E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemTurizmde iç pazar 'bayram' edecek---

Turizmde iç pazar 'bayram' edecek

Turizmde iç pazar 'bayram' edecek
20 Nisan 2019 - 09:48 www.borsagundem.com

Ramazan Bayramı’nda tatilin 9 güne çıkarılmasının ardından turizm sektörü hareketlendi. Rezervasyonlar artarken, turizmciler 3 milyar TL’lik gelir bekliyor.

Bu yıl yabancı turist sayısında rekora hazırlanan, yerli turiste ise erken rezervasyon çağrısı yapan turizm sektörü resmileşen 9 günlük bayram tatili için 3 milyar TL'lik gelir hedefliyor. Bayram süresince 2 milyon kişinin seyahat etmesini beklediklerini anlatan Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, en az 3 milyar liralık bir ekonomik hacim yaratılmasını öngördüklerini belirtti. Devlet Personel Başkanlığı verilerine göre kamuda istihdam edilen personel sayısının 3 milyonun üzerinde olduğuna değinen Bağlıkaya, “Buna kamu personelinin aileleri de dahil edildiğinde Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan karar, 10 milyonu aşkın vatandaşımız için 9 günlük tatil anlamına geliyor” açıklamasını yaptı.

7 GÜNLÜK PAKETLERE İLGİ

Kamu çalışanlarının Ramazan Bayramı dolayısıyla 3 Haziran'da yarım gün ve 7 Haziran'da ise tam gün idari izinli sayılmalarına ilişkin karar turizm sektöründe rezervasyonları hareketlendirdi. Özel sektörde çalışan ve bayramın hemen sonrasındaki cuma günü izin kullananlar da buna eklendiğinde tatil yapacakların sayısının daha da artacağını vurgulayan Bağlıkaya, seyahat acentelerinden 5 gece 6 gün ya da 6 gece 7 günlük paketlerin ilgi gördüğü yönünde bilgi aldıklarını söyledi. Bağlıkaya, Kuşadası, Bodrum, Didim, Marmaris, Fethiye, Antalya ve Alanya'nın en çok talep gören tatil bölgeleri arasında bulunduğunu kaydederken, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne olan talebin de bu yıl geçen yıllara oranla daha yüksek olduğuna işaret etti. Döviz kurlarındaki yükselişe rağmen Avrupa turlarına da ilginin devam ettiğini anlatan Bağlıkaya, İtalya, Fransa ve İspanya turlarına ilgi gösterildiğini sözlerine ekledi.

Firuz Bağlıkaya, tüketicilerin erken planlarla avantajlı konumda olacaklarına işaret ederken, tüketicilerin tatillerini ne kadar erken planlayıp satın alırlarsa, o kadar avantajlı olacaklarını kaydetti. Bağlıkaya, şöyle devam etti: “Kasım ayında başlayan erken rezervasyon kampanyası mayıs ayına kadar sürüyor. Kasım, aralık, ocak ve şubat aylarında erken rezervasyon yapanlar fiyat avantajlarından faydalandılar” dedi.

35 milyar liralık gelir bekleniyor
Bu yıla ilişkin gelen talepleri değerlendirdiklerinde öngörülerinin pozitif yönde olduğunu anlatan TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya yurtdışı fuarlardan ve erken rezervasyon taleplerinden edinilen izlenimin, 2019 yılının Türkiye turizmi için yeni rekorların kırılacağı bir dönem olacağına işaret ettiğini dile getirdi. Özellikle Avrupa ülkelerinden gelen ziyaretçi sayılarında artış beklediklerini belirten Bağlıkaya, “Buna ilişkin ilk sinyalleri Londra'daki WTM Fuarı'nda aldık. Sektör olarak 2019 yılında hedefimiz; 50 milyonun üzerinde yabancı turist ve 35 milyar doları aşan turizm gelirine ulaşmak”ifadelerini kullandı. Sözcü

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (8)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • JBT 20 Nisan 2019 15:56

  İyi olur.

 • ersan20 Nisan 2019 13:08

   9 tatıl.dünynın neresınde var acaba .İŞVEREN:DESEKI .dini bayram tatılı harıç..diyer.günler için .ssk...maas.kesıntısı yapıcam desın .bakalım kaç kışı gıdecek TATILE:

 • Vatandaş 20 Nisan 2019 12:40

  Üretmeden tüketiyoruz. Bu yüzden iflah olamıyoruz. Maaşlı çalışanlar ise kazanmadıkları para ile kredi kartına borçlanıp zevki sefa yapıyoruz. Para zor kazanılıyor, çabuk tükeniyor. Devir kemer sıkma devri olup, cebimizdeki parayı tutma devridir. Allah bize akıl fikir İhsan eylesin. Allah Bizlerin yardımcısı olsun. Üretim yok, tüketim çok.

 • baturayersin20 Nisan 2019 11:31

  ÇOK ÇALIŞIYORUZ TATİLE İHTİYAÇ VAR PARA ÇOK VATANDAŞTA HER GÜN TATİL OLSUN TÜRKİYENİN BANKA MATİK MEMURLARINA İHTİYACI VAR

 • 00820 Nisan 2019 11:07

  Bazıları milletin ekmek alacak parası yok geyiği yapıyor. Ama maaşAllah tatilde ülkede boş otel yok. Yunan adaları Türklerle kaynıyor. Ekmek yok edebiyatı her bayram çöp oluyor

 • Lala20 Nisan 2019 10:46

  Bayramlarda aile ziyareti bitti, halk artık otele, plaja gidiyor. Müslümanlık parayı bulana kadar

 • Rtx20 Nisan 2019 11:11

  Sahil şehirlerinde hangi zihniyetin hakim olduğu belli. O şakın solculuk parayı bulana kadar olmasın

 • Yusuf20 Nisan 2019 10:31

  İnsanlarda ekmek alacak para yok nasıl tatile çıkarlar. Kişi başı gelir 10 bin doları geçecek diyorlardı 5 bin doların dahi altında krizle boğuşuyoruz. Tatili kim yapıyor adaletin bu mu dünya