E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemTrump'ın Golan açıklamalarına BM ve Türkiye'den tepki---

Trump'ın Golan açıklamalarına BM ve Türkiye'den tepki

Trump'ın Golan açıklamalarına BM ve Türkiye'den tepki
21 Mart 2019 - 23:19 www.borsagundem.com

BM'den, Trump'ın "İsrail'in, işgal ettiği Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğini tanıma zamanının geldiği" yönündeki açıklamasına tepki gösterildi. Bakan Çavuşoğlu da Trump'a açıklamaları nedeniyle tepki göstedi

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter sözcülerinden Farhan Haq, Trump'ın açıklamasına  ilişkin, AA muhabirine, ''Bu konudaki bütün BM kararlarının arkasındayız.'' dedi.

BM Güvenlik Konseyi'nin 1981 yılında aldığı 497 sayılı karar,  İsrail'in Golan Tepeleri'ni işgaline karşı çıkıyor ve kararda ''İsrail'in işgal  altındaki Golan Tepeleri'nde kendi kanunlarını, yargısını ve idaresini uygulama  kararı hükümsüzdür ve uluslararası hukuki geçerliliği yoktur.'' deniliyor.

DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU TEPKİ GÖSTERDİ

Çavuşoğlu, sosyal medya hesabı Twitter'dan yaptığı paylaşımda,  "Ülkelerin toprak bütünlüğü uluslararası hukukun en temel ilkesidir. ABD’nin,  İsrail’in uluslararası hukuka aykırı hamlelerini meşrulaştırma çabaları, bölgede  sadece daha fazla şiddet ve acıya yol açar. Türkiye, Suriye’nin toprak  bütünlüğünü desteklemektir." ifadesini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından "52 yılın ardından ABD  için İsrail'in GolanTepeleri üzerindeki egemenliğini tam olarak tanımanın zamanı  geldi." açıklaması yapmıştı.

KALIN AÇIKLAMA YAPTI

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "ABD yönetiminin  Filistin topraklarını işgal eden İsrail'in Golan Tepeleri'ne yönelik hukuk dışı eylemlerini meşrulaştırmaya çalışması, işgal politikasına destek vermek ve  çatışmaları derinleştirmek demektir." değerlendirmesinde bulundu. 

Kalın, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından, ABD Başkanı  Donald Trump'ın Golan Tepeleri açıklamasına ilişkin paylaşımda bulundu.

Uluslararası hukukun, ülkelerin toprak bütünlüğünü garanti altına  aldığını belirten Kalın, şu ifadeleri kullandı:

"ABD yönetiminin Filistin topraklarını işgal eden İsrail'in, Golan  Tepeleri'ne yönelik hukuk dışı eylemlerini meşrulaştırmaya çalışması, işgal  politikasına destek vermek ve çatışmaları derinleştirmek demektir."

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından "52 yılın ardından ABD  için İsrail'in Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğini tam olarak tanımanın zamanı  geldi." açıklaması yapmıştı.

İsrail, Suriye'ye ait Golan Tepeleri'ni 1967'den bu yana işgal altında  tutuyor.

Trump'tan Golan Tepeleri açıklaması

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (6)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Çelişki22 Mart 2019 12:05

  Konusmak yerine Suriye devletinin ve ordusunun bir an önce güçlenmesine katkı sağlamak gerekmez mi siz mi gidip kurtaracaksiniz golani kusura bakmayın ama soylediklerinizle yaptiklariniz tutarsız

 • Bika22 Mart 2019 02:22

  KKTC 'yi tanıyan yeryüzünde Türkiye dışında devlet yok, dış politikada başarılı siyasi lidere ihtiyaç var, Azerbaycan bile devlet olarak tanımıyor. 

 • önce vatan22 Mart 2019 09:56

  KKTC ZATEN TÜRKİYE CUMHURİYETİNE BAĞLI OLARAK GÖRÜYOR ADAM AYRI BİR DEVLET OLARAK GÖRMÜYOR NEDEN FARKLI DEVLET GİBİ TANISIN 

 • Sela nik22 Mart 2019 00:38

  Yeni krizlere twit geliyor

 • Cego 21 Mart 2019 23:52

  İşte reis Trump ne dediyse o geri dönüş Yok. Darısı bizim başımıza Trump gibi biri gelir gerçek milliyetçi ve ulusalcı.

 • tepkiye21 Mart 2019 23:26

  trump ın bu tepkiden haberi var mı ?