E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaTrump, borsadaki şok sonrası Fed'i suçladı: Çok geç kalındı---

Trump, borsadaki şok sonrası Fed'i suçladı: Çok geç kalındı

Trump, borsadaki şok sonrası Fed'i suçladı: Çok geç kalındı
15 Ağustos 2019 - 02:39 www.borsagundem.com

Trump, Wall Street sanayi endeksi Dow'un 800 puandan fazla düşmesinin ardından Fed'i suçladı: Bazı konularda çok geç kalındı

ABD'nin önemli hisse senedi endekslerinden Dow Jones Borsası Endüstri Endeksi (DJIA) 800 puandan fazla düşüş yaşadı. Piyasalardaki hareketlilik üzerine açıklamalarda bulun Başkan Trump, ABD Merkez Bankasının bazı konularda ‘çok geç kaldığını’ söyledi.

ABD ile Çin arasındaki vergi krizi ve uluslar arası piyasalarda yaşanan son gelişmeler ABD’nin önemli hisse senedi endekslerinden olan Dow Jones Borsası Endüstri Endeksinde (DJIA) 800 puandan fazla düşüş yaşanmasına neden oldu. Almanya ve Çin ekonomisinden de gelen bir dizi sinyalin ardından meydana gelen tablo küresel bir resesyon oluşma korkusunu gündeme getirdi.

“FED, ABD Merkez Bankası, Dünya Merkez Bankası değil”

ABD Başkanı Donald Trump'ta yaşan krizin ardından sosyal medya hesabı üzerinden bazı açıklamalarda bulundu. Trump paylaşımında, FBR Capital Markets şirketinin küresel tahvil stratejisti Mark Grant’ın ABD basınına yaptığı, “FED bir şeyler yapmak zorunda. FED ABD Merkez Bankası, Dünya Merkez Bankası değil” yoruma yer vererek bunu destekledi. ABD Başkanı, “Merkez Bankası çok hızlı hareket etti. Şimdi ise çok çok geç” ifadelerini kullandı. Yapılması gereken çok şeyin olduğunu belirten Trump, Grant’ın bir diğer ifadesi olan, “Şuana kadar Çin ürünlerine 300 milyar dolar değerindeki vergi uygulandı. Ama kimse bana bunun bizim ekonomimizi kötü etkilediğini ve tüketici seviyesinde ciddi bir artışa yol açtığını söyleyemez” sözlerini alıntılayarak “Ve milyar dolarlar alıyoruz” ifadesini kullandı.

Bazı Çin ürünlerine getirilmesi planlanan ek vergiler ertelenmişti

ABD Ticaret Temsilciliği tarafından, 1 Eylül tarihinden itibaren Çin'in bazı ürünlerine uygulamayı planladıkları ek vergiyi 15 Aralık’a erteleme kararı alındığı açıklanmıştı. Temsilcilik tarafından yapılan açıklamada, bu kararın, ‘sağlık, emniyet, ulusal güvenlik, bazı diğer faktörler’ gerekçesi ile alındığı kaydedilmişti. Bu ürünlerin arasında ise, cep telefonları, dizüstü bilgisayarlar, oyun konsolları, bazı oyuncaklar, bilgisayar ekranları, bazı ayakkabılar ve giyecekler olduğu açıklanmıştı.

ABD’nin adımına karşın Çin’den taviz yok

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross ise yaptığı bir açıklamada, ABD’nin erteleme kararına karşın Çin’in herhangi bir tavizde bulunmadığını belirtmişti. Başkan Donald Trump’ın ABD’nin Çin’e uygulanacak vergilerin erteleneceğini duyurmasından sonra dün ABD borsasında DJIA yer almak üzere endeksler puan kazanmış, Apple dahil olmak üzere bazı büyük teknoloji devi şirketlerin hisselerinde yükselmeler yaşanmıştı. Öte yandan Çin ve Almanya’dan olumsuz ekonomik verilerin gelmesi küresel ölçekte resesyon oluşma korkusunu gündeme getirdi.

ABD borsalarında şok düşüş

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (5)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Ömer Ömer16 Ağustos 2019 04:21

  Aynısını Türkiye'de yaşayacak nasıl olsa rezervler bir yavaş yavaş eriyor AKP hükümetinin yapmacık ekonomik tedbirleri Bir gün gelecek su gibi eriyecek

 • eee15 Ağustos 2019 09:44

  o batıyo bu batıyo derken, asgaci ücret 200 tl de kole gibi olduk, batan devletlerde yaarsa, ya ev, ya fabrıka alıp bizlerin patronları oldu :D masallar işte 

 • Berber bekri15 Ağustos 2019 08:33

  Çalışan kazanır....yani Çin eninde sonunda kazanacak....kazanacaklar Çin,japon,alaman,güney kore, kaybecekler Abd, arap alemi, türkiye,yunanistan,italya,

 • Kaçan Grup15 Ağustos 2019 07:12

  Turp senden Çin’in gücünü kırmanı bekliyoruz, korkak davranma.

 • Acıma yok.15 Ağustos 2019 03:42

  Batın serefsizler acıyan namerttir.