E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaYaşam-MagazinTuristleri taksiler taşımayacak---

Turistleri taksiler taşımayacak

Turistleri taksiler taşımayacak
21 Temmuz 2018 - 08:33 www.borsagundem.com

Taksicilerin kötü imajından dolayı turizmciler harekete geçti

Zor günleri geride bırakıp yoluna emin adımlarla ilerleyen turizm sektörü 2018’i 40 milyon turist ve 32 milyar dolar gelirle kapatmaya hazırlanıyor. Geçmişteki kayıplarını hızla telafi eden ve hedef büyüten turizm sektörü bir yandan da acilen çözülmesi gereken sorunlar için yeni Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy ile bir araya geldi. Sektör temsilcileri ile Bakanlık yetkililerinin toplantısında ele alınan ilk konu turizmdeki taşımacılık sorunu oldu.

Konforlu hizmet

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı (TÜRSAB) Firuz Bağlıkaya, toplantıda konuşulan konulardan birinin gelen turistlerin Türkiye’deki taşımacılığı konusunda yaşanan sıkıntı olduğunu söyledi. İlgili yasada açıkça belirtilmesine rağmen havalimanlarında turizmcilerin kendi getirdikleri turistleri taşıyamadıklarını söyleyen Bağlıkaya, “Belediyeler, taksiciler turizmciye engel oluyor. Turizmci havalimanına giremiyor. Sonra çeşitli tartışmalar ortaya çıkıyor ve yine turizmci zarar görüyor. Artık bunların yaşanmasına engel olacağız. Toplantıda bu sorunun acilen çözülmesi gerektiğini ilettik. Bundan sonra turizmci kendi getirdiği turisti konforlu bir şekilde kendisi taşıyacak” şeklinde konuştu.

2019’DA ÇİN’E EK SEFERLER ARTACAK

Sektör temsilcileri son dönemde Uzak Doğu pazarından yapılan anlaşmalara rağmen yeterli uçak seferi olmadığı için turist getiremediklerini de Bakan Ersoy’a iletti. Buna göre Çin, Hindistan ve diğer Uzakdoğu pazarları olmak üzere buradaki tüm ülkelerle ilk kez devlet düzeyinde temas kurulacak ve Yeni Havalimanı ile birlikte bu pazarlara ek seferlerin konulması için işlemler başlatılacak. Çin ve Hindistan’dan gelen uçaklar için konulacak ek seferler kıştan önce resmen başlayacak. Sektör bu konuda Ersoy’un hem turizmdeki hem de havacılıktaki tecrübelerinin süreci hızlandıracağını düşünüyor.

SIRADA SAĞLIK VAR

Turizm sektörü temsilcileri olarak bakanlıkta her hafta bir konuyu görüşerek çözüme kavuşturacaklarını belirten Firuz Bağlıkaya, sıradaki konunun sağlık turizmi olduğunu ve bu konuda da atımların hızla atılmaya başlandığını söyledi. Bağlıkaya, “40 milyar dolar gelir hedefine ulaşmamız için bazı sorunları hızla çözmemiz gerekiyor. Önümüzdeki yıl için 50 milyar dolarları konuşuyoruz. Bunlar için bu adımların atılması gerekiyor. Ulaşım da bunun ilk basamağı oldu. Sırayla her problemi çözeceğiz” dedi.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (5)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Uberi korumalı taksiye son21 Temmuz 2018 21:35

  Halen altlarında albea hyundai en babası tahta egea var. Bi de utanmadan ubere saldırdılar sarıyer de indim bi tekmede ben attım maganda taksiciye.. Mikrop yuvası sarı taksilere binmeyin diyorum. Net.

 • nevzat21 Temmuz 2018 13:52

  Her turizmci turistini kendisi taşımalıdır. Taksiciler turist dövüyor. Yolun ortasında turisti indiriyor. Gideceği yerin güzergahını değiştiryor fazla para alıyor. Rekabet istiyoruz. Uber de piyasaya girsin. Kim daha iyi hizmet veriyorsa işi o yapsın.

 • eko21 Temmuz 2018 13:22

  Bir taksinin fiatına bak bune ya heryer böyle soygun ulkesi dolmuşlar 50 kisi ile gider polis bakar herseyde tahdit var serbest birakin garibanlar ucuza binsin yok soygun düzeni

 • sezgin21 Temmuz 2018 12:49

  yeni ATATÜRK havaalanında şimdiden uber ile anlaşmışlar. uberi yasallaştıracaklar.

 • baturayersin21 Temmuz 2018 09:37

  turizimi kediye ciyer teslim etiler senelerce vatandaşı suydular ev satar gibi oda satılar