E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündem Total'e şok suçlama: Myanmar'da cuntayı finanse etti---

Total'e şok suçlama: Myanmar'da cuntayı finanse etti

 Total'e şok suçlama: Myanmar'da cuntayı finanse etti
04 Mayıs 2021 - 18:15 www.borsagundem.com

Fransız basınında, petrol şirketi Total'in Myanmar'da cuntaya finansman sağladığı iddia edildi. Le Monde'daki haberde, "Total'in, askeri cuntayı finanse etmeye son vermesini istiyoruz" denildi

Le Monde gazetesinin özel haberinde, Fransız petrol şirketi Total'in 1998'den bu yana Myanmar kıyılarında gaz sahası işlettiği ve askeri darbenin ardından şirkete yönelik baskıların arttığı aktarıldı.

Total'in "Myanmar'daki cuntayı finanse ettiği" öne sürülen haberde, Myanmar hükümetinden sızan bilgi ve belgelere göre, mali sistemin, Yadana sahasını Tayland'a bağlayan 346 kilometrelik deniz altı gaz boru hattı üzerinde kurulduğu, bu boru hattının sahibi olan şirketin en büyük hissedarının Total olduğu kaydedildi.

Haberde, bu boru hattıyla gaz satışından elde edilen milyon dolarların, Myanmar hükümetinin aracılığıyla askerler ve cunta tarafından kontrol edilen Myanmar Petrol ve Gaz İşletmesine (MOGE) gittiği ileri sürüldü.

Le Monde gazetesine konuşan Myanmar'daki Total şirketinin çalışanlarından Allen, "Total'in, askeri cuntayı finanse etmeye son vermesini istiyoruz." dedi.

Haberde, Total'in cuntayı finanse etmesini istemeyen çalışanların Myanmar'da şirkete tepki gösteren harekete katılmak ve gaz üretimini engellemek için işi bırakmak istedikleri belirtildi. Ancak bu çalışanların yöneticileri tarafından uyarıldığı aktarıldı.

Şirketin çalışanlarından Min Thu, "Harekete katılırsak fazla detay vermeden bunun bedelinin ödeyeceğimizi söylediler. Ücretsiz izin talebimizin reddedileceğini ve istifa etmek zorunda kalacağımızı anladık." ifadesini kullandı.

Min Kha da "Sivil harekete katılırsak havalimanında askerler tarafından tutuklanacağımızı söylediler." dedi.

Nway Oo, Total şirketinin Myanmar'da çıkar sağladığını ifade ederek, "Şirket, sadece kendi işleriyle ilgileniyor. Ne demokrasi ne de askeri cunta karşıtıdır." şeklinde konuştu.

Haberde, Myanmar'daki Total şirketinde 300 kişinin çalıştığı ancak az sayıda kişinin şirketten istifa ettiği belirtildi.

Total'in CEO'su Patrick Pouyanne ise Myanmar devletine karşı sorumluluklarını yerine getirmek için burada bulunduklarını savundu.

Myanmar'da darbe karşıtı protestolar sürüyor

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Deli Hamdi04 Mayıs 2021 23:23

    Olmuştur o, Tüm dünyadan toplaşmış süzme p*uştlar yönetir fransayı. Şirketleriyle bir olur, ülkeleri tarumar eder

  • Veli madikçi04 Mayıs 2021 19:29

    Etti ben gördüm gn.müdürü generalin tekine bişeyler verdi, gereral de onun elini öptü başına götürdü, sona yerlere kadar eğildi ikiside, o arada iki çocuk peydah oldu, hazır 90 derece iken çocuklar ikisinide zıplattı.

  • 🇹🇷🇹🇷🇹🇷04 Mayıs 2021 22:17

    😀😀😀👍👍👍👏👏👏