E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemTrump, Suudi Arabistan'ı tehdit etti---

Trump, Suudi Arabistan'ı tehdit etti

Trump, Suudi Arabistan'ı tehdit etti
01 Mayıs 2020 - 13:03 www.borsagundem.com

Rusya ve Suudi Arabistan arasındaki petrol savaşında Trump'ın da araya girmesiyle birlikte Trump'ın, Prens Selman ile yaptığı telefon görüşmesinde ABD askerlerini Suudi Arabistan'dan çekmekle tehdit ettiği öğrenildi.

Korona virüs salgını, dünyada petrole olan talebin dibe vurmasını sağladı. Bunun enerji şirketlerine faturası ağır oldu. Tam bu süreçte Suudi Arabistan'ın Rusya ile fiyat savaşına girmesi, ABD'yi kızdırdı.

Başkan Donald Trump'ın, petrol fiyatlarının tarihi çöküş yaşamaya başladığı dönemde, 2 Nisan'da Suudi Arabistan Veliaht Prensi Mohammed bin Selman’ı arayarak tehdit ettiği ortaya çıktı. Reuters'ta yer alan habere göre Trump, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) üretimi kesmemesi durumunda, ABD askerlerinin ülkesinden geri çekilmesini düzenleyecek yasaları engellemeyeceğini söyledi.

75 YILLIK MÜTTEFİKLİĞİ BİTİRECEKTİ

Trump ile Bin Selman arasındaki görüşmeden 1 hafta önce Cumhuriyetçi senatörler Kevin Cramer ve Dan Sullivan, ABD askerlerini, Patriot hava ve füze savunma sistemlerinin Suudi Arabistan'dan çekilmesi için tasarı hazırlamıştı.

Konuya yakın dört ayrı kaynağın Reuters'a bildirdiğine göre ABD, ilk kez Suudi Arabistan'ı 75 yıllık müttefikliği bitirmekle tehdit etti. Bu konuşmanın ardından 10 Nisan'da OPEC'in üretimi durdurma kararı almasının, corona virüsü salgınının ortasında Beyaz Saray'ın kazandığı diplomatik bir zafer olduğu kaydedildi.

PRENS SELMAN ODADAKİLERİ ÇIKARTTI

İddiaya göre görüşme sırasında Trump'ın tehditlere başlaması üzerine Bin Selman, odasındaki herkesi dışarı çıkararak konuşmaya tek başına devam etti. ABD Başkanı, “Biz sizin petrol sanayinizi korurken, siz bizimkini yok ediyorsunuz” dedi.

Reuters muhabiri çarşamba günü Beyaz Saray'daki toplantıda Trump'a, askerleri çekmeyle tehdit edip etmediğini sordu. ABD Başkanı, “Bunu kendisine söylememe gerek bile yok! Kendisi (Bin Selman) Vladimir Putin ile anlaşmakta zorluk yaşıyordu ki Putin, çok makul bir insandır. Prens Selman ile telefonda konuştuk. Sonunda problemi çözdüler” yanıtını verdi. Suudi Arabistan Yönetimi, konuyla ilgili yorum talebini cevapsız bıraktı.

‘PETROL KARTELİ’ TRUMP’IN HEDEFİNDE

Donald Trump'ın salgın sürecindeki en büyük hedeflerinden biri, ABD petrol endüstrisini korumak. ABD Başkanı, salgın öncesi dönemde de uzun süre ‘petrol karteli'nin gereksiz üretim kesintileri yaparak, ABD vatandaşlarının benzine yüksek fiyatlar ödemesine neden olduğunu söylemişti. Trump bu kez kendisi üretimin kesilmesini talep etti.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (10)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Vatandas03 Mayıs 2020 16:58

  Beyaz seytan ile kara seytan ellele

 • mali02 Mayıs 2020 02:45

  Donald Trump'ın parası bitti galiba yeni sağılacak inek arıyor!

 • ALEVİ DİNİNDENİM01 Mayıs 2020 20:53

  Petrol çağı zamana yayılarak bitiyor.Kim bilir belki 10 yada 20 yıl sonra fosil atık kullanmak kapalı alanda siğara kullanmak gibi yasaklanacağı bir çağın başlangıcındayız. Onun için sudiler için yaşam daha da çok anlamsızlaşacaktır.sudileri bu yakın gelecekte savaş ve iç savaş bekliyor.   

 • Emrah01 Mayıs 2020 23:01

  Petrol ve doğalgaz bitmez 100 yıl daha kullanılır. Bizim ömrümüz yetmez petrolün bittiğini göremeyiz. Helede doğalgaz hiç bitmez.

 • Doğrucu davud01 Mayıs 2020 19:21

  Suudlar gelin islam coğrafyasının kalkınması için uğraşın.trump çeksin askerini defolup gitsin.bu coğrafya kendi kendine yeter.

 • azmi01 Mayıs 2020 19:13

  Hadi canım sende.  :D  :D  :D 

 • Zc02 Mayıs 2020 04:17

  Uzayda mı yaşıyorsun

 • tayfun koç01 Mayıs 2020 18:31

  Bu kadar zengin olupta bu kadar ezik olan başka bir ülke yoktur dünyada. 

 • Fb01 Mayıs 2020 21:04

  Cehalet böyle bir şey. Devlet olarak demokratik degilsin, hukukun üstünlüğü diye bir şey yok. Üniter bir devlet yapın yok. Egitim, bilim,sanat yerlerde sürünüyor. Hayvan dan daha kötu karakteri olan bir millet. Egitime önem verirler Atatürk ' rol model alırlarsa cağ atlayabilirler.

 • Kaçan Grup01 Mayıs 2020 15:33

  suudi’lerle petrol konusunda ne turp ne rusya başa çıkamaz. kazmayı vuruyorsun petrol fışkırıyor. o kadar.