E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündem'Turizmin başkenti' güvenli tatilde ilk sırada---

'Turizmin başkenti' güvenli tatilde ilk sırada

'Turizmin başkenti' güvenli tatilde ilk sırada
13 Haziran 2020 - 13:44 www.borsagundem.com

Antalya, Kovid-19 ile mücadele sürecinde Sağlıklı Turizm Belgelendirme Programı kapsamında sertifika verilen 16 otelle, ülkede birinci sırada yer alıyor

Türkiye'de, yeni tip korona virüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında hayata geçirilen Sağlıklı Turizm Belgelendirme Programı ile "Güvenli Turizm Sertifikasyonu" alan tesis sayısı her geçen gün artıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı öncülüğünde, Sağlık, Ulaştırma ve Altyapı, İçişleri ile Dışişleri bakanlıklarının katkıları ve tüm sektör paydaşlarının iş birliğiyle başlatılan Sağlıklı Turizm Belgelendirme Programı'na dahil olmak isteyen işletmeler, hijyen ve sosyal mesafe açısından mekanlarını yeniden dizayn etti.

Otel ve restoranlar, 150 noktadaki denetimi esas alan ve salgından uzak tatil, yeme ve içme vaadi sunan sertifikayı almak için başvurularını sürdürüyor.

TURİZMİN BAŞKENTİNDE 16 OTEL SERTİFİKA ALDI
Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansının (TGA) sitesindeki "Konaklama Tesisi Belgelendirme ve Restoran, Kafe Belgelendirme Sorgulama" listesinden derlenen verilere göre, 10 Haziran itibarıyla başvuran 413 işletmeden 57'si belgelendirildi.

Konaklama Tesisi Belgelendirme sorgulamasına göre, 363 otel "güvenli tatil" için başvuru yaptı. Değerlendirmelerin ardından, şu ana kadar 49 otel belgeyi almaya hak kazandı, diğerlerinin ise süreci devam ediyor.

Belge alan otellerden 16'sı dünyanın en önemli turizm destinasyonları arasında yer alan Antalya'da bulunuyor. Antalya'yı 11 otelle İstanbul, 5'er otelle Ankara ve Trabzon, 3 otelle Muğla takip ediyor. Bu kentlerin dışında Bingöl, Tekirdağ, Bursa, Balıkesir, Afyonkarahisar, Sakarya, Konya, Denizli ve Gaziantep'de de sertifika alan birer otel bulunuyor.

Restoran, Kafe Belgelendirme listesine göre ise 10 Haziran itibarıyla 50 işletme başvuruda bulundu. Bu işletmelerden 8'i sertifika almaya hak kazanırken, 42 işletme hakkında da belgelendirme süreci devam ediyor. Sertifika alan işletmelerin 6'sı İstanbul'da yer alıyor. Diğer 2 işletme ise Konya ve Trabzon'da bulunuyor.

"MİSAFİRLERİMİZİ AĞIRLAMAYA HAZIRIZ"
Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı, 15 Haziran'da iç turizmde, yurt dışı uçuşlar başladığında da dış pazarda hareketlilik beklediklerini söyledi.

Güvenli ve sağlıklı hizmet vermek adına gerekli hazırlıkları yaptıklarını anlatan Yağcı, turizm işletmelerinin "Sağlıklı Turizm" belgesi almak için çalışmalarını sürdürdüğünü dile getirdi.

Başvuruların ve belge alan işletme sayısının her geçen gün arttığına işaret eden Yağcı, "Antalya, dünya turizminde önemli bir potansiyele sahip. Dünyanın en önemli turizm destinasyonlarından biri olarak önce iç turizmde, sonra dış turizmde misafirlerimizi ağırlamaya hazırız." dedi. 

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ülkay Atmaca, Antalya'nın 193 ülkeden misafir ağırlayan ve turizmde üst üste rekor kıran bir kent olduğunu belirtti.

Kovid-19 nedeniyle alınan tedbirler konusunda da Antalya'nın aktif rol üstlendiğini vurgulayan Atmaca, "Antalya, turizmde kendisini kanıtlamış bir kent. Sektör ilk aşamadan itibaren her gelişmeyi yakından takip etti, atılması gereken adımları attı. Bugün de Sağlıklı Turizm programında öncü olmayı sürdürüyoruz. Büyük bir çaba harcıyoruz. En kısa zamanda Antalya'daki tüm oteller sertifikasını almış olacaktır." diye konuştu.

Atmaca, sektörün yerli ve yabancı turistlere hizmet vermeye hazır olduğunu kaydetti.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (11)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Tabi ya14 Haziran 2020 08:57

  Kim yandassa belgeyi o almistir net

 • Mucise Reis ;)13 Haziran 2020 23:29

  parayo veren belgeyi alır... yandaş olmayam belgeyi alamaz.. belgeyi alan kişininde rakibi elenir... para varsa incelenemden belge çat diye ayağına gelir. hey aynı dümenler. aynı senaryolar. aynı katakulliler... farklı düşünen varsa yazsın

 • ZELİHA KARAKAŞLI13 Haziran 2020 23:16

  bırakın almanya yı kime vatandaşlarını kime yönlendiriyor ise yönlendirsin hepside gebersinler.gitsinler italya ve ispanya ya anyayı konya yı görsünler.almanya da dostumuz değildir.çok sinsi devletlerdendir.

 • Erhan Bakar13 Haziran 2020 22:19

  Bu ortamda ve şartlarda tatil. Şaşırmış bunlar.

 • Sizin13 Haziran 2020 18:52

  vereceğiniz belgeden ne olur,kim kimin adamı kim bilir?

 • kaktust13 Haziran 2020 17:03

  devlet erkanı steril ortamdan çıkıp ,toplum içine çıkmadan ,halk arasına karışmadan,bende tatil gibi şeyleri aklıma bile getirmem.TBMM de bile halkın ziyareti yasak,oteleri nasıl açacaklar , insanlara da sen tatile git diyecekler,akıl tutulması gibi bir şey

 • Ergan Bakar13 Haziran 2020 22:21

  Vekillerimiz tatil yapsın bu tesislerde sonrasında halk.

 • muck13 Haziran 2020 15:11

  Hastanelerde bir çok personel var. her hastane çalışanı covidli mi ? değil.. yani özen itina olursa turzm de aynı mantıkla ilerler

 • Cingöz13 Haziran 2020 14:08

  İnsanlar uçakla gelip uçakla gidecek.ucaga binen 1 kişi hastaysa tüm havaalanı yazı hastanede geçirir. Bu riski kim alır?

 • kellepaça13 Haziran 2020 16:36

  Kadir inanır :)

 • :D13 Haziran 2020 15:06

  tayyip alır