E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemTurcoin ve Hipper A.Ş.'de milyarlık vurgun---

Turcoin ve Hipper A.Ş.'de milyarlık vurgun

Turcoin ve Hipper A.Ş.'de milyarlık vurgun
18 Haziran 2018 - 08:38 www.borsagundem.com

Türkiye’nin ilk dijital parası ‘Turcoin’ ve Hipper A.Ş.’de milyarlık vurgun yapıldığı ortaya çıktı. Binlerce kişiyi dolandıran yöneticiler birbirini suçlayıp kayıplara karıştı. Alacaklılar tesisleri bastı

Türkiye'de milyarlık bir saadet zinciri daha çöküşü yaşıyor. Çiftlik Bank'ta olduğu gibi yine Kıbrıs merkezli kurulan Hipper A.Ş. ile "Türkiye'nin ilk dijital para birimini hayata geçirdik" iddiası ile ortaya çıkan Turcoin kayıplara karıştı. Hipper A.Ş.'nin yüzde 49 oranında ortağı, Turcoin markasının ise sahibi olan Anafis A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sadun Kaya'nın yurtdışına kaçtığı iddia edilirken, Hipper A.Ş.'nin diğer ortaklarına da ulaşılamıyor. 10 ayda piyasadan 500 milyon TL toplayan Hipper A.Ş. yakın zaman önce 22 yöneticisine de Mercedes hediye etmişti.

YERİMİ AÇIKLAYAMAM

Bir röportajda 5 milyar dolar cirolarının olduğunu ifade eden Anafis A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sadun Kaya'ya telefonla ulaşıldı. Kendisinin Hipper A.Ş'deki diğer ortakları tarafından kandırıldığını iddia eden Kaya, şunları söyledi:

"Sistemde toplanan paradan benim hesabıma 30 milyon TL geldi. Diğer ortaklar benden habersiz 400 milyon TL toplamış. Şu an herkes suçu bana atmak istiyor. Yerimi açıklayamam. Bana dekont gönderenlere ödeme yapıyorum."

AÇIKÇA İTİRAT ETTİ

Sistemin, yakın zamana kadar da kusursuz çalıştığını ancak Gümrük Bakanlığı'nın yaptığı inceleme sonrasında işlerin karıştığını itiraf eden Kaya, "Bankalar, bakanlık incelemesine paralel hesapları bloke etti. Ödemelerimiz aksadı. Sistem de tıkandı. Oyuna geldim. Bu işten aklanınca kendimi titan ve networking pazarlama ile mücadeleye adayacağım" dedi.

KAYBETMEK YOK

Yerli kripto para Turcoin'in yaratıcısı Sadun Kaya, "Benim kripto paramda kaybetmek yok" sloganıyla piyasaya çıkmıştı. O dönemde 25 milyon dolarlık bir minning (kripto para madenciliği) tesisleri olduğunu belirten Kaya, "Biz Turcoin için 30 yıllık bir zaman ayarladık. 1 milyar dolarlık yatırımla başladık" şeklinde konuşmuştu.

ALACAKLILAR TESİSİ BASTI

Şirketin Kocaeli'nde kurduğu kripto para üretim tesislerinin de alacaklılar tarafından basıldığı öğrenildi. Alacaklılar, hakkında soruşturma yürütülen ve sisteme yüklü miktarda para toplayan Hipper'in diğer lider kadrosu ve yöneticilerine ulaşamıyor.

KÂR VAADİYLE KANDIRDILAR

Konuyla ilgili sosyal medyaya ve savcılıklara şikâyet yağmaya başladı. Şirketin kendisini mağdur ettiğini belirten bir üyenin ifadesi, vatandaşların hangi vaatlerle kandırıldığını gözler önüne serdi: "62 bin TL tam paketle giriş yaptım. Bugüne kadar kuruş ödeme yapmadılar. Oysa tanıtım reklamlarında ilk bir ayda ödeyecekleri para 22 bin TL idi. Yani riskin bir ayda 40 bin TL'ye düşeceğini söylüyorlardı. Şu an banka kredilerimi ödeyemiyorum."

BİN 500 LIRAYA, AYDA 250 TL

"Bitcoin'e rakip Turcoin" adıyla sunulan para biriminin arkasında Anafis ve Hipper adlı şirketler bulunuyor. Hipper, bin 500 TL'lik yatırıma aylık 250 TL kazanç vaat ediyor. Yıllık kazanç olarak da 2 bin 920-3 bin 285 TL arasında bir kazanç verileceği belirtiliyor. Bursa, Kocaeli ve Eskişehir'de kaydı çıkan Anafis ve Hipper şirketlerinin çalışanları daha önce kapanan saadet zinciri sistemi Nilfa ve benzeri sistemlerin elemanları çıkmıştı. (Metin Can/Sabah)

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (9)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • ıtri18 Haziran 2018 18:28

  fıkra gibi ülke

 • KARTALAĞABEYLİ18 Haziran 2018 13:59

  BU PİYASALARDA BAŞKA BI ŞEY VAR ÇİFTLİK BANK KONUSU DAHİL..YA GEÇMİŞ BAZ ALINDIĞINDA PARALEL BI SİSTEM VARDI DEŞİFRE OLUYOR YADA DEŞİFRE OLUYOR,,AMA DEŞİFRE OLAN NE?

 • KARTALAĞABEYLİ18 Haziran 2018 13:55

  BU DEMEK OLUYORKİ 8 YIL SONRA SİSTEMİN HAKİMİYETİNİ ELE GECİRMİŞ 13 YIL SONRASINA YÖNELMİŞ13 YIL SONRA SİSTEMİN TEK SAHİBİ DEMEK

 • KARTALAĞABEYLİ18 Haziran 2018 13:54

  NEDEMEK BİLİYONUZ MU?13YIL SONRA SİSTEMİN DÜNYA EKONOMİ PİYASASINI ELE GECİRECEĞİ ANLAMI TAŞIR.. YANİ TAMAMEN İMKANI OLMAYAN BI KAR VAAT ETMİŞLER,, GARANTİ KAR MARJI BURDA BUNUN ÜZERİ İMKASIZ,,OKİ BU GÖSTERGE GÜNLÜK G,,,OLUP ORTA VADE BAZ ALINDIĞINDA TAVAN SEVİYE FAİZ19,12 0,15

 • KARTALAĞABEYLİ18 Haziran 2018 13:47

  bin 500 TL'lik yatırıma aylık 250 TL kazanç vaat ediyor. Yıllık kazanç olarak da 2 bin 920-3 bin 285 TL arasında bir kazanç verileceği belirtiliyor. BU NEDEMEK BİLİYONUZ MU?13 YIL SONRA BU SİSTEMİN DÜNYA EKONOMİ PİYASASINI ELE GECİRECEĞİ ANLAMI TAŞI.. YANİ TAMAMEN İMKANI OOLMAYAN BI KAR VAAT ETMİŞLER

 • demirkan 18 Haziran 2018 13:38

  DİJİTAL ANALOK OLDU.

 • Bika18 Haziran 2018 12:42

  Turcoin'in yerli ve milli olduğuna inananların yatırım yaptığı dijital para, dijital pul olmuş.

 • Okie Dokie18 Haziran 2018 11:10

  Hala bu tür çiftlik bank tarzı oluşumlara para yatıran var mı? Bunlara para yatırmak 47 TL'den Aselsan almak gibidir.

 • Cenk18 Haziran 2018 09:09

  Adamlar yapiyor, sonra yine yapiyor, sonra yine yapiyor, ayni adamlarda yapiyor, kiskanip ozenenlerde yapiyor. Bizim "Ben ekonomistiiiimm, ey bilmemne" diye cigirtan reis anca seyrediyor. sanirim yeterince magdur sayisina erisilirse, onlarin oyu %1 gibi bir miktara ulasirsa (aileleri ile beraber) ozaman el atar heralde konuya. Neticede oy neredeyse cozumde onlara demi. :)