E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaYaşam-MagazinTurist sayısında rekor artış---

Turist sayısında rekor artış

Turist sayısında rekor artış
27 Eylül 2014 - 12:55 www.borsagundem.com

Kültür ve Turizm Bakanı Çelik, "Ağustos ayında turist sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7'nin üzerinde artış gösterdi" dedi

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, turizm verilerini açıkladı, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. "Dünyaya çok açık, öz güven sahibi, şikayet etmekten çok iş üretmeye odaklanmış bir turizm sektörümüz var" diyen Çelik, sektörle yıl başında ve sene içinde sık sık toplantılar yaptıklarını, turizm stratejisine birlikte karar verdiklerini belirtti.

Çelik, turizm sektörünün bu stratejilere uyma noktasında çok disiplinli davrandığını vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Etrafımızda bu kadar istikrarsızlık var ama Türkiye bu sene de turizmde rekorlar kırmaya devam ediyor. Hem insani diploması açısından önemli bir sektör turizm Türkiye'yi yabancı ülkelere tanıtmak açısından, Türkiye'nin hikayesini insanlara anlatmak bakımından bir de ekonomik bakımdan tabii çok önemli. 2014 Ağustos ayında ziyaretçi sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7'nin üzerinde artış gösterdi. Bu çok iyi bir rekor çünkü Dünya Turizm Örgütü dünyadaki turizm artışını yüzde 4-5 oranında bir artış olarak öngörüyor. Bizimki ise yüzde 7'yi bile aşıyor. Yılın ilk 8 ayının bir değerlendirmesini yaparsak; ülkemize gelen yabancı ziyaretçi sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 7 artışla 25 milyon 749 bin 63 kişi oldu. 2013'te aynı dönemde ziyaretçi sayısı yaklaşık 23 milyon 789 bindi."

ALMANLAR AĞUSTOSTA İLK SIRADA

Bakan Çelik, Ağustos’ta ilk sırada 809 bin 981 ziyaretçi rakamıyla Almanya'nın geldiğini, onu da 776 bin 642 ziyaretçiyle Rusya'nın takip ettiğini, üçüncü sırada ise 435 bin 302 turistle İngiltere'nin yer aldığını bildirdi. Söz konusu verilerin pazarlarla ilişkilerde istikrarın da korunduğunu ortaya koyduğuna dikkat çeken Çelik, "En fazla ziyaret edilen iller sıralamasında Antalya zirveyi koruyor. İkinci İstanbul, üçüncü ise Muğla" diye konuştu.

Türkiye'nin en çok ziyaret edilen ülkeler sıralamasında dünya altıncısı, Avrupa dördüncüsü olduğunu hatırlatan Çelik, "Kısa vadede ilk hedefimiz dünyada beşinci olabilmek" ifadesini kullandı. Rakamların, Türkiye'nin turizmde 2023 hedeflerine hiçbir değişiklik yapmadan ulaşabileceğini gösterdiğinin altını çizen Çelik, şöyle devam etti:

"Etrafımızda 8-9 ülke yönetilemez durumda. Hemen sınırlarımızın ötesinde bu kadar büyük istikrarsızlık var, sınırımıza yakın bir kaç ülkede, o ülkelerin milli orduları güvenlikle ilgili hakimiyetlerini kaybetmiş durumdalar ama Türkiye, üstelik sınır bölgesindeki ülkelerle uzun sınırı olan bir ülke olmasına rağmen, Türkiye'deki istikrarın ne kadar doğru bir şekilde algılandığını bizim Bakanlığımız başta olmak üzere, diğer bakanlıkların da bunu algılatma konusunda ne kadar yüksek bir performans gösterdiğini ortaya koyuyor."

Çelik, mavi bayrak sayılarını çok önemsediklerini dile getirerek, Türkiye'nin sahip olduğu mavi bayrakla dünya üçüncülüğüne yükseldiğini ifade etti. Mavi bayraklı plaj sayısının 397'ye ulaştığının altını çizen Bakan Ömer Çelik, Karadeniz ve Marmara'da da çalışma yapılması yönünde talimat verdiğini, o bölgeyi de turizm için cazip hale getireceklerini anlattı. Mavi bayrak sayısını 19 yılda 44 kat arttırdıklarını açıklayan Çelik, bu sonucun, turizm sektörünün hem ekonomik hem de kültürel ve doğaya saygı bakımından da hassas bir sektör olduğunu gösterdiğine dikkat çekti.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)