E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaŞirket HaberleriTüpraş, ikinci çeyrekte 136 milyar TL ciroya ulaştı---

Tüpraş, ikinci çeyrekte 136 milyar TL ciroya ulaştı

Tüpraş, ikinci çeyrekte 136 milyar TL ciroya ulaştı
16 Ağustos 2022 - 08:45 www.borsagundem.com

Tüpraş, 2022 yılının ikinci çeyreğinde yüzde 100’lük kapasite kullanımıyla 7,1 milyon ton üretim ve 7,3 milyon ton satış gerçekleştirerek 136 milyar TL ciroya ulaştı. Şirket, toplam 643 milyon TL’lik yatırım harcaması gerçekleştirdi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Stratejik Dönüşüm Planı kapsamında 2030 yılına kadar yaklaşık 1 GW’lık sıfır karbonlu elektrik üretim portföyüne ulaşmayı hedefleyen Tüpraş, bu alanda adımlarını hızlandırıyor.

Tüpraş 2022 yılının ikinci çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Şirket, bu dönemde yüzde 100’lük kapasite kullanımıyla 7,1 milyon ton üretim ve 7,3 milyon ton satış gerçekleştirerek 136 milyar TL ciroya ulaştı.

Modernizasyon, enerji verimliliği ve dönüşüme yönelik yatırımlarını tüm hızıyla sürdüren Tüpraş, ikinci çeyrekte yüzde 37'si sürdürülebilirlik hedefine yönelik olmak üzere, toplam 643 milyon TL’lik yatırım harcaması gerçekleştirdi.

Ham petrol ve akaryakıt ürünleri arzındaki azalış petrol piyasası dinamiklerinde belirleyici olmaya devam ediyor.

2022 yılının ikinci çeyreğinde, Rusya’ya uygulanan yaptırım paketlerinin sıkılaştırılması, üretici ülkelerdeki arz sorunlarının devam etmesi ve sağlıklı akaryakıt talebi Brent ham petrol fiyatının 100 $/v seviyelerinin üstünde seyretmesine neden oldu.

İkinci çeyrekte pandemi sonrası artan talebi karşılamak üzere Tüpraş'ın kapasite kullanım oranı yüzde 100’e ulaştı.

Küresel volatilitenin arttığı bu dönemde disiplinli ve etkin finansman politikaları Tüpraş’ın güçlü bilanço yönetimini desteklemeye devam etti.

Aynı dönemde benzer talep ve enerji üretimine yönelik yapılan yatırımların azalmasının bir sonucu olarak, enerji maliyetleri de tarihi yüksek seviyelere tırmandı.

Diğer yandan Tüpraş, sürdürülebilir havacılık yakıtı üretiminde UOP Ecofining teknolojisinin kullanımı için dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Honeywell ile lisans anlaşması imzaladı.

Kurulması planlanan tesiste, bu teknoloji kullanılarak stratejik dönüşüm planının parçası olan biyoyakıt iş alanına yönelik adımların sürdürülmesi hedefleniyor.

Entek Elektrik’in hisselerinin Aygaz ve Koç Holding’den kısmi bölünme yoluyla devralınmasına ilişkin Nisan ayında başlatılan süreçte SPK onayı alındı.

İşlem, ilgili şirketlerin 25 Ağustos 2022 tarihinde gerçekleştirilecek Olağanüstü Genel Kurul toplantılarında ortakların onayına sunulacak.

Entek’in sahip olduğu mevcut kurulu yenilenebilir elektrik kapasitesi ve büyüme planlarının Tüpraş’ın stratejik hedefleriyle uyumu sayesinde sıfır karbon elektrik alanında atılan adımlar hızlanmış olacak.

Stratejik dönüşüm planı doğrultusunda sıfır karbon elektrik alanındaki yatırımlarına da hız veren Tüpraş, Kırıkkale Rafinerisi'nde 12,6 MW Güneş Enerjisi Santrali kurulumuna da başlamış bulunuyor.

Tüpraş, Türkiye'nin akaryakıt ihtiyacını kesintisiz karşılama görevini yerine getirirken, bugün olduğu gibi gelecekte de Türkiye'nin enerji sektöründe liderliği hedefliyor.

Şirket, her koşul altında ve her alanda olduğu gibi dönüşüm yolculuğu boyunca da tüm faaliyetlerini emniyetli işletme anlayışıyla yerine getirerek yetkin insan kaynağı ve küresel rekabet gücüyle tüm paydaşları ve Türkiye için katma değer oluşturmaya devam edecek.

Tüpraş ve Sönmez Filament sorusu

 

Türkiye'nin en büyük sanayi kuruluşu Tüpraş

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Son Değer: 307,40
En Yüksek: 319,70
En Düşük: 306,50
Değişim -3,45 %
FK: 6,09
PD / DD: 3,04
İşlem Hacmi 1.126.232.687
Toplam Adet: 3.616.884
Ağırlıklı Ort.: 311,38
YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Bir dost16 Ağustos 2022 12:36

    Internette ekononomi kanallarinda konusan biri var; "" ben otuz bes yildir bu islerin icindeyim, degisik kademelerde ust duzey kademedede bulundum simdi danismanlik yapiyorum, yasimi aldim bildiklerimin zekatini veriyorum ky yararlansin. Tupras da 103 de kuvvetli direnc var"" bide kibar sesi var , guvendim sattim birdaha yakalayamadim tuprasi. Tupras yukseldikce "" bakmayin yukselisine bu kagit 135 geri gelecek, icten yaali motor devri bitiyor pilli araclar piyasayi kapiyor, iddia ediyorum 135 e geri gelecek"" . Ky yi aldatanlardan biri. Kendim daha tupras 90 dayken "" cok ucuz bu kagit nasil olurfa bu fiyatta olur , temettusu bile o zaman 10 lira imkani vardi"" Kimseye inanmayacaksin, bilgini uygulayacaksin birsada. Emekliye 3500tl lutfunda bulunanlara OY YOK.

  • Mucise Reis : )16 Ağustos 2022 18:36

    Ahmet Mergen   favorilerinden bir kağıt, bildim bileli.. Delikanlı, büyüdükçe küçülen bir dev kendisi, onun kitapları ile grafikleri tanıdık.... Biraz onu dinle bence, boşver langırtı lungurtu insanları... Geçmiş olsun. Türkiye varsa Tüpraş ile var olmak zorunda....

  • Türkoğlutúrk16 Ağustos 2022 12:35

    Zam yaparsan böyle olur.