hızlandırmış, medya gruplarını kasıtlı olarak söz konusu ülkelerin aleyhine bilgi üretimi ve yayımı için kullanmaya başlamıştır. Bu bakımdan BAE, Washington çevrelerinde ve Avrupa başkentlerinde lobicilik faaliyetlerini legal ve illegal yollardan finansal gücü ile desteklemekten geri durmamıştır. BAE’nin bu anlamdaki faaliyetleri tek tip olmadığı gibi bunları mümkün kılan ve finansal olarak destekleyen aktörler de çeşitlilik göstermektedir.”

İŞBİRLİĞİ İÇİNDEKİ ABD’Lİ FİRMALAR

ABD özelindeki lobicilik faaliyetlerinin Kongre üyeleri ile gerçekleştirilen görüşmeler, gazeteciler ile yapılan röportajlar ve diğer çeşitli etkinliklerini kapsadığı belirtilen yazıda, BAE’nin ABD’de bir dönem fon aktardığı veyahut halen fon aktarmaya devam ettiği yatırım ve danışmanlık firmaları da şöyle sıralandı:

 

The Harbour Group, The Harper Group, Camstoll Group, FDD (The Foundation of Defense for Democracies), Open Society Foundations, Circinus, Center for American Progress (CAP), Middle East Institute, Project Associates, Center for Strategic and International Services, Aspen Institute, The East and West Institute, Center for New American Security.

MİLYONLARCA POUND FON

Yazıda ayrıca BAE’nin İngiltere’de, akademiden düşünce kuruluşlarına uzanan ve lobicilik faaliyetlerini kapsayan bir ağı bulunduğu ve BAE ile iş birliği olduğu bilinen kuruluşlara milyonlarca pound fon aktardığı kaydedilerek, “BAE’den son 20 yılda 8 milyon pound dolaylarında fon alan University of Exeter Islamic Studies programı örnek verilebilir. Exeter fonlamasının Şarika Emiri Şeyh Sultan bin Muhammed el-Kasımi tarafından yapıldığı bilinmektedir. Bunun yanında, Chatham House kuruluşu 2015-2016’da gerek Muhammed bin Zayid’in ofisinden 99 bin pounda yakın ve gerekse BAE Dışişleri Bakanlığı’ndan 25 bin pounda yakın ayrı ayrı fon almıştır. İngiltere’de Royal United Services Institute (RUSI)’ye ve London School of Economics’in (LSE) Kuveyt ile ilgili bir programına 9 milyon ve 5,8 milyon pound ayrı ayrı olmak üzere BAE fonu sağlandığı tahmin edilmektedir” ifadeleri yer aldı. BAE’nin ABD’de ise 2016-2017’de Ortadoğu bölgesi ile ilgili çalışmalar yürüten bir kuruluş olan Middle East Institute’ın (MEI) üstlenmiş olduğu Katar ve İran karşıtı bir programa 20 milyon dolar aktardığı kaydedildi.

FETÖ İLİNTİLİ PLATFORMLARA DESTEK

BAE’nin ABD’deki lobicilik faaliyetlerinin bir kısmını Türkiye karşıtı kuruluşların desteklenmesi ve eski üst düzey bürokratlardan danışmanlık adı altında lobicilik hizmeti alınmasına ayırdığı belirtilen yazıda, “BAE bu amaçla ABD’de FETÖ terör örgütü ile ilintili platformlara da fonlarla destek sağlamakta ve bu platformlar ile iş birliği içerisinde hareket etmektedir. Özellikle BAE’nin 15 Temmuz 2016 darbe girişimine, Türkiye’nin terörden arananlar listesinde kırmızı kategoride bulunan Muhammed Dahlan aracılığıyla fon aktarmış olması, ABD’de Türkiye karşıtı lobicilik faaliyetlerinde FETÖ terör örgütü ile de iş birliği yapmasını anlaşılabilir kılmaktadır. Nitekim 9 Ekim 2019’da Türkiye sınırında YPG/PKK terör örgütünün bir koridor oluşturmasını engellemek amacıyla Türk Silahlı Kuvvetleri ve Suriye Milli Ordusu’nun başlatmış olduğu Barış Pınarı Harekatı da, BAE’nin ABD’deki lobicilik faaliyetlerine konu olmuştur. Abu Dabi’de bir şubesi bulunan Akin Gump Strauss & Feld LLP şirketi aracılığıyla BAE otoritelerinin Barış Pınarı Harekatı sebebiyle Türkiye’ye yaptırım uygulanması konusunda Kongre üyelerine lobicilik faaliyetlerinde bulundukları ortaya çıkarılmıştır” denildi.

TERÖR ÖRGÜTÜYLE İTTİFAK

BAE’nin Türkiye karşıtlığının katalizörü olarak desteklediği bir diğer platformun Kasım 2017’de Türkçe, İngilizce ve Arapça yayın yapmaya başlayan Londra merkezli Ahval internet sitesi olduğu kaydedilen yazıda şu ifadeler yer aldı: “Ahval sitesine olan BAE desteğinin BAE’ye bağlı The Arab Weekly platformu aracılığıyla sağlandığı belirtilmektedir. 2017’de kurulan Ahval’in başına FETÖ’den aranan firari Yavuz Baydar’ın genel yayın yönetmeni olarak atanması, Ahval ve BAE’nin Türkiye karşıtlığı üzerinden zemin kazanmaya çalıştığını göstermektedir. Ahval sitesinin genel yayın yönetmeni firari Yavuz Baydar’ın kurucularından olduğu bir diğer kuruluş olan Platform 24, George Soros’un sahibi olduğu Open Society Foundations tarafından fonlanmaktadır. Ahval sitesinin İngilizce versiyonunun başına da yine FETÖ ile iltisaklı İlhan Tanır getirilmiştir. BAE, darbe girişiminin başarısızlığa uğratılması aşaması ve sonrasında kendi medya kaynaklarından da asılsız, mesnetsiz ve safsata yığını haberlere yer vermişti. 15 Temmuz 2016 darbe girişimi sırasında Sky News, Al Arabiya gibi BAE’nin medya platformları darbecilerin başarılı olduğunu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ülkeyi terk ettiğini iddia eden safsataları haber yaptılar. Bu sebepten söz konusu platformların amaçlarının ne olduğu aşikardır.”

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (22)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • b.kemancı13 Şubat 2020 16:19

  boyunuz devrilsin garip ve aslan yatağı ülkemizde zaten mert namuslu  insanlar zorluk ve yokluk içinde sonun belli ama dayana dayana yolun sonuna geldik ,sizin gibi türk  düşmanlarına karşı haklarımız haram olsun .rabbim sizi affetmeyecek ...

 • A. A.13 Şubat 2020 16:04

  Arkadaşlar genelleme yapmak doğru değil. Her milletin iyisi var kötüsü var. Bunlar da Arapların kötüleri. Bizim kötümüz olan Fetöcülerle beraberler. Yani bunların ipleri aynı kişinin elinde. Paranın ve İngiltere ve ABD'nin esiri olmuş kişiler. 1. dünya savaşında bize karşı savaşanlar işte bunlar. Biz bu İngiliz mandaları ile savaşırken yanımızda da Araplar vardı. Katar, Medine, Suriye ve Irak bizimle beraverdi. Bilmeyenler baksın Medine kuşatması'na. Şimdi Chp genel başkanı diyorki: "Bunlarla aramız niye bozuk kardeşim." düşünün.

 • Ziya13 Şubat 2020 16:50

  Genelleme yapılmaması gerektiğini senden benden iyi bilir o soytarılar!   Fakat malum meşreplerinden dolayı her durumu provake  etmek karakterleri gereğidir.

 • Paraçar 13 Şubat 2020 15:48

  Ama para onlardaaa

 • Abuzer 13 Şubat 2020 15:09

  Ya biz her sakallıyı hacı her Arabı Müslüman zannedip kardeşimiz diyoruz

 • Hasan13 Şubat 2020 14:11

  Bugün arap turist ve yatırımcı olmazsa ağzımız açlıktan kokar ayağımıza don alamayız.

 • Türkoğlutürk 13 Şubat 2020 17:36

  Sen çalışsan üreten yine elin kötüsüne ihtiyacın kalmaz.

 • Tantana13 Şubat 2020 14:01

  Araplar gardaşımız :))kim diyor haindir diye

 • otostop çeken bedeviler13 Şubat 2020 13:55

  kutup ayısı bir yakalarsa bu bahtlı zengin bedevileri .. muck muck muck muck....daha sonra....hepsi yalovadaki yazlıklarının yakınlarındaki otobanda etek giyip  otostop çekecek. arap karıları evden kovup bunları TÜRK KOCA ARAMAYA GİDECEKLER..zaten birazda öyle gibi duruyorlar... görürseniz bu ibnoları  arabanıza sakın almayın.. DANGER !!!!..

 • : ))13 Şubat 2020 13:49

  2 ay önce Arap kardeşleri ve ümmetçi troller kaybolmuş. Troller, ümmet, islam birliğinden vazgeçmişe görülüyor : ))) dün arapları savunanlar, bugun yedikleri madikden. araplar kaka demeye başladı. çok yakında torller. 

 • mezarci 13 Şubat 2020 13:44

  Allah, Turk,u korusun.

 • Türkoğlutürk 13 Şubat 2020 12:58

  Arabın ve abd nin dostu olan bu vatanın düşmanıdır.

 • Nedim13 Şubat 2020 14:10

  Kırma ergen pvng. senin kimin pi çi , olduğunu  çok iyi biliyoruz 

 • AHMET ÖZBİR13 Şubat 2020 14:09

  TIRIÇKAOĞLU PİÇ'in önde gideni. Kelimelerine dikkat et, sana burada öyle geçirgen kelimeler dizerim ki doğduğuna pişman olursun.

 • Nedim13 Şubat 2020 13:45

  İyi o zaman sırayla önce Amerika ya sonra Araplara, Rusya ya en sonda Çin e savaş açalım Oldu mu?  Gerzeğin önde gideni!  Şu babandan kalma antika fikirleri bırak! Bunları ya cahilliğinden yazıyorsun ya da son derece kötü niyetlisin!  Hayat  öyle 3,5 kelimelik cümlelerle ya da siyahi beyaz renklerle şekillendirebileceğin bir meta değildir. Siyasette öyle!  Bu ergen kafasını bırak artık!  Yoksa cezasını kendin çok çekersin benden söylemesi!  

 • Türkoğlutürk 13 Şubat 2020 13:41

  ABD piçleri beğenmemiş yazdıklarımı. Nede olsa abd ye para kaçıranlara oy vermişlikleri var.

 • AHMET ÖZBİR13 Şubat 2020 13:37

  İSLÂM DÜŞMANI Tırıçkaoğlu benim Şanlı Peygamberim Hz. Muhammed aleyhisselam Arab idi, Arab'ın dostu olan benim düşmanım diyen alçağın, imansızın önde gidenidir. Ne mutlu bizlere ki Müslümanız, Ümmetiz, hem de öyle bir Peygamberin izinde gidenleriz ki, O'NA UYAN SON NEFESTE İMANLA ALLAH'IN HUZURUNA GÖÇER.

 • AHMET ÖZBİR13 Şubat 2020 12:55

  "HÂŞÂ ZULMETMEZ HİÇ, KULLARINA HÜDÂSI! / HERKESİN ÇEKTİĞİ, KENDİ CEZÂSI!" Bunlar İslâm'a yüz çevirdiler, PARA PUTUNA TAPTILAR, USA'nın ajanlığını gönüllü yaptılar, İTİBARLARINI AYAKLAR ALTINA SERDİLER! İşte sonuç ecnebilerin maskarsı YÖNETİCİLER, KÂİNATTA GÜCÜ SIFIR OLANLAR!..

 • Nedim13 Şubat 2020 16:38

  Bu aşağıdaki it için ırkçılık ve nefret suçlarına girdiğinden dolayı savcılara suç duyurusunda  bulunacağım.  Bu et kafalı mankurt    güya Türk müş.  fetonun baş itlerinden olduğuna bahse girerim!  Türk senin kahpe ideolojilerine esir olmaz!  Merhametlidir!  Cesurdur onun bunun itlerine pabuç bırakmaz.

 • x malcolm13 Şubat 2020 14:29

  bi dötlerini yalamadığınz kaldı hain  arapların..

 • TÜRK MİLLETİ13 Şubat 2020 14:16

  kstir le inek.. arap arap ..arabların bi dasanı yalamadığnız kaldı.. PEYGAMBER GİBİ EN BÜYÜK ADAMI  bu işlerdeki küçük emellerine alet etme.. TÜRK EVLADI değilsen  arapsan arapçıysan  git çöllerde araplarla yaşa.. arapların ingilizlerle OSMANLI YI nasıl arkasından vurduklarını bu NECİP MİLLET unutmadı..TÜRK'ÜN TÜRK'DEN BAŞKA DOSTU YOKTUR !!!

 • Mehmet Ali. 13 Şubat 2020 12:44

  Nedense hiç şaşırmadım. Onlar bizi 1000 yıldır şaşırtmıyor zaten. Çünkü işleri hainlik.