E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıTürk çeliğinin önü açıldı---

Türk çeliğinin önü açıldı

Türk çeliğinin önü açıldı
24 Mayıs 2022 - 07:34 www.borsagundem.com

Türkiye’nin rakipleri arasında yer alan Hindistan’ın bu kararının, Türk üreticilerin elini kolaylaştıracağını belirten sektör temsilcileri, hem iç piyasada hem de AB pazarında Türk çeliğinin avantaj yakaladığını vurguladı.

Hindistan, çelik üretiminde maliyetlerin artmasını gerekçe göstererek, kendi iç piyasasındaki fiyatları düşürmek amacıyla çelik ürünleri ihracatında vergi getirdi. Dünya'da Erkan Çakan imzasıyla yer alan habere göre, çelik üretim maliyetlerini düşürebilmek için kömür gibi bazı hammaddelere uygulanan ithalat vergisini de kaldırdı. Hindistan, ihracatta demir cevherine yüzde 45, nihai ürünlere ise yüzde 15 vergi uygulayacak.

Uluslararası piyasanın altında çelik satışı gerçekleştiren Hindistan, bu kararla uluslararası fiyatlarla kendi ürünlerinin fiyatları arasında denge de kurmak istedi. Hindistan’ın vergi kararı ile bu ülke ürünlerinin uluslararası piyasa fiyatlarına yaklaşması, Türk çelik sektöründe olumlu bir gelişme olarak değerlendirildi.

Bu arada Hindistan’ın bazı emtialara yönelik ihracat vergilerini artırmasının ardından, Çin’de demir cevheri vadeli fiyatları yaklaşık %7 yükseldi.

Rusya ve Ukrayna’nın boşluğunu Hindistan doldurmuştu

Konu ile ilgili DÜNYA’ya açıklamada bulunan Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Uğur Dalbeler, kararın Türk çelik ihracatını olumlu etkileyeceğini kaydetti. Dalbeler, şöyle devam etti; “Rusya ve Ukrayna 2020’de çoğunlukla dünyanın en büyük ikinci çelik ithalatçısı olan Avrupa Birliği’ne olmak üzere 46,7 milyon ton ihracat yaptı. Hindistan, Rusya ve Ukrayna’nın sistemin dışına çıkmasıyla Hintli üreticilerin ihracata ağırlık vermesi sonucunda iç piyasada fiyatlar artmış. Hindistan hükümeti de ihracata gümrük vergisi getirerek iç piyasada fiyat artışını durdurmak istedi. Bu durum ise Türk çelik ürünlerinin ihracat pazarında rekabet gücünü artıracak.”

Hindistan çelik ihracatında 7’nci

Türkiye, Hindistan’dan önemli miktarlarda çelik ithal ediyor. Daha düşük düzeyde de olsa bu ülkeye ihracat da yapılıyor. Türkiye, Hindistan’dan 2021 yılının ilk üç ayında yaklaşık 46 ton, bu yılın ilk üç ayında ise yüzde 578 artışla 266 bin ton çelik ithal etti. Özellikle Rusya-Ukrayna savaşının başlamasıyla Türkiye, Hindistan’dan yassı çelik ürün alımına ağırlık verdi. İhracatta Türkiye’nin rekabet ettiği ülkeler arasında yer alan Hindistan, dünya ihracatında 7’nci sırada yer alıyor.

“Türkiye'ye avantaj sağlayacak”

Hindistan’ın aldığı kararı DÜNYA’ya değerlendiren Türkiye Çelik Üreticileri Derneği (TÇÜD) Genel Sekreteri Veysel Yayan da, “Hindistan’dan ithal edilen ürünlere artık daha yüksek bedel ödenecek. Bu karar Hindistan’ın piyasa fiyatlarına yaklaşmasını sağlayacak, aynı zamanda Hint ürünlerine talebi azaltacak. Bu durum bizim iç piyasadaki çelik üreticilerini olumlu etkileyecek. Hem ihracat pazarlarından hem de iç piyasadan talep yerli üreticilere kayacak. AB pazarında da Türk çelik ürünleri avantajlı konuma gelecek. Bu karar sektörümüze olumlu yansıyacak” dedi.

'300 milyon dolar zarar verebilir'

Jindal Steel and Power (JNSP.NS) Genel Müdürü VR Sharma, Reuters’e verdiği demeçte, Hint çelik fi rmalarının çelik ürünlere ihracat vergisi uygulama kararının ardından Avrupa siparişlerini iptal etmek zorunda kalabileceğini ve 300 milyon dolara kadar zarara uğrayabileceğini söyledi.

Japonya'nın ham çelik üretimi azaldı

 

Çin'in ham çelik üretiminde artış

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (7)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Kürşad 24 Mayıs 2022 21:22

  Arkası da açılır, içeride herbir iş durur, hem dışarıya hem içeriye yetecek üretim kapasitesi yok... aslında her sektörde böyleyiz, dışarı satsak içeride kıtlık fahiş fiyat artışları getiriyor.

 • Güzel 24 Mayıs 2022 14:40

  Ufuk yatırım ortaklığı incelemeye deger kağıtlardan

 • Hamido24 Mayıs 2022 23:40

  Deme loo, cin gibisin maşallah

 • Sait24 Mayıs 2022 13:58

  Bizimkiler Rus Ukrayna ya bağlılar ital ettiler vurgun ular iç piyasa üretimi azalttı bu hale düştük

 • ALİ HAYDAR TANRIKULU24 Mayıs 2022 09:34

  bizimkilerde aynısını yapmalıdırlar.

 • Mucise Reis ;)24 Mayıs 2022 09:32

  umarız bu başarılı işler iş insanının devletinkasası kadar 4250 tl alan işçiyede yansır :D emekliyede gelir yansır... yoksa 2 kaha alanı yapıp 5 köprü dikip yine usd ile borçlacak isek yandık :D

 • Hadi24 Mayıs 2022 21:17

  Siz umun biz Ummayız