E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemTrump yönetiminden Senato'ya Türkiye'ye yaptırım raporu---

Trump yönetiminden Senato'ya Türkiye'ye yaptırım raporu

Trump yönetiminden Senato'ya Türkiye'ye yaptırım raporu
23 Aralık 2019 - 23:39 www.borsagundem.com

Amerikan medyasında yer alan iddiaya göre, Trump yönetimi, Senato'ya bir rapor göndererek Türkiye'ye karşı olası yaptırımlar konusunda uyarılarda bulundu.

ABD’deki Daily Beast adlı internet sitesi, Donald Trump’ın geçtiğimiz hafta imzaladığı bütçe yasasında yer alan Türkiye ile ilgili yaptırımları içeren bir haber yayımladı.

Habere göre, Trump yönetimi Amerikan Senatosuna gönderdiği bir raporla Türkiye’ye uygulanacak yaptırımların sonuçlarıyla ilgili uyarılarda bulundu.

“TÜRKİYE’Yİ RUSYA’YA YAKINLAŞTIRIR”

Raporda uygulanacak yaptırımların Türkiye’yi Rusya’ya daha da yakınlaştıracağı belirtilerek olası yaptırımların ABD ile Türkiye arasındaki savunma anlaşmalarını zarara uğratacağı ifade edildi.

Halkbank konusuna da değinilen raporda, bankayla ilgili yaptırımların uygun olmayabileceği görüşü dile getirildi. Raporda ayrıca YPG’li teröristlere kolay vize verilmemesi gerektiği ifade edildi.

ABD DŞİŞLERİ YETKİLİSİNDEN "NATO TÜRKİYE İLE DAHA GÜÇLÜ" AÇIKLAMASI

Öte yandan Daily Beast'e açıklamada bulunan bir ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, ABD yönetiminin NATO ile ilişkilerini güçlü tutmayı istediğini vurgulayarak, "NATO, 70 yıldır üye olan Türkiye ile daha da güçlü. Türkiye, NATO müşterek güvenliğine önemli katkılarda bulunmaktadır." görüşünü paylaştı.

Yetkili, ABD'nin hala Türkiye'nin S-400 alımlarından dolayı endişeli olduğunu sözlerine ekledi.

ABD YÖNETİMİ YPG VE SDG MENSUPLARINA 'ÖZEL VİZE' VERİLMESİNE DE KARŞI ÇIKTI

Ayrıca, söz konusu notta, Suriye'de "Amerikan askerlerinin yanında savaşan Kürt savaşçılar" olarak tabir edilen YPG/PKK ve SDG mensubu teröristlere "özel göçmen vizesi" verilmesine yönelik yasa tasarısına da karşı çıkıldı.

Notta bu tür bir vize vermek için gerekli prosedürlerin sadece 9 ay aldığı anımsatılarak, bu sürenin gerekli güvenlik taramalarının yapılması bakımından çok kısa olduğu vurgulandı.

"Özel göçmen vizesi" daha önce Irak ve Afganistan'da ABD askerlerine yardımcı olan tercümanlara veriliyordu.

Trump Türkiye'ye yaptırımları onayladı

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (4)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Mehmet24 Aralık 2019 08:59

  şu çin'e haddini bildir trump!...

 • belirsizlik24 Aralık 2019 00:36

  Trump yaptırımları imzalayıp ne yapalım senatodan geçti benim yapabileceğim bu kadar deyip günah çıkartacak ama uluslararası ilişkiler iç siyasete bakmaz Trump efendi...Türkiyenin de karşı adımları olacaktır.

 • AAA24 Aralık 2019 00:00

  Yaw bakmayın siz buna hep böyle konuşuyor. Eee yaptırım içeren tasarıyı ben mi imzaladım? 😲

 • selim che23 Aralık 2019 23:50

  Şu Halkbank ile yorumu doğru çevirin. Eğer uygun görürse hazine bakanlığı halkbanka davayı açar. Gereksiz bir daha diye ekledi.